Արցախի ԱԺ պատգամավորները շնորհավորել են ավստրալացի գործընկերներին Ավստրալիայի ազգային տոնի առիթով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հունվարի 24-ին տեղի է ունեցել «Արցախ-Ավստրալիա»բարեկամության շրջանակի նիստը՝ Դավիթ Իշխանյանի նախագահությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովից:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է Ավստրալիայի հետ բարեկամական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ այս տարվա անելիքների և վերջին շրջանում Ավստրալիային պատուհասած աղետների մասին:
Ամփոփելով նիստը՝ Դավիթ Իշխանյանը, շրջանակի անունից, Ավստրալիայի ազգային տոնի կապակցությամբ հրապարակել է «Ավստրալիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակին ուղղված շնորհավորական նամակը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Ձեզ ենք հղում մեր սրտագին շնորհավորանքները Ավստրալիայի ազգային տոնի կապակցությամբ:
Ավստրալիան և ավստրալացիները հպարտանալու բազում առիթներ ունեն. առաջին հերթին՝ ամուր ժողովրդավարությունը, ռասսայական, կրոնական բազմազանությունը, յուրաքանչյուր քաղաքացուն ընձեռնվող ազատությունները և նվիրվածությունն արդարությանը:
Արցախի ժողովուրդն Ավստրալիան միշտ համարել է այն օրինակելի երկիրը, որին կցանկանար ձգտել ժողովրդավարության ուղին բռնած յուրաքանչյուր երիտասարդ պետություն: 1991 թ. անկախության հռչակումից ի վեր մենք ջանք չենք խնայել մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտներ ստեղծելու համար:
Ընդունեք նաև մեր խորին ցավակցությունը վերջին շրջանում Ավստրալիայում մոլեգնող կործանարար հրդեհների և մյուս բնական աղետների հետևանքով մարդկային զոհերի և նյութական վնասների համար: Վստահ եղեք, որ մենք մշտապես աղոթում ենք Աստծուն՝ խնդրելով նրա օգնությունն ու մխիթարությունը աղետներից տուժածներին»:

Депутаты НС Арцаха поздравили австралийских коллег с Национальным праздником Австралии
24 января в Национальном собрании Республики Арцах состоялось заседание Круга дружбы “Арцах – Австралия” под председательством Давида Ишханяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в НС Республики Арцах.
В ходе заседания речь шла о планах этого года по укреплению дружественных связей с Австралией и бедствиях, постигших Австралию в последнее время.
Подводя итоги заседания, Давид Ишханян от имени круга по случаю Национального праздника Австралии опубликовал поздравительное письмо Кругу дружбы “Австралия - Арцах”, в котором, в частности, говорится:
“Выражаем Вам наши сердечные поздравления по случаю Национального праздника Австралии.
У Австралии и австралийцев есть много поводов чтобы гордиться: это в первую очередь, прочная демократия, расовое, религиозное разнообразие, свободы, предоставляемые каждому гражданину, и преданность справедливости.
Народ Арцаха всегда считал Австралию образцовой страной, какой хотело бы стать каждое молодое государство, ставшее на путь демократии. С момента провозглашения независимости в 1991 году мы не жалели усилий для создания в нашей стране демократических институтов.
Примите также и наши глубокие соболезнования в связи с гибелью людей и материальным ущербом в результате разрушительных пожаров и других природных катастроф, произошедших в Австралии. Будьте уверены, что мы постоянно молим Бога об оказании помощи и утешения пострадавшим от этих бедствий”.