Արքայազն Հարրին եւ Մեգան Մարքլը պաշտոնապես թագավորական ընտանիքից դուրս կգան մարտի 31-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի արքայազն Հարրին եւ նրա կինը՝ Մեգան Մարքլը, Բուքինգհեմյան պալատում իրենց պարտականությունները կդադարեն կատարել ապրիլի 1-ից: Այդ մասին փետրվարի 19-ին հայտնել Է The Daily Mail բրիտանական հրատարակությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթի տվյալներով՝ թագավորական ընտանիքից զույգի պաշտոնական դուրս գալը կկայանա մարտի 31-ին: Բուքինգհեմյան պալատում նրանց սպասարկողները կդադարեն լիազորությունները կատարել ապրիլի 1-ին:
Մինչ այդ Սասեքսի դուքսը եւ դքսուհին կայցելեն մի շարք միջոցառումներ: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ արքայազնը եւ նրա կինը՝ Մեգան Մարքլը, պայմանավորվածության են հասել թագավորական ընտանիքի հետ եւ այլեւս չեն կատարելու թագավորական պարտականությունները եւ զրկվում են «թագավորական մեծություն» տիտղոսներից:
Ամուսինները կվերադարձնեն 2,4 մլն ֆունտ ստեռլինգը (3,1 մլն դոլար), որը բրիտանացի հարկատուների միջոցներից ծախսվել Էր նրանց առանձնատան վերանորոգման համար, եւ կհրաժարվեն հետագայում պետությունների ֆինանսական աջակցությունից:
Այս երեւույթը ԶԼՄ-ներում, Brexit-ի օրինակով, անվանել են Megxit, ինչը բառացիորեն նշանակում Է Մեգանի դուրս գալը թագավորական ընտանիքից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Принц Гарри и Меган Маркл официально выйдут из королевской семьи 31 марта
Британский принц Гарри и его супруга Меган Маркл перестанут исполнять свои обязанности в Букингемском дворце, начиная с 1 апреля.Как передает Арменпресс, об этомсообщилов среду британское издание The Daily Mail.
По его данным, официальный выход пары из королевской семьи состоится 31 марта. Обслуживающие их лица в Букингемском дворце прекратят исполнение полномочий 1 апреля.
До этого герцог и герцогиня Сассекские посетят ряд мероприятий.
Ранее сообщалось, что принц и его супруга Меган Маркл достигли договоренности с королевской семьей и более не будут исполнять королевские обязанности и лишаются титулов "королевские высочества".
Супруги вернут 2,4 млн фунтов стерлингов ($3,1 млн), потраченных из средств британских налогоплательщиков на ремонт их особняка, и откажутся в дальнейшем от финансовой поддержки государств.
Это явление в СМИ, по аналогии с Brexit, назвали Megxit, что дословно означает выход Меган Маркл из королевской семьи.