Թուլության, քնկոտության, ախորժակի բացակայության դեպքում անպայման դիմել բժշկի. մանկաբույժ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանկաբույժ Մարի Դարակչյանը ծնողներին հորդորում է դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա կամ այն բուժհաստատություն, եթե երեխայի մոտ առկա է թուլություն, քնկոտություն, ախորժակի բացակայություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին մանկաբույժն ասաց լրագրողների հետ զրույցում՝ խոսելով սուր շնչառական վարակներով (ՍՇՎ) և գրիպով հիվանդացության մասին:
«Ամբողջ տարին ունենում ենք սուր շնչառական վարակներով և գրիպով հիվանդ երեխաներ, սակայն աշնանից մինչև գարուն հիվանդացության մակարդակը բարձրանում է: Ծնողները պետք է գիտակցեն, որ չի կարելի երեխաներին մանկապարտեզ և դպրոց տանել հիվանդ վիճակում: Այդ հիվանդությունները կանխարգելելու համար պետք է բացառել հիվանդ անձանց գտնվելը մեծ կոլեկտիվներում»,- նշեց Դարակչյանը և հավելեց, որ կանխարգելիչ քայլերից մեկն էլ պատվաստումներն են:
Նրա խոսքով՝ պատվաստանյութերն առկա են բոլոր պոլիկլինիկաներում և տրվում են անվճար: Գրիպի դեմ պատվաստումներն արվում են աշնան երկրորդ ամսից սկսած, և մոտ 2 շաբաթվա ընթացքում օրգանիզմում տեղի է ունենում հակամարմինների բարձրացում, և հիվանդությունը կանխարգելվում է:
«Հորդորում և կոչ եմ անում ծնողներին, առանց բժշկի հետ խորհրդակցելու չօգտագործեն հակաբիոտիկներ, քանի որ դրանք չեն կանխարգելում թոքաբորբի կամ այլ հիվանդությունների զարգացումը: Ծնողները պետք է ուշադիր լինեն իրենց երեխաների նկատմամբ և, երբ նրանք ջերմում են, թուլություն են զգում, հրաժարվում են հեղուկներ խմելուց և ուտելուց, քնկոտ են, նշանակում է՝ պետք է անպայման դիմել բժշկի»,- ասաց մանկաբույժը:

При слабости, сонливости, отсутствии аппетита обязательно обращайтесь к врачу: советы педиатра
Педиатр Мари Даракчян призывает родителей в случае слабости, сонливости, отсутствии аппетита у ребенка обращаться в участковую поликлинику или в медучреждение.
Как передает Арменпресс, это педиатр сказала в беседе с журналистами, говоря о заболеваниях ОРВИ и насморк.
“В течение всего года у нас бывают дети с ОРВИ и насморком, однако с осени до весны уровень заболеваемости повышается. Родители должны осознавать, что нельзя вести детей в детский сад и школу в больном состоянии. Для предотвращения этих заболеваний необходимо исключить пребывание больных в больших коллективах”, - отметила Даракчян и добавила, что одной из профилактических мер является вакцинация.
Вакцинация против гриппа проводится начиная со второго месяца осени, и в течение примерно двух недель в организме происходит повышение антител, и болезнь предотвращается.
"Призываю родителей без консультации с врачом не использовать антибиотики, так как они не предотвращают развитие пневмонии или других заболеваний. Родители должны быть внимательны к своим детям, и когда у них температура, слабость, они отказываются есть и пить жидкости, они сонные, нужно обязательно обратиться к врачу”, - сказала педиатр.