Toyota-ն շուրջ 400 մլն դոլար կներդնի թռչող տաքսիների տեխնոլոգիաների զարգացման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Toyota ճապոնական խոշորագույն ավտոմոբիլային կորպորացիան 394 մլն դոլար կներդնի Joby Aviation ամերիկյան ընկերությունում, որն զբաղվում Է թռչող փոխադրամիջոցների մշակմամբ ու արտադրությամբ՝ դրանք որպես տաքսի օգտագործելու համար: Այդ մասին ասված Է ճապոնական կոնցեռնի՝ հունվարի 16-ին տարածված հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Օդային փոխադրումները եղել են Toyota-ի երկարաժամկետ նպատակը: Առայժմ մենք շարունակում ենք մեր աշխատանքն ավտոմոբիլային բիզնեսում, ներկայիս համաձայնագիրը մեզ թույլ Է տալիս հայացքն ուղղել դեպի երկինք: Մենք մտադիր ենք օդային փոխադրումների խնդիրը լուծել Joby-ի հետ միասին եւ զարգացնել ներուժը տրանսպորտի ոլորտում վերափոխումների համար»,-նշել Է Toyota-ի նախագահ Ակիո Տոյեդան:
Երկու ընկերությունները մտադիր են զարգացնել թռչող տաքսիների տեխնոլոգիաները՝ հետագա զանգվածային արտադրության նպատակով: Համագործակցության ավելի կոնկրետ պլանների մասին կողմերը կհայտարարեն ավելի ուշ:
Նշվում Է, որ նրանք միասին կարող են զբաղվել թռչող տաքսու նոր նախատիպի մշակմամբ: Ներկայում Joby Aviation-ն արդեն ունի վեց ռոտորով եւ Էլեկտրական շարժիչով S4 մոդելը: Այդ փոխադրամիջոցը կարող Է չորս ուղեւոր տեղափոխել մոտավորապես 200 կիլոմետր տարածությամբ: Նաեւ ընկերությունն զբաղվում Է նոր 12-ռոտորավոր տաքսու մշակմամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Toyota инвестирует около $400 млн в развитие технологий производства летающих такси
Крупнейшая японская автомобильная корпорация Toyota инвестирует $394 млн в американскую компанию Joby Aviation, которая занимается разработкой и производством летающих транспортных средств для их использования в качестве такси. Как передает Арменпресс, об этом говорится в распространенном в четвергзаявлениияпонского концерна.
"Воздушные перевозки были долгосрочной целью Toyota. Пока мы продолжаем нашу работу в автомобильном бизнесе, нынешнее соглашение позволяет нам устремить взгляд в небо. Мы намерены решать задачу авиаперевозок вместе с Joby и развить потенциал для преобразований в сфере транспорта", - отметил президент Toyota Акио Тоеда.
Обе компании намерены развивать технологии летающих такси с целью дальнейшего массового производства. О более конкретных планах сотрудничества стороны объявят позднее. Отмечается, что они вместе могут заняться разработкой нового прототипа летающего такси.
В настоящее время Joby Aviation уже располагает моделью S4 с шестью роторами и электрическим двигателем. Это транспортное средство способно перевозить четырех пассажиров на расстояние около 200 км. Также компания занимается разработкой нового 12-роторного такси.