Ծխելուց հիվանդի հրաժարվելը մեծացնում Է վիրահատության հաջողության շանսերը. ԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծխող մարդիկ հաճախ են տառապում հետվիրահատական բարդություններից, իսկ վնասակար սովորությունից հրաժարվելը մեծացնում Է առողջության արագ վերականգնման շանսերը: Այս եզրակացությունն արված Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ), Նյուկասլի համալսարանի (Ավստրալիա) եւ Անեսթեզիոլոգների ընկերությունների համաշխարհային ֆեդերացիայի համատեղ անցկացված հետազոտության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշել Է ԱՀԿ-ն, մեկնաբանելով գիտական աշխատանքի արդյունքները, «չծխող մարդկանց համեմատությամբ ծխողները ենթակա են հետվիրահատական բարդությունների զգալիորեն ավելի մեծ ռիսկի, ներառյալ սրտի եւ թոքերի գործառույթների խանգարումը, վարակները, ինչպես նաեւ վերքերի ապաքինման գործընթացի դանդաղումը կամ խանգարումը»: Միեւնույն ժամանակ վիրահատությունից չորս կամ ավելի շաբաթ առաջ ծխելուց հրաժարվելը թույլ Է տալիս զգալիորեն նվազեցնել այդ ռիսկը եւ բարելավել վերականգնման դինամիկան վիրահատությունից հետո առաջին վեց ամիսներին: Բացի այդ, ծխելը թողնողներին ավելի պակաս չափով են սպառնում անզգայացման բարդությունները:
Գիտնականները պարզել են, որ ծխելուց հրաժարվելուց չորս շաբաթ անց առանց ծխախոտի անցկացրած յուրաքանչյուր հաջորդ շաբաթը բարեհաջող ելքի հավանականությունը մեծացնում Է 19 տոկոսով, քանի որ բարելավվում Է արյան մատակարարումը կենսականորեն կարեւոր օրգաններին: Ինչպես այդ կապակցությամբ նշել Է ԱՀԿ-ի՝ ծխախոտի դեմ պայքարի բաժնի ղեկավար Վինայակ Պրասադը, «ոչ մեծ եւ ոչ բարդ վիրահատությունների տեղափոխումը ավելի ուշ ժամկետ, որպեսզի պացիենտին ժամանակ տրվի ծխելուց հրաժարվելու համար, վիրահատական միջամտության բարեհաջող ելքի գրավականն Է», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ВОЗ заявили, что отказ пациента от курения увеличивает шансы на успех операции
Курящие люди чаще страдают от послеоперационных осложнений, а отказ от вредной привычки повышает шансы на скорейшее восстановление здоровья. К такому выводу пришли в совместном исследовании Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), Университет Ньюкасла (Австралия) и Всемирная федерация обществ анестезиологов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отметила ВОЗ, комментируя результаты научной работы, "по сравнению с некурящими людьми курильщики подвержены значительно большему риску послеоперационных осложнений, включая нарушение функций сердца и легких, инфекции, а также замедление или нарушение процесса заживления ран". В то же время отказ от курения за четыре или более недель до хирургической операции позволяет существенным образом снизить такой риск и улучшить динамику восстановления в первые шесть месяцев после операции. Кроме того, бросившим курить в меньшей степени грозят осложнения анестезии.
Ученые установили, что после четырех недель отказа от курения каждая последующая неделя без табака повышает вероятность благоприятного исхода на 19%, поскольку улучшается кровоснабжение жизненно важных органов. Как отметил в этой связи руководитель отдела ВОЗ по борьбе с табаком Винаяк Прасад, "перенос небольших и несложных операций на более поздний срок, чтобы дать пациенту время на отказ от курения, является залогом более благоприятного исхода хирургического вмешательства".