Գիտնականները պարզել են, թե որքան կանայք են դժգոհ իրենց կրծքի չափից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանանց ավելի քան 70 տոկոսը դժգոհ Է իր կրծքի ձեւից ու չափերից: Այդ մասին վկայում են այն հարցման տվյալները, որը բրիտանացի գիտնականների կողմից անցկացվել Է 40 երկրների գրեթե 20 հազար կանանց շրջանում: Այդ մասին հայտնել Է Անգլիա-Ռասքին համալսարանի մամուլի ծառայությունը՝ վկայակոչելով Body Image հանդեսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բուհի պրոֆեսոր Վիրեն Սվամին եւ նրա գործընկերները մի քանի տարի առաջ կազմակերպել Էին Breast Size Satisfaction Survey նախագիծը, որի շրջանակում փորձել են պարզել, թե տարբերվում են արդյոք իդեալական կրծքի վերաբերյալ երիտասարդ աղջիկների եւ կանանց պատկերացումները:
«Մեր գլխավոր բացահայտումներից մեկն այն Էր, որ կրծքերի չափերի հետ կապված մտահոգությունները պակասում են կանանց տարիքի աճին համեմատ: Հնարավոր Է, որ իդեալական կուրծք ունենալու ցանկությունն ավելի քիչ Է ճնշում հասուն տարիքի կանանց: Մյուս կողմից՝ հավանական Է նաեւ այն, որ մայրությունը ստիպում Է նրանց այդ օրգանին նայել ավելի շատ ֆունկցիոնալ, այլ ոչ թե Էսթետիկական տեսակետից»,- Սվամիի խոսքը մեջբերում Է համալսարանի մամուլի ծառայությունը: Նախագծի շրջանակում կազմակերպված հարցմանը մասնակցել են եվրոպական, ասիական, ամերիկյան եւ աֆրիկյան 40 երկրների գրեթե 20 հազար բնակչուհիներ՝ 19-ից մինչեւ 94 տարեկան: Գիտնականները կանանցից հետաքրքրվել են, թե նրանք գոհ են արդյոք իրենց կրծքից եւ, եթե ոչ, ապա ինչ կերպ կցանկանային այն փոխել: Հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ կանանց մոտավորապես 70 տոկոսը դժգոհ Է իր կրծքից եւ կցանկանար այն փոխել: Հարցվածների մոտավորապես կեսը կցանկանար մեծացնել դրա չափերը եւ փոխել ձեւը, իսկ եւս 23 տոկոսը՝ փոքրացնել: Կանանց միայն 31 տոկոսն Է կարծում, որ իրենք նման խնդիր չունեն: Դրա հետ մեկտեղ ցուցանիշները մեծապես տարբերվել են տարբեր երկրների ներկայացուցչուհիների համար: Օրինակ, Գանայից կանանց կեսից պակաս մասն Է տառապել նման բարդույթներից այն դեպքում, երբ Չինաստանում, Ճապոնիայում եւ Հնդկաստանում հարցմանը մասնակցած կանանց միայն 10-18 տոկոսն Էր կարծում, որ իրենք կրծքի հետ կապված խնդիր չունեն: Համանման տարբերություններ են եղել նաեւ այն հարցում, թե որքանով Է տարբերվել իրական եւ ցանկալի ձեւը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые выяснили, сколько женщин недовольны размером груди
Более 70% женщин недовольны формой и размерами своей груди. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного британскими ученымисреди почти 20 тысяч женщин из40стран, сообщаетпресс-служба университета Англия-Раскин со ссылкой на журналBody Image.
Профессор вуза Вирен Свами и его коллегинесколько лет назад организовали проект Breast Size Satisfaction Survey, в рамках которого пыталисьвыяснить, различаются ли представления об идеальной грудисреди молодых девушек и женщин,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Одно из главных наших открытий - волнения по поводу размеров грудей убывали по мере увеличения возраста женщины. Возможно, что желание заполучить идеальные груди меньше давит на зрелых дам. С другой стороны, вероятно и то, что материнство заставляет их больше смотреть на этот орган с функциональной, а не эстетической точки зрения", - приводит слова Свами пресс-служба университета.
В рамках проекта были опрошеныпочти 20 тысячжительниц 40европейских, азиатских, американских и африканских стран, чей возраст составлял от 19 до 94 лет. Ученые поинтересовались у них, довольны ли они своей собственной грудью и, если нет, в какую сторону они хотели бы ее поменять.
Результаты опроса показали, чтопримерно 70% женщин недовольны своей грудью и хотели бы ее поменять. Примерно половина респондентов хотела бы увеличить ее размеры и изменить форму, а еще 23% - уменьшить. Лишь 31% девушек считало, что у них нет подобной проблемы. При этом показатели очень сильно расходились для представительниц разных стран. К примеру, меньше половины девушек из Ганы страдали от подобных комплексов, тогда как в Китае, Японии и Индии только 10-18% опрошенных женщин считало, что у них нет проблем с размером грудей. Аналогичные различия существовали и в том, насколько расходилась реальная и желаемая форма.