Առողջապահության ազգային ինստիտուտը միանում է Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության որոշմամբ ՀՀառողջապահությաննախարարության Ակադեմիկոս Ս. Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտի կանոնադրական կապիտալը նվազեցվում է և միացվում ԱՆ «Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարան» ՊՈԱԿ-ին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ հիմնավորման, «Հանրապետական գիտաբժշկական գրադարան» ՊՈԱԿ-ը Հայաստանի առաջատար գրադարաններից է և բժշկության ոլորտի մատենագիտական, գրադարանային և տեղեկատվական ծառայությունների հիմնական կենտրոնը: Հավաքածուն կազմում է ավելի քան կես միլիոն օրինակ գրականություն: Այն ներառում է էլեկտրոնային և տպագիր բժշկական գրքեր, ամսագրեր, սեղմագրեր, լազերային սկավառակներ, տեսալսողական նյութեր: Գրադարանն ունի անհրաժեշտ կադրային ռեսուրսներ:
Գրադարանին անհատույց օգտագործման իրավունքով պատկանում են 723.9 քմ ընդհանուր մակերեսով շենքը և 24.7 քմ ընդհանուր մակերեսով պարիսպը: Ընդհանուր զբաղեցված հողատարածքը կազմում է 2728 քմ: Գրադարանը գտնվում է Երևան քաղաքի Ռուբինյանց, 29/3 հասցեում:
Գրադարանը հիմնադրվել է 1939 թ. որպես առողջապահության բնագավառի հիմնարար գրադարան: Գրադարանի հիմնական գործառույթներն են բժիշկներին ավանդական և ժամանակակից համակարգերի միջոցով տեղեկատվական ծառայությունների մատուցումը, փաստաթղթերի մշակման և տեղեկատվության որոնման ավտոմատացումը, բժշկական գրադարանների ցանցի համակարգումը, ինչպես նաև բժշկական գրադարանավարների մասնագիտական հմտությունների զարգացումը: Տեղեկատվությունը բժշկական հանրությանն առավել մատչելի դարձնելու նպատակով 1951-ից գրադարանը համակարգում է բժշկական գրադարանների ցանցը, որը ներառում է երկրի բժշկական բարձրագույն և միջին ուսումնական հաստատությունների, հիվանդանոցների և բժշկական կազմակերպությունների գրադարանները:
Նախարարության Ակադեմիկոս Ս. Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտի նպատակները հիմնականում կայանում են բժշկական կլինիկական ուղեցույցների պատրաստման, կլինիկական չափորոշիչների, չափորոշավորման պատասխանատու օղակների գործառույթների, կառուցվածքային և ֆինանսատեխնիկական ապահովման մեխանիզմների մշակման, ներդրման և վերահսկման, առողջապահության համակարգի գործունեության արդյունավետ գնահատման նպատակով տեղեկատվության հավաքագրման, ազգային զեկույցների պատրաստման, առողջապահության կադրային ներուժի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման և շտեմարանի ստեղծման մեջ։

Национальный институт здравоохранения присоединяется к Республиканской научно-медицинской библиотеке
По решению правительства уставной капитал Национального института здравоохранения МЗ РА им. академика С. Авдалбекяна уменьшается и он соединяется с ГНКО “Республиканская научно-медицинская библиотека” МЗ РА.
Как передает «Арменпресс», согласно обоснованию, ГНКО “Республиканская научно-медицинская библиотека” является одной из ведущих библиотек Армении и основным центром библиографических, библиотечных и информационных услуг в области медицины. Собрание библиотеки составляет более полумиллиона экземпляров. Оно включает в себя электронные и печатные медицинские книги, журналы, рефераты, лазерные диски, аудиовизуальные материалы.
На правах безвозмездного пользования библиотеке принадлежат строение общей площадью 723.9 кв/м и территория общей площадью 24.7 кв/м. Общая занимаемая библиотекой территория составляет 2728 кв/м. Библиотека находится по адресу г. Ереван, Рубинянца 29/3.
Библиотека как фундаментальная библиотека в области здравоохранения была основана в 1939 году. Основными функциями библиотеки являются предоставление врачам информационных услуг посредством традиционных и современных систем, автоматизация обработки документов и поиска информации, координация сети медицинских библиотек, а также развитие профессиональных навыков медицинских библиотекарей. С 1951 г. библиотека координирует сеть медицинских библиотек, которая включает библиотеки высших и средних учебных заведений, больниц и медицинских организаций страны.
Назначение Национального института здравоохранения им. академика С. Авдалбекяна в основном состоит в подготовке медицинских клинических руководств, разработке, внедрении и контроле механизмов структурного и финансово-технического обеспечения, сборе информации с целью эффективной оценки деятельности системы здравоохранения, подготовке национальных докладов, сборе данных о кадровом потенциале здравоохранения и создании базы данных.