«Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջարկում է դադարեցնել ՍԴ նախագահի ու անդամների պաշտոնավարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջարկում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և ՍԴ անդամների պաշտոնավարումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը հրապարակված է խորհրդարանի պաշտոնական կայքում:
«Մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի և անդամների պաշտոնավարումը դադարում է: Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Կառավարությունը, Հանրապետության նախագահը եւ դատավորների ընդհանուր ժողովը: Սույն փոփոխություններով հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա առաջացած թափուր տեղերը համալրելու ընթացակարգը եւ ժամկետները սահմանվում են «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքով նախատեսված հատուկ ընթացակարգով, որոնք պետք է ընդունվեն եւ ուժի մեջ մտնեն մինչեւ 2020 թվականի ապրիլի 1-ը»,- նշված է նախագծում:
Նախագծի հիմնավորման բաժնում նշվում է, որ ՍԴ ներսում եւ դրա շուրջ առկա ճգնաժամն այս պահին ունի մի քանի ասպեկտ, որոնք լրջագույն մարտահրավեր են Հայաստանի ժողովրդավարության, ինքնիշխանության եւ իրավական որակների համար:
«ՍԴ ճգնաժամի առաջնային խնդիրը նախկինում նշանակված անդամների եւ 2015թ. փոփոխություններով Սահմանադրության 7-րդ գլխով ընտրվող դատավորների պաշտոնների ակնհայտ բովանդակային տարբերությունն է, որի մասին իրավական հանրությունում քննարկումները գնալով ավելի են թեժանում:
ՍԴ ներկայիս կազմի պահպանմամբ լրջագույն խնդիրների է բախվում նաեւ ՍԴ-ն ներդատարանական հավասարության իմաստով, քանի որ.
ՍԴ ներկայիս կազմի պահպանման դեպքում 2015թ.-ի Սահմանադրությամբ ընտրված դատավորների եւ մինչ այդ նշանակված անդամների պաշտոնավարման ժամկետների միջեւ էական տարբերություն կա: Մինչ նորընտիր դատավորները պաշտոնավարում են 12 տարով, նախկինում նշանակված անդամները, որոնք նշանակվել են 1995թ.-ի Սահմանադրությամբ (ՍԴ 2 անդամ) պաշտոնավարելու են մինչեւ 70 տարեկանը լրանալը, իսկ 2005թ.-ի Սահմանադրությամբ (ՍԴ 5 անդամ) նշանակվածները մինչեւ 65 տարեկանը լրանալը: Այլ խոսքով, ավելի պատկերավոր իրավիճակը ներկայացնելու համար, օրինակ ՍԴ մի անդամը կարող է պաշտոնավարել այս դատական կազմում 33 տարի (1996թ.-ից մինչեւ 2029թ.-ը), իսկ նորընտիր դատավորի համար այդ ժամկետը սահմանափակված է 12 տարով:
Սույն փոփոխության նպատակը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի (այսուհետ ՍԴ) կազմի սահմանադրականության եւ դրա նկատմամբ հանրության եւ իշխանության ճյուղերի կողմից վստահության բացակայության ճգնաժամերի հանգուցալուծումը եւ 2015թ.-ի փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրության (այսուհետ Սահմանադրություն) 7-րդ գլխի կանոններով նախատեսված Սահմանադրական դատարանի ձեւավորումն է:
Հաջորդ խնդիրը ՍԴ դեմոկրատական լեգիտիմության դեֆիցիտն է, որում ՍԴ-ն ունի ուղղակի պատասխանատվության իր բաժինը՝ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններում ընտրական իրավունքի եւ ժողովրդի կողմից իր իշխանությունն ընտրելու երաշխիքների շարունակական անտեսման պատճառով հօգուտ օրվա իշխանության: Սա կործանարար ազդեցություն է ունեցել քաղաքացիների եւ հանրային իշխանության մարմինների կողմից ՍԴ նկատմամբ ունեցած վստահությունը կորցնելու հարցում, ինչն անթույլատրելի վիճակ է սահմանադրական արդարադատության մարմնի համար: Իրողություն է, որ ՍԴ-ն այս պահին իր անդամների կազմով ամենացածր հեղինակություն վայելող հանրային իշխանության մարմիններից է եւ այդ հեղինակության վերականգնումն անհնար է նույն կազմի պահպանման դեպքում:
7-րդ գումարման ՀՀ Ազգային ժողովը, որպես վերջին 20 տարիների ընթացքում ազատ ընտրության իրավունքի բոլոր երաշխիքների եւ Սահմանադրության 2-րդ հոդվածի անշեղորեն պահպանմամբ ձեւավորված ժողովրդավարական առաջնային մանդատով օժտված բարձրագույն մարմին, որն ունի Սահմանադրության փոփոխություն կատարելու լիազորություն, այսպիսով նպատակ ունի վերջնական եւ հիմնարար լուծում տալ ՍԴ-ի 2015թ.-ի Սահմանադրության 7-րդ գլխի կանոններով ձեւավորման խնդրին»,- նշված է հիմնավորման մեջ:

Parliament majority introduces bill on terminating powers of Constitutional Court Chairman, justices
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. The ruling My Step bloc of the Armenian parliament is proposing to terminate the powers of Constitutional Court Chairman Hrayr Tovmasyan and the other justices.
The bill’s copy is published at the parliament website.
“The tenure of the Constitutional Court Chairman and Members appointment before the initiation of Chapter 7 of the Constitution is being terminated. Nominations for the vacant positions of Constitutional Court justices are done respectively by the Cabinet, the President and the General Assembly of Judges,” reads the bill’s text.
As for the reasons of introducing the bill, the ruling bloc has noted that the crisis around the Constitutional Court has several aspects now which pose serious challenges for Armenia’s democracy, sovereignty and legal qualities.
The bill mentions that there are “obvious substantial differences” of the positions of judges appointed in the past and those being elected under Chapter 7 of the 2015 Constitution.
It says that there is significant difference between the terms of tenure of justices elected under the 2015 Constitution and those appointed earlier.
“Whereas newly elected judges serve for 12 years, the previously appointed members, who have been appointed under the 1995 Constitution (two members) will serve in office until 70 years of age, while judges appointed by the 2005 Constitution (5 members) until 65 years of age. In other words, in order to present the situation more descriptively, for example one Constitutional Court member can be in office in this judicial composition for 33 years (from 1996 to 2029), while a newly elected judge is limited to 12 years in office”.
“The purpose of the bill is to resolve the crisis of the lack of trust for the Constitutional Court by the society and the branches of the government and to form a Constitutional Court envisaged by Chapter 7 of the Constitution.
The My Step bloc also mentions “deficit of democratic legitimacy” of the Constitutional Court which is caused by the high court itself, due to continuously having ignored the guarantees of the people of electing their authorities during presidential and parliamentary elections in the past. The ruling bloc called the high court’s actions as “disastrous”.
“It is a reality that currently the Constitutional Court, with this composition of members, has the lowest approval rating among public governance bodies and the restoration of this approval is impossible in the event of preserving the same composition”.
“The National Assembly of the 7th Convocation, as a supreme body vested with primary democratic mandate formed with the steady preservation of all guarantees of the right of free election in the past 20 years and Paragraph two of the Constitution, which has the powers of making Constitutional changes, is hereby aiming at giving a final and fundamental solution to the issue of forming the Constitutional Court under the rules of Chapter 7 of the 2015 Constitution.