ՀԾԿՀ-ն «Գազպրոմ Արմենիա»-ից սակագնի փոփոխության վերաբերյալ հայտ դեռ չի ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այս պահին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունից գազի սակագնի փոփոխության վերաբերյալ հայտ չի ստացել: Ընդ որում, պարտադիր պայման է հանձնաժողովին ներկայացվելիք փաստաթղթերում ներառել երկու թերթերում սակագնի սահմանման կամ վերանայման մտադրության մասին հայտարարությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Լիաննա Ազիզյանը:
«Այս պահին հանձնաժողովում «Գազպրոմ Արմենիա»-ից մուտքագրված հայտ չկա: Հանձնաժողովը ցանկացած հայտ ստանալուց հետո 80 աշխատանքային օրվա ընթացքում պետք է ուսումնասիրի այն: Իսկ սակագնի սահմանման կամ վերանայման վերաբերյալ որոշման դեպքում վերջինս ուժի մեջ է մտնում 30 օր հետո»,-ասաց Ազիզյանը:
Նա նաև նշեց՝ պարտադիր պայման է, որ ընկերությունը 2 000-ից ավելի տպաքանակ ունեցող երկու թերթում և azdarar.am-ում սակագնի սահմանման կամ վերանայման իր մտադրության մասին հայտարարություն տա և այդ հայտարարության ձևը կցի հանձնաժողով ներկայացվելիք փաստաթղթերում: Ազիզյանը պարզաբանեց. այսինքն՝ բնակչությունը պետք է ծանուցվի, որ ընկերությունը պատրաստվում է դիմել հանձնաժողովին: Այդ պահանջը սահմանված է էներգետիկայի բնագավառում սակագների սահմանման և վերանայման կարգով:
Ազիզյանը վստահեցրեց՝ երբ հանձնաժողով հայտ մուտքագրվի, հանձնաժողովն այս մասին կտեղեկացնի իր կայքում, որպեսզի բոլոր շահագրգիռ կողմերը ծանոթանան, ներկայացնեն իրենց առաջարկները, ամբողջ գործընթացը կլինի թափանցիկ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն քննարկում է սպառողների համար գազի սակագնի վերանայման հարցը: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը Lragir.am-ի հետ զրույցում չէր բացառել այն, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հայտ ներկայացնի ՀԾԿՀ՝ սպառողի համար գազի սակագինը բարձրացնելու համար: Հայաստանին վաճառվող ռուսական գազի գինը սահմանին 2019 թվականի սկզբին թանկացել էր ՝ սահմանվելով 1000 խմ դիմաց 165 դոլար: «Սահմանին 15 դոլարով գինը բարձրացել է, իսկ հաշվարկային առումով 30 դոլարով է բարձրացել, որովհետեւ այսօրվա գործող սակագներով շուրջ 15 դոլար «Գազպրոմ Արմենիա»-ն իր վրա է վերցրել: Այսինքն՝ գործող գները պայմանականորեն 135 դոլար սահմանային գնի վրա են հիմնված: Այսօր խոսվում է այն մասին, որ շուրջ 30 դոլար արդեն հաշվարկային առումով սահմանի գինը բարձրացել է»,-նշել էր Գարեգին Բաղրամյանը:

КРОУ от “Газпрома Армения” пока не получала заявки на изменение тарифа
Комиссия по регулированию общественных услуг на данный момент от компании “Газпром Армения” не получала заявки на изменение тарифа на газ. При этом обязательным условием включения в документы комиссии заявления об установлении или пересмотре тарифа является сообщение в двух газетах.
Об этом в беседе с Арменпресс сообщила пресс-секретарь комиссии Лианна Азизян.
“На данный момент в комиссии нет заявок от “Газпром Армения”. Комиссия в течение 80 рабочих дней после получения любой заявки должна изучить ее. А в случае решения об установлении или пересмотре тарифа последнее вступает в силу через 30 дней”, - сказала Азизян.
Она также отметила, что обязательным условием является то, чтобы компания опубликовала в двух газетах тиражом более 2000 экземпляров и на сайте azdarar.am заявление о своем намерении пересмотреть или установить тариф и приложила форму этого заявления в документы, которые будут представлены в комиссию. Азизян пояснила: то есть население должно быть уведомлено о том, что компания собирается обратиться в комиссию. Это требование установлено в порядке установления и пересмотра тарифов в сфере энергетики.
Азизян заверила, что когда в комиссию поступит заявка, комиссия проинформирует об этом на своем сайте, чтобы все заинтересованные стороны ознакомились и представили свои предложения, весь процесс будет прозрачным.
Ранее стало известно, что “Газпром Армения” обсуждает вопрос пересмотра тарифа на газ для потребителей. Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян в беседе с Lragir.am не исключил, что компания “Газпром Армения” представит заявку в КРОУ для повышения тарифа на газ для потребителей. Цена российского газа, продаваемого Армении, на границе в начале 2019 года подорожала, составив $ 165 за 1000 кубометров. На границе цена повысилась на 15 долларов, а по расчетам повысилась на 30 долларов, так как по сегодняшним действующим тарифам около 15 долларов “Газпром Армения” взяла на себя. То есть действующие цены условно основаны на предельной цене $ 135. Сегодня говорится о том, что в расчетном плане цена на границе уже повысилась примерно на 30 $”, - отметил Гарегин Баграмян.