Ֆրանսիայում Apple-ին տուգանել են հին iPhone-ների աշխատանքի դանդաղեցման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իշխանությունները 25 միլիոն եվրո են տուգանել Apple ընկերությանն այն բանի համար, որ ընկերությունն օգտատերերին չի տեղեկացրել, որ iOS ծրագրային ապահովման նորացումը կարող Է հանգեցնել iPhone 6-ի, SE-ի եւ 7-ի աշխատանքի դանդաղեցման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ֆրանսիացի քննիչները 2018 թվականի հունվարի 5-ին հետաքննություն են սկսել Apple-ի նկատմամբ այն բանի կապակցությամբ, որ օգտատերերին չեն հայտնել, որ 2017 թվականին թողարկված ծրագրային ապահովման նորացումների պատճառով նրանց սմարթֆոնները կարող են ավելի դանդաղ աշխատել, առանձնապես հնացած կուտակիչներով iPhone-ները:
Ծրագրային ապահովման նախորդ տարբերակին վերադառնալու հնարավորության բացակայության պատճառով շատ օգտատերեր ստիպված են եղել փոխել սարքի մարտկոցը կամ Էլ գնել նոր հեռախոս:
«Մրցակցության, սպառման եւ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պաքարի հարցերի գլխավոր վարչության հետաքննության արդյունքներով եւ Փարիզի դատախազի հետ համաձայնությամբ Apple-ի խումբը համաձայնել Է 25 միլիոն եվրո տուգանք վճարել գործարքի շրջանակում»,- նշված Է վարչության կայքում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Во Франции оштрафовали Apple за замедление работы старых iPhone
ВластиФранцииоштрафовали компаниюAppleна 25 миллионов евро за то, что компания не информировала пользователей, что обновление ПО iOS может привести к замедлению работыiPhone6, SE и 7, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Французские следователи 5 января 2018 года начали расследование в отношении Apple в связи тем, что пользователям не сообщили, что из-за обновлений ПО, выпущенных в 2017 году, их смартфоны могут работать медленнее, особенно iPhone с устаревшими аккумуляторами.
Из-за отсутствия возможности вернуться к предыдущей версии ПО многим пользователям пришлось менять батарею устройства или купить новый телефон.
"По итогам расследования Генерального управления по вопросам конкуренции, потребления и борьбе с экономическими преступлениями и по соглашению с прокурором Парижа, группа Apple согласилась выплатить штраф в 25 миллионов евро в рамках сделки", - сообщается на сайте управления.