Facebook-ը հատուկ հսկիչ խորհուրդ կստեղծի կոնտենտի վերաբերյալ որոշումների բողոքարկման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook ընկերությունը, որին պատկանում Է համանուն սոցցանցը, մտադիր Է ստեղծել անկախ հսկիչ խորհուրդ, որի շնորհիվ օգտատերերը կկարողանան բողոքարկել սոցիալական ցանցի որոշումներն իրենց կողմից զետեղվող կոնտենտի վերաբերյալ: Այս հայտարարությամբ հանդես Է եկել Facebook-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը, որի խոսքը մեջբերում Է Financial Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսին իմն Է, նույնպես ավելի հանգամանալի հսկողության կարիք ունեն, երբ խոսքը վերաբերում Է մեր կողմից ընդունված որոշումներին, ուստի մենք ստեղծում ենք անկախ հսկիչ խորհուրդ, որպեսզի մարդիկ կարողանան բողոքարկել Facebook-ի կոնտենտի վերաբերյալ որոշումները»,-նշել Է Ցուկերբերգը: Տեխնոլոգիական ընկերությունները, նրա խոսքով, պետք Է ծառայեն հասարակությանը, ինչը որոշակի պատասխանատվություն Է դնում նրանց վրա: Հենց դրա համար Էլ անհրաժեշտ Է ուժեղացնել հսկողությունը եւ ընկերություններին պատասխանատվության ենթարկել նրանց կողմից կատարվող սխալների համար: «Եթե մենք չստեղծենք ստանդարտներ, որոնք մարդիկ համարում են օրինական, նրանք չեն վստահի հաստատություններին կամ տեխնոլոգիաներին»,-հավելել Է նա:
Ներկայում, ինչպես նշում Է Ցուկերբերգը, Facebook-ն արդեն ավելի հանգամանալի հաշվետվություններ Է հրապարակում վնասաբեր կոնտենտի վերաբերյալ, քան ցանկացած այլ խոշոր ինտերնետ-հարթակ:
Փետրվարի 17-ին եվրակոմիսար Թիերի Բրետոնը՝ ամփոփելով Բրյուսելում Facebook ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգի հետ կայացած հանդիպման արդյունքները, հայտարարել Է, որ Եվրամիությունը կարող Է սահմանափակիչ միջոցներ կիրառել սոցիալական ցանցերի եւ հաղորդակցության այլ հարթակների նկատմամբ, որոնք կհրաժարվեն կոնտենտի վերահսկումից եւ զտումից՝ ստահոդ տեղեկատվության, ատելություն բոբոքող կոչերի եւ եվրոպական ժողովրդավարության այլ սպառնալիքների հեռացման նպատակով: «Եթե Եվրոպայի շուկայում գործող բոլոր սոցիալական ցանցերը չսկսեն կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկել չարաշահումների դեպքում, մենք (Եվրահանձնաժողովը) հարկադրված կլինենք ձեռնարկել ավելի խիստ միջոցներ, որոնք սահմանափակիչ բնույթ կկրեն»,- հայտարարել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Facebook создаст специальный надзорный совет для обжалования решений по контенту
Компания Facebook, которой принадлежит одноименная соцсеть, намерена создать независимый надзорный совет, благодаря которому пользователи смогут обжаловать решения социальной сети о размещаемом ими контенте. С таким заявлением выступил глава Facebook Марк Цукерберг, слова которого приводит газетаFinancial Times, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Такие компании, как моя, также нуждаются в более тщательном контроле, когда речь идет о принимаемых нами решениях, поэтому мы создаем независимый надзорный совет, чтобы люди могли обжаловать решения относительно контента Facebook", - отметил Цукерберг. Технологические компании, по его словам, должны служить обществу, что налагает на них определенную ответственность. Именно поэтому необходимо усилить контроль и привлекать компании к ответственности за совершаемые ими ошибки.
"Если мы не создадим стандарты, которые люди считают законными, они не будут доверять институтам или технологиям", - добавил он. В настоящее время, как указывает Цукерберг, Facebook уже публикует более подробные отчеты о вредоносном контенте, чем любая другая крупная интернет-платформа.
В понедельник еврокомиссар по вопросам индустрии Тьерри Бретон по итогам встречи в Брюсселе с главой компании Facebook Марком Цукербергом заявил, что Евросоюз может ввести ограничительные меры в отношении социальных сетей и других коммуникационных платформ, которые откажутся от контроля и фильтрации контента с целью удаления фейковой информации, призывов, разжигающих ненависть, и прочих угроз европейской демократии. Социальные сети, по мнению Бретона, "несут ответственность как перед европейскими пользователями, так и перед лицом демократии".