Հրեշ Զեքին. հայ դիվանագետը բացահայտել է Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից ամենադաժանի առեղծվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունն իրականացրած գործիչներից ամենադաժանը՝ Սալիհ Զեքին (Կուշարկով), տասնամյակներ շարունակ պատմագիտության մեջ մնացել է ստվերում: «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Սահմանակից երկրների վարչության պետ, պատմական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ և ՀՀ), պրոֆեսոր (ԵՊՀ) Արսեն Ավագյանի հետ, որն ուսումնասիրելով Օսմանյան կայսրության, ռուսական և վրացական արխիվները, բացահայտել է հրեշ Զեքիի առեղծվածը:
«Սալիհ Զեքին ծնվել է 1883թ., Սամսուն քաղաքում ազգությամբ չերքեզ էր: Նրա հայրը Օսմանյան կայսրություն ներգաղթել էր 1864թ. չերքեզների մեծ գաղթի ժամանակ, Հյուսիսային Կովկասի Կուբանի շրջանից: Հայկական աղբյուրներում, եթե նայում ենք, բոլոր հուշերում՝ կապված ցեղասպանության հետ կամ ընդհանրապես այդ շրջանի իրադարձությունները լուսաբանելիս, Սալիհ Զեքի անունը առկա է՝ որպես «Հրեշ Զեքի», որը նախ 1915թ. Էվերեկում էր պաշտոնավարում, հետո Դեր Զորի նահանգապետն էր, որտեղ գտնվում էր ամենամեծ համակենտրոնացման ճամբարը, և կազմակերպել էր տարբեր տվյալներով մոտ 200 հազար հայերի ոչնչացումը: Սալիհ Զեքիի հետ կապված խնդիրն ինչումն է, եթե նայում ենք աղբյուրները, այնպիսի տպավորություն է, որ նա 1915թ. հայտնվեց, 1916թ. իր ամենասև գործունեությունը ծավալեց, և անհետացավ: Այսինքն՝ շատ քիչ տեղեկություններ կան նրա անցյալ կյանքի և ապագայի մասին»,- ասաց Ավագյանը:
Արսեն Ավագյանը Սալիհ Զեքիի վերաբերյալ տեղեկությունները գտել է Օսմանյան կայսրության, ռուսական և վրացական աղբյուրներում, սակայն օսմանյան արխիվներում առկա են այն ժամանակ պաշտոնավարած նույն անվամբ մոտ 210 պաշտոնյա, ինչը խճճում է հետազոտողներին:
«Քանի որ ես երկու անգամ պաշտոնավարել եմ 2001-2005թթ., և 2015-2019թթ., որպես Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում, և քանի որ իմ մենագրություններն ու գիտական հոդվածները Թուրքիայում հրատարակվել են թուրքերեն, այսինքն՝ բավական ճանաչում ունեմ, ինձ թույլ տվեցին օգտվել օսմանյան արխիվից: 6 տարի ես օսմանյան արխիվում ուսումնասիրություն եմ արել, բազմաթիվ տարաբնույթ արխիվային փաստաթղթեր եմ հավաքել: Բացի դրանից, Սալիհ Զեքիի վերաբերյալ շատ կարևոր նյութեր կան ռուսական արխիվներում: Մի քանի նյութ գտել եմ վրացական արխիվներից, քանի որ Սալիհ Զեքին 1925-1933թթ. ապրել է Թիֆլիսում: Ադրբեջանի արխիվից թուրք պատմաբան ընկերներս օգնեցին, որոշ նյութեր բերեցին: Ադրբեջանում խորհրդային կարգերի հաստատման գործում Սալիհ Զեքին կարևոր դերակատարություն է ունեցել, և դա հաստատվում է արխիվային փաստաթղթերով: Հետաքրքրական է նաև, որ նա եղել է ադրբեջաներենի լատինատառ այբուբենի մշակման հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ինչպես նաև ադրբեջաներեն «Dai Yildiz» ամսագրի և «Yeni Fikir» թերթի գլխավոր խմբագիր»,- նշեց նա:
Սալիհ Զեքին մեծ դեր է ունեցել Հայոց ցեղասպանության իրականացման գործում: Դեր Զորի նահանգապետի պաշտոնում Սալիհ Զեքիի նշանակվելը եղել է նրա առանձնակի դաժանությամբ պայմանավորված:
«Սալիհ Զեքիի նշանակումը Դեր Զորի նահանգապետ, եղել է այն ժամանակ Սիրիայի նահանգապետ Աբդուլ Հալիք Ռենդայի առաջարկությամբ: Ընդորում, Ռենդան նշանակումը շատ ուշագրավ է հիմնավորել. նա նշել է, որ նախորդ մյութեսարիֆ Ադիլ բեյը շատ գթասիրտ է հայերի նկատմամբ՝ տեղահանված հայերին ոչ թե ոչնչացնում է, այլ, նույնիսկ, պահում է, նրանց համար ստեղծել է պայմաններ, և պետք է մեկը, որը կարող է իրականացնել այն հայերի նկատմամբ ծրագրվածները: Ռենտան առաջարկել է Սալիհ Զեքիի թեկնածությունը, որն արդեն Էվերեկում բավական համբավ էր ձեռք բերել իր դաժանությամբ: Հայոց ցեղասպանության պատմության շատ իրադարձություններ կապված են Սալիհ Զեքիի հետ, օրինակ՝ Էվերեկում նա կախաղան է բարձրացրել օսմանյան խորհրդարանի պատգամավոր Մեծն Մուրադին իր 8 ընկերներով, օրենքի խախտմամբ աքսորել է Դարդանելի հերոս Սարգիս Թորոսյանի ընտանիքը»,- ասաց Ավագյանը:
Ավագյանի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Զեքին հայերին ոչնչացնելու համար օգտագործել է նաև հենց կրոնափոխ հայերին:
«Սալիհ Զեքին օգտագործում էր կրոնափոխ հայերին՝ հայերին ոչնչացնելու համար: Նա ասում էր, որ, եթե կրոնափոխ եք եղել, պետք է ապացուցեք ձեր հավատարիմ լինելն ու ոչնչացնեք ձեր հայրենակիցներին: Սալիհ Զեքին նաև շրջանի չեչեններից խմբեր է հավաքել, որոնց օգտագործել է հայերի ոչնչացման գործում: Գոյություն ունեն վկաների ու վերապրածների բազմաթիվ հուշեր, որտեղ Սալիհ Զեքիի անունը կա: Օսմանյան խորհրդարանի պատգամավոր Էմանուել Էմանուլիդիսը նշում է, որ 1917թ. հանդիպել է Սալիհ Զեքիին, որն ասել է, թե զղջում է, որ 60 հազար հայ է վերացրել, երեխաներին կենդանի վառել, և, նույնիսկ, ուզում է ինքնասպանություն գործել: 1933թ. Մոսկվայում գրած իր կարճ ինքնակենսագրականում Սալիհ Զեքին, նկարագրելով հայերի ոչնչացումը և, թե ինչ արյունալի տեսարաններ ու մասսայական սպանդեր էին տեղի ունենում հայերի տեղահանության ընթացքում, խոստովանում է, որ. «որպես նահանգապետ պատասխանատվություն եմ կրում, քանի որ մասնակցել եմ այդ զազրելի գործին»,- նշեց պատմաբան-դիվանագետը:
1918թ. Սալիհ Զեքին լքել է Թուրքիան: 1920թ. Զեքին դատապարտվել է մահապատժի, որի որոշումն էլ ստորագրվել է սուլթանի կողմից, սակայն այդպես էլ ի կատար չի ածվել, ինչից հետո էլ սկսվել է Զեքիի կոմունիստական ուղին, որում ցեղասպանություն իրականացրած գործիչը ներկայացել է Կուշարկով ազգանունով:
«Այդ մարդը դարձել է կոմունիստ, և հետաքրքրական է, որ հայերի հետ էլ է աշխատել այն ժամանակ: Մարդը հայերին ոչնչացնելուց հետո հայ կոմունիստների հետ համագործակցել է, աշխատել: Ընդ որում, Անաստաս Միկոյանը բավական օգնել է Սալիհ Զեքիին իր կոմունիստական գործունեության ընթացքում: Սալիհ Զեքին բավական մեծ դերակատարություն է ունեցել, և ոչ միայն Թուրքիայի կոմունիստական կուսակցության հիմնադրման հարցում, այլև շատ ուշագրավ է, որ նա եղել է այն օղակը, որի միջոցով հաստատվում էր կապը Բաքվում գտնվող թուրք կոմունիստների և Անատոլիայում ազգայնական շարժման միջև: Ընդորում, թե’ իր անձնական գործում, թե’ նրա վերաբերյալ կազմված տարբեր զեկուցագրերում նշված է եղել, որ Զեքին մասնակցել է հայերի ոչնչացմանը»,- ասաց Ավագյանը:
Սալիհ Զեքիի (Կուշարկով) հետ կապված մի շարք հանգամանքներ նպաստել են, որպեսզի նրա կերպարը տասնամյակներ շարունակ մնա չբացահայտված: Այդ գործում որոշ դերակատարությունեն ունեցել նաև 1918թ. հայկական մամուլում լույս տեսած տեղեկությունները:
«Թուրքական պատմագրությունը չի ժխտում Սալիհ Զեքիի գոյությունը, բայց մի խնդիր կա՝ թուրքական պատմագրությունում Սալիհ Զեքիի վերաբերյալ ուսումնասիրություն չկա, և մի հետաքրքիր հանգամանք կա՝ ով Սալիհ Զեքիի մասին թռուցիկ անդրադարձել է, նրան սխալ ազգանուն է վերագրել, այդպիսով նպաստելով, որ այս մարդն անհետանա պատմական թատերաբեմից: Հայկական թերթերը նշում էին, որ 1918թ. նրան Բեյրութի մոտակայքում իր օգնականի հետ ձերբակալել և սպանել են հայկական լեգիոնի զինվորները: Մեկ այլ տեղեկություններ կան, որ նրան Սիրիայում են ձերբակալել հայերը և սպանել: Սակայն, իրականում այդ ընթացքում նա գտնվում էր Ստամբուլում, իսկ 1918թ. վերջին արդեն մեկնել էր Բաքու: Նա մտավախություն ուներ, որ հայերի նկատմամբ ոճրագործության համար, իրեն դատելու են: Հենց այդպես էլ եղավ»,- նշեց դիվանագետը:
Սալիհ Զեքիի անունը ներգրավված է եղել Նեմեսիսի և՛ փոքր, և՛ մեծ ցուցակի մեջ: Իր հետ աշխատողներից շատերը գիտեին, թե նա ով է, և հայերի կողմից նրա նկատմամբ որևէ ոտնձգություն չի եղել: Սալիհ Զեքին մահացել է 1940թ. նոյեմբերի 3-ին, 57 տարեկանում, Մոսկվայում:
Արտաքին գործերի նախարարության Սահմանակից երկրների վարչության պետ, պատմական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ և ՀՀ), ԵՊՀ պրոֆեսոր Արսեն Ավագյանի «Մթության մեջ մնացած մի գործիչ՝ Իթիհադական կոմունիստ Սալիհ Զեքի (Կուշարկով)» գրքույկը թուրքերենով տպագրվել է Ստամբուլում:

Чудовище Зеки: армянский дипломат раскрыл тайну о самом жестоком организаторе Геноцида армян
Имя Салиха Зеки (Кушаркова), одного из самых страшных злодеев, совершивших Геноцид армян, на протяжении десятилетий оставалось в тени. «Арменпресс» беседовал с начальником Управления сопредельных стран МИД Армении, доктором исторических наук (РФ и РА), профессором (ЕГУ) Арсеном Авагяном, который, изучая архивы Османской империи, России и Грузии, раскрыл тайну чудовища Зекина.
“Салих Зеки родился в 1883 году в городе Самсун, он был черкесом по национальности. Его отец иммигрировал в Османскую империю в 1864 году, во время большой миграции черкесов из Кубанского района Северного Кавказа. В армянских источниках, во всех воспоминаниях, связанных с геноцидом или вообще с освещением событий этого периода, имя Салиха Зеки упоминается как “Чудовище Зеки”, который вначале 1915 года был в Эвереке, потом был губернатором Дейр-эз-Зора, где находился самый большой лагерь беженцев, и по разным данным организовал уничтожение около 200 тысяч армян. В чем же проблема, связанная с Салихом Зеки? Исследуя источники, создается впечатление, что он появился в 1915 году, развернул свою самую широкую деятельность в 1916-ом и исчез. То есть, очень мало информации о его прошлой и последующей жизни”, - сказал Авакян.
Арсен Авагян нашел информацию о Салихе Зеки в российских и грузинских источниках в Османской империи, однако в османских архивах есть около 210 чиновников под тем же именем, что и запутывает исследователей.
“Я дважды, в 2001 – 2005 и в 2015 – 2019 годах, занимал должность постоянного представителя Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества. И поскольку мои монографии и научные статьи в Турции изданы на турецком языке, то есть, я достаточно известен. И мне позволили работать с османским архивом. 6 лет я работал в Османском архиве, собрал множество различных архивных документов. Кроме того, и в российских архивах есть очень важные материалы о Салихе Зеки. Я нашел несколько материалов и в грузинских архивах, так как Салих Зеки в 1925 – 1933 гг. учился в Московском государственном университете, жил в Тифлисе. Мои друзья – турецкие историки помогли раздобыть некоторые материалы и из архива Азербайджана. В деле установления советской власти в Азербайджане Салих Зеки сыграл важную роль, и это подтверждается архивными документами. Интересно также, что он был заместителем председателя комиссии по разработке латинского алфавита азербайджанского языка, а также главным редактором азербайджанского журнала “Dai Yildiz” и газеты “Yeni Fikir” “, - отметил он.
Салих Зеки играл большую роль и в осуществлении Геноцида армян. Назначение Салиха Зеки на пост губернатора Дейр-эз-Зора было обусловлено его особой жестокостью.
“Назначение Салиха Зеки губернатором Дейр-эз-Зора было по предложению губернатора Сирии Абдула Халика Ренда. Кроме того, это назначение Ренда обосновал очень интересно. Он отметил, что предыдущий губернатор Адил бей был очень милосерден к армянам: депортированных армян не уничтожал, а даже содержал их, создавал для них условия, и нужен кто-то, кто может осуществить запланированные в отношении армян действия. Ренда предложил кандидатуру Салиха Зеки, который в Эвереке уже приобрел достаточную известность из-за своей жестокости. Многие события в истории Геноцида армян связаны с именем Салиха Зеки, например, в Эвереке он повесил депутата Османского парламента Мецн Мурада с 8 друзьями, нарушив закон сослал семью героя битвы при Дарданеле Саркиса Торосяна”, - сказал Авакян.
Исследования Авагяна показали, что для уничтожения армян Зеки использовал и армян – вероотступников.
“Салих Зеки использовал сменивших веру армян для уничтожения армян. Он говорил, если вы отреклись от своей веры, то должны доказать свою верность и уничтожать своих соотечественников. Салих Зеки также набрал и группы черкесовсо всего района, которых также использовал в деле уничтожения армян. Есть много воспоминаний свидетелей и выживших, в которых упоминается имя Салиха Зеки. Депутат османского парламента Эммануэль Эмманулидис отмечает, что в 1917 г. он встречался с Салихом Зеки, который сказал, что сожалеет, что уничтожил 60 тысяч армян, сжигал детей живьём, и даже хочет покончить с собой. В своей краткой автобиографии, написанной в Москве в 1933 г., Салих Зеки, описывая уничтожение армян и то, какие кровавые сцены и массовые погромы происходили в ходе депортации армян, признавался: “Как губернатор я несу ответственность за это, так как участвовал в этом гнусном деле”, - отметил историк-дипломат.
В 1918 г. Салих Зеки покинул Турцию. В 1920 г. Зеки был приговорен к смертной казни, решение о которой было подписано султаном, однако так и не было выполнено, после чего начался коммунистический путь Зеки, в котором деятель, совершивший геноцид, предстал под фамилией Кушарков.
“Этот человек стал коммунистом, и интересно, что тогда он работал и с армянами. После уничтожения армян этот человек сотрудничал с армянскими коммунистами, работал. При этом Анастас Микоян достаточно помог Салиху Зеки в его коммунистической деятельности. Салих Зеки сыграл достаточно большую роль, и не только в вопросе основания Коммунистической партии Турции, но и очень примечательно, что он был тем звеном, посредством которого устанавливалась связь между турецкими коммунистами Баку и националистическим движением Анатолии. В его личном деле и в составленных по нему различных докладах было отмечено, что Зеки участвовал в уничтожении армян”, - сказал Авакян.
Ряд обстоятельств, связанных с Салихом Зеки (Кушарков), способствовали тому, чтобы он на протяжении десятилетий оставался нераскрытым. В этом деле определенную роль сыграли и сведения, опубликованные в армянской прессе в 1918 г.
“Турецкая историография не отрицает существование Салиха Зеки, но есть одна проблема: в турецкой историографии нет исследований относительно Салиха Зеки, и есть одно интересное обстоятельство: пишущие про Салиха Зеки, приписывают ему не ту фамилию, тем самым способствуя исчезновению этого человека с исторической арены. Армянские газеты отмечали, что в 1918 г. его вместе с помощником в окрестностях Бейрута задержали и убили солдаты армянского легиона. Есть и другая информация, что он был задержан и убит армянами в Сирии. Но на самом деле в это время он находился в Стамбуле, а в 1918 году уже выехал в Баку. Он опасался, что его будут судить за преступления, совершенные в отношении армян. Именно так и произошло”, - отметил дипломат.
Имя Салиха Зеки было включено и в большой, и в малый список операции "Немезис". Многие из тех, кто работал с ним, знали, кто он, и при этом со стороны армян по отношению к нему не было никаких посягательств. Салих Зеки умер в Москве 3 ноября 1940 года, в 57 летнем возрасте.
Книга начальника управления сопредельных стран Министерства иностранных дел, доктора исторических наук (РФ и РА), профессора ЕГУ Арсена Авагяна “Деятель, коммунист иттихады - Салих Зеки (Кушарков), оставшийся в тени” издана на турецком языке в Стамбуле.