Սփյուռքի հայ մասնագետները կարող են մասնակցել Հայաստանի կառավարմանը. նոր ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը 2020թ. իրականացնելու է պիլոտային ծրագիր, որը նախատեսում է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման տարբեր ոլորտների բարելավման նպատակով ներգրավել սփյուռքահայ արհեստավարժ մասնագետների: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության պետ Կարեն Ավանեսյանը նշեց, որ ծրագրի նպատակն է սփյուռքի մրցունակ մասնագետների փորձն ու գիտելիքները ներդնել Հայաստանի զարգացման գործում, խթանել Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը, նպաստել «ուղեղների վերադարձին»:
«Նախապես մենք դիմել ենք պետական մարմիններին: Յուրաքանչյուրում տարբեր մասնագետների կարիք կա՝ տնտեսագետ, իրավաբան, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետ, սոցիոլոգ և այլն: Երբ մենք ծրագրի մեկնարկի հետ կապված հայտարարությունը տանք, այնտեղ կլինի առցանց գրանցվելու ձև, որտեղ դիմողները կընտրեն այն աշխատավայրը, որը ցանկանում են»,-ասաց Կարեն Ավանեսյանը:
Ծրագրի շրջանակներում հիմնականում սփյուռքահայ մասնագետները կհրավիրվեն և կաշխատեն Հայաստանի պետական մարմիններում՝ ոլորտային հետազոտությունների, ուսումնասիրությունների կատարման, համապատասխան առաջնային ծրագրերի, ռազմավարությունների մշակման և իրականացման ուղղությամբ: Ծրագրին կարող են դիմել սփյուռքահայ այն մասնագետները, որոնք ունեն մագիստրոսի կամ ավելի բարձր աստիճան:
Ծրագիրը մեկնարկելու է 2020թ. հուլիսի 1-ից և տևելու է 12 ամիս: Ծրագրի իրականացման ծախսերը մասնակիցների համար կապահովի ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, մասնավորապես՝ ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կացարան:
«Այդ մասնագետները վճարվելու են, բայց դա չի լինելու աշխատավարձ, այլ՝ առօրյա ծախսերի համար: Ովքեր ցանկանում են իրենց մասնագիտական ներդրումն ունենալ Հայաստանի զարգացման գործում, ապա սա լավ հնարավորություն է նրանց համար»,-ասաց նա: Այս տարվա ծրագիրը պիլոտային է և առայժմ նախատեսված է առավելագույն 20 հոգու համար:
Մասնագետներին ընտրելու ընթացակարգը կիրականացվի երկու փուլով: Առաջին փուլով կամփոփվեն բոլոր դիմումները և հաջորդ փուլ կանցնեն միայն այն դիմումները, որոնք համապատասխանում են ծրագրի պահանջներին: Երկրորդ փուլով կընտրվեն ծրագրի մասնակիցները և նրանց վերջնական ընտրությունը կկատարվի հարցազրույցի միջոցով:
«Մասնակիցներից արդեն որպես աշխատող ընտրելու են այն պետական մարմինները, որոնք ներկայացրել են թափուր տեղեր: Այդ մասն ավելի շատ թողնում ենք գերատեսչության վրա: Կարծում եմ՝ լավ հնարավորություն է ոչ միայն մասնագիտական ներդրում ունենալու հայրենիքում, այլև մեկ տարի ապրել, ծանոթանալ պայմաններին, հասկանալ՝ կցանկանան այստեղ շարունակել իրենց գործունեությունը, թե ոչ»,-ավելացրեց Կարեն Ավանեսյանը:

Diaspora-Armenian specialists can participate in Armenia’s governance: new project coming soon
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The Office of High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia is planning to implement a pilot project in 2020 aimed at engaging skilled Diaspora-Armenian specialists to the improvement process of Armenia’s various areas.
Karen Avanesyan, head of the Department of Armenian communities of Europe at the High Commissioner’s Office, told Armenpress that the program aims at investing the experience and knowledge of Diaspora’s competitive specialists for Armenia’s development process, promoting Armenia-Diaspora partnership and contributing to “reverse brain drain”.
“We have applied to state bodies in advance. They all have a need of various specialists, such as economist, lawyer, IT specialist, sociologist, etc. When we announce the launch of the program, there will be an online registration form where applicants will select the workplace they wish”, he said.
Within the framework of the program mainly Diaspora-Armenian specialists will be invited to work at Armenia’s state structures to conduct research, implement respective priority programs, develop strategies, etc. Diaspora-Armenian specialists who hold Master’s or higher degree can apply.
The project will launch on July 1, 2020 and will last 12 months. The expenditures for the implementation of the program will be covered by the Office of High Commissioner for Diaspora Affairs, such as tickets, accommodation.
“These specialists will be paid, but this will not be a salary, but for their daily expenditures. Those who want to bring their professional contribution to Armenia’s development, this is a good opportunity for them”, Karen Avanesyan said, adding that this is a pilot project and is envisaged for a maximum of 20 people.
The selection process of specialists will be carried out at two stages. At the first stage all applications will be summed up and only those applications which meet the program requirements will pass to the second stage. At the second stage the specialists will be selected, but their final selection will be carried out via an interview.
“After that those state structures who presented their vacant positions will select from these specialists as their employee. This part is mostly left on that particular state structure. I think this is a good opportunity not only to have a professional investment in the homeland, but also to live here a year, get acquainted with the conditions and understand whether they would like to continue their work in Armenia or not”, Karen Avanesyan said.
The Office of High Commissioner for Diaspora Affairs will soon make an announcement about the project.