Ջեֆ Բեզոսն ավելի քան 13 մլրդ դոլար Է վաստակել 15 րոպեում. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում առցանց մանրավաճառ առեւտրի խոշորագույն ցանցերից մեկի՝ Amazon-ի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսի կարողությունը 15 րոպեում 13,2 միլիարդ դոլարով ավելացել Է նրա ընկերության բաժնետոմսերի արժեքի կտրուկ թռիչքի շնորհիվ: Հունվարի 31-ին այդ մասին հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ հունվարի 30-ին Amazon-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 12 տոկոսով՝ մինչեւ 2,1 հազար դոլար: Աճի պատճառ Է դարձել ընկերության եռամսյակային հաշվետվության հրապարակումը, որը հերքել Է Ուոլ սթրիթի վերլուծաբանների գնահատումները: Ինչպես նշում Է Bloomberg-ը, հաշվի առնելով այդ ֆոնին վաստակված 13,2 միլիարդ դոլարը՝ Բեզոսի կարողությունը, որը Forbes հանդեսի վարկածով առաջին հորիզոնականն Է զբաղեցնում աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում, ներկայում հասել Է 129,5 միլարդ դոլարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: Джефф Безос заработал более $13 млрд за 15 минут
Состояние руководителя одного из крупнейших в мире онлайн-ретейлеров Amazon Джеффа Безоса увеличилось на $13,2 млрд за 15 минут благодаря резкому скачку акций его компании. Об этом в пятницу сообщило агентствоBloomberg.
По его данным, акции Amazon в четверг подорожали на 12% - до $2,1 тыс. Причиной роста стала публикация квартального отчета компании, который опроверг оценки аналитиков с Уолл-стрит,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
С учетом заработанных на этом фоне $13,2 млрд состояние Безоса, которыйзанимаетпервую строчку в списке богатейших людей мира по версии журналаForbes, в настоящее время достигло $129,5 млрд, отмечает Bloomberg.