Հետահայաց. Սովետահայ թերթերը՝ Բաքվում հայերի ջարդերի մասին. 14 հունվարի 1990թ.
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1990թ. հունվարի 13-ին Ադրբեջանի 250 հազար հայ բնակիչ ունեցող մայրաքաղաք Բաքվում մեկնարկեցին հայերի զանգվածային ջարդերը: Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի (ԱԺՃ) կողմից կազմակերպված, իշխանության կողմից հովանավորված և Խորհրդային Միության բարձրագույն ղեկավարության լուռ համաձայնության ներքո շուրջ 6 օր տևած վայրագությունների ու սպանդի զոհ դարձան և բռնի տեղահանվեցին տասնյակ հազարավոր հայեր: Հայ ժողովուրդը Բաքվում հերթական ցեղասպանությունն էր վերապրում, և իրավիճակը փրկելու համար հուսահատ նամակներ հղում Սովետական հսկա կայսրության ղեկավարներին, որոնցից ամենահնչեղները տպագրվում էին հենց ՀԿԿ Կենտկոմի, Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի և Մինիստրների խորհրդի օրգանում՝ «Սովետական Հայաստան» օրաթերթում:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Բաքվում ջարդերի զոհ դարձած հայերի հիշատակին նվիրված հոդվածաշարը. 30 տարի անց թերթելով պատմության էջերը՝ ձեզ կներկայացնենք երեք տասնամյակ առաջ այդ օրերին թերթերում հայկական սպանդի և դրա հետ առնչվող այլ թեմաների մասին տպագրված հոդվածները, հաղորդագրություններն ու լուրերը:
«Սովետական Հայաստան» օրաթերթ, հունվարի 14
Նամակ Միխայիլ Գորբաչովին
Բաքվում հայերի ջարդերի մեկնարկի հաջորդ օրը՝ հունվարի 14-ին «Սովետական Հայաստան» օրաթերթն առաջին անգամ հայտնեց Ադրբեջանում տեղի ունեցող վայրագությունների մասին: Համարի հենց առաջին էջում տեղադրվեց Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նամակը՝ ուղղված ԽՍՀՄ ղեկավար Միխայիլ Գորբաչովին.
«ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահ
ընկ. ՄԻԽԱՅԻԼ ՍԵՐԳԵԵՎԻՉ ԳՈՐԲԱՉՈՎԻՆ
Հայ ազգաբնակչության դեմ Ադրբեջանի ծայրահեղական ուժերի կողմից բացարձակ զինված գործողությունների հետևանքով Բաքվում, Շահումյանի և Խանլարի շրջաններում, Գետաշեն, Ազատ, Կամո գյուղերում և այլ բնակավայրերում ստեղծվել է արտակարգ դրություն: Կան մարդկային զոհեր, հրկիզումներ շրջափակվում են ճանապարհները և կամուրջները, բռնությամբ պատանդներ են վերցվում: Տուժում են անմեղ երեխաներ, կանայք և ծերունիներ: Այդ ամենը Հայաստանում հասցրել է իրադրության ծայրահեղ սրման: Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը ստիպված եղավ ընդհատել նստաշրջանի աշխատանքը: Հաշվի առնելով ռեգիոնում ստեղծված իրավիճակը, հանրապետության Գերագույն խորհուրդը դիմում է Ձեզ հայ ազգաբնակչության ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկել անհետաձգելի միջոցներ, կանխելու բարբարոսական հարձակումները, որոնք կարող են ամբողջ ռեգիոնում հանգեցնել անուղղելի, աղետալի հետևանքների:
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԽՍՀ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԽՈՐՀՈՒՐԴ»։
Գորբաչովի պատասխանին և կանխարգելիչ քայլերին հայ ժողովուրդը դեռ մի քանի օր էլ պետք է սպասեր, քանի որ ԽՍՀՄ ղեկավարն այդ օրերին գտնվում էր Վիլնյուսում: Սեփական երկրի ներսում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա աչք փակելով՝ նա հանդիպումներ էր անցկացնում բանվորների ու ստեղծագործող մտավորականության հետ, բարձրագոչ ճառեր ասում ու ելույթներ ունենում, ինչի մասին վկայում է հենց ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի՝ փրկություն աղերսող նամակի կողքին տպագրված՝ «Մեր ընդհանուր պրոբլեմները միասին էլ լուծենք» վերտառությամբ հոդվածը:
Ադրբեջանական հարձակումներն Ազատ և Գետաշեն գյուղերի վրա
Ադրբեջանի մայրաքաղաքում ընթացող ջարդերին զուգահեռ, հունվարի 13-ին ադրբեջանցիները հրազեն կիրառելով հարձակում էին գործել նաև Ադրբեջանական ԽՍՀ Խանլարի շրջանի Ազատ և Գետաշեն հայաբնակ գյուղերի վրա: Օրաթերթում հրապարակված տեղեկության համաձայն՝ հարձակումը կասեցվել է, զոհեր չեն եղել:
«ՀԽՍՀ ՆԵՐՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՄԻՆԻՍՏՐՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
Գետաշեն գյուղի գյուղխորհրդի նախագահ Գ. Գյուրջյանից ստացված տվյալների համաձայն՝ 1990 թվականի հունվարի 13-ին ադրբեջանական ազգության անձանց մի խումբ, կիրառելով հրազեն, հարձակում է գործել Ադրբեջանական ԽՍՀ Խանլարի շրջանի Ազատ և Գետաշեն հայաբնակ գյուղերի վրա:
Հայաստանի ղեկավարության խնդրանքով ԽՍՀՄ ներքին զորքերի մինիստրությունը իրադարձության վայր է ուղարկել ներքին գործերի զորքերի կարգախմբեր: Նրանց ակտիվ գործողությունների շնորհիվ հարձակումը կասեցվել է, ապահովվում է հայ ազգաբնակչության անվտանգությունը: ԽՍՀՄ ներքին գործերի մինիստրության ներքին զորքերի պետ Յու. Վ. Շատալինի հաղորդման համաձայն՝ հիշյալ բնակավայրերում զոհեր չկան:
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, վերջին օրերին մի շարք զինծառայողներ, Ադրբեջանում պաշտպանելով հայ ազգաբնակչությանը, վիրավորվել են հրազենից: Երեկ, ուշ երեկոյան Երևան է հասցվել ներքին գործերի կապիտան Վ. Վ. Սպիրիդոնովը, որը տեղավորվել է Հայկական ԽՍՀ առողջապահության մինիստրության վնասվածքաբանության և կոտրվածքների գիտահետազոտական ինստիտուտում, որտեղ և նրան կատարել են բարդ վիրահատում: Նրա առողջական վիճակը բավարար է»:
ԱԺՃ-ն որոշեց դադարեցնել Հայաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը
Բաքվում հայերի ջարդերը կազմակերպած Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատն այդ օրերին հայտարարել էր Հայաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը մեկ ամսով դադարեցնելու որոշման մասին: «Սովետական Հայաստան» օրաթերթի հունվարի 14-ի համարում տեղ է գտել նաև այդ որոշման մասին «Արմենպրես»-ի թղթակից Է. Շահնազարյանին Անդրերկաթուղու Երևանի բաժանմունքի պետի առաջին տեղակալ Ա. Հարոյանի տված մեկնաբանությունը:
ԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՐԿԱԹՈՒՂՈՒՄ
Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատը հայտարարել է, որ ինքը որոշում է կայացրել մեկ ամսով դադարեցնել Հայաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը:
Անդրերկաթուղու Երևանի բաժանմունքի պետի առաջին տեղակալ Ա. Հարոյանը «Արմենպրես»-ի թղթակից Է. Շահնազարյանին հաղորդեց, որ հարևան հանրապետության ծայրահեղական ուժերը այդ կերպ հերթական անգամ դիմել են մեր հանրապետության վրա ուժային ճնշում գործադրելու անթույլատրելի մեթոդներին:
Սառը պատերազմի այդ անօրինակ ակտը ձեռնարկված է այնպիսի ժամանակ, երբ անընդհատ պրովոկացիաներ են կատարվում Ադրբեջանի սահմանակից տարածքում, որտեղ տեղի են ունենում անասունների քշել-տանելու, խաղաղ բնակիչներին առևանգելու, մարդկանց սպանելու ավազակաբարո դեպքեր: Ադրբեջանում Հայկական ԽՍՀ-ի նոր շրջափակում սկսելով՝ երևի մոռացել են այն երաշխիքները, որ ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի երկրորդ նստաշրջանում 1989թ. նոյեմբերի 28-ին տվեց Ադրբեջանական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության նախագահը:
Առկա է լարվածության անընդհատ էսկալացում, որը հղի է անկանխագուշակելի հետևանքներով, ասաց Ա. Հարոյանը…»:
«Սովետական Հայաստան» օրաթերթի հունվարի 14-ի համարում տեղ են գտել նաև լուրեր Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ադրբեջանցիների կողմից հնչած կրակոցների, պատմական արդարության վերականգնման, Միխայիլ Գորբաչովի Վիլնյուսում հնչեցրած ելույթի և, նույնիսկ հայ ժողովրդի խաղաղ կյանքի մասին հոդվածներ: 30 տարի առաջ այս օրերին թեժ կետերում և սովետական գրաքննության պայմաններում աշխատած լրագրողների դժվարին և ազգանվեր աշխատանքի շնորհիվ են պատմության էջերում գրվել հայ ժողովրդի կյանքի վերաբերյալ այս կարևոր տեղեկությունները:

Ретроспектива: советские газеты о погромах армян в Баку 14 января 1990 года
13 января 1990 года в столице Азербайджана, где проживает 250 тысяч армян, начались массовые погромы армян. Армянский народ переживал в Баку очередной геноцид, и для спасения ситуации направлял отчаянные письма руководителям великой советской империи, самые громкие из которых печатались в органе ЦК КПА, Верховного Совета Армянской ССР и Совета министров - в газете “Советакан Айастан”.
Арменпресс представляет цикл статей, посвященных памяти жертв погромов армян в Баку. 30 лет спустя, просматривая страницы истории, мы представим вам статьи, сообщения и слухи, опубликованные в эти дни в газетах об армянской резне и других связанных с ней темах.
Газета “Советакан Айастан”, 14 января
Письмо Михаилу Горбачеву
На следующий день после начала погромов армян в Баку, 14 января, газета “Советакан Айастан” впервые сообщила о зверствах, происходящих в Азербайджане.
“Председатель Верховного Совета СССР
товарищу МИХАИЛ СЕРГЕЕВИЧ ГОРБАЧЕВУ
В результате вооруженных действий экстремистских сил Азербайджана, направленных против армянского населения в Баку, Шаумянском и Ханларском районах, селах Геташен, Азат, Камо и других населенных пунктах создано чрезвычайное положение. Есть человеческие жертвы, поджигаются и блокируются дороги и мосты, насильственно захватываются заложники. Страдают невинные дети, женщины и старики. Учитывая сложившуюся в регионе ситуацию, Верховный Совет Республики обращается к Вам с просьбой предпринять неотложные меры по обеспечению безопасности армянского населения, предотвратить варварские нападения, которые могут привести к непоправимым, катастрофическим последствиям во всем регионе.
ВЕРХОВНЫЙ СОВЕТ АРМЯНСКОЙ ССР”.
Однако ответа и превентивных шагов Горбачева армянский народ должен был ожидать еще в течение нескольких дней, так как глава СССР в эти дни находился в Вильнюсе. Закрывая глаза на события, происходящие внутри собственной страны, он проводил встречи с рабочими и творческой интеллигенцией, выступал и произносил громкие речи, о чем свидетельствует статья Верховного Совета Армянской ССР под названием “Вместе решим наши общие проблемы”.
Азербайджанские нападения на села Азат и Геташен
Параллельно с погромами в столице Азербайджана 13 января азербайджанцы применили огнестрельное оружие и совершили нападение на армянонаселенные села Азат и Геташен Ханларского района Азербайджанской ССР. Согласно информации, опубликованной в газете, нападение было пресечено, жертв не было.
“В МИНИСТЕРСТВЕ ВНУТРЕННИХ ДЕЛ АРМ. ССР
Согласно данным, полученным от председателя сельского совета села Геташен Г. Гюрджяна, 13 января 1990 года группа лиц азербайджанской национальности, применив огнестрельное оружие, совершила нападение на армянонаселенные села Азат и Геташен Ханларского района Азербайджанской ССР.
По просьбе руководства Армении, Министерство внутренних войск СССР отправило на место происшествия наряды войск внутренних дел. Благодаря их активным действиям атака была пресечена, обеспечивается безопасность армянского населения. По сообщению начальника внутренних войск МВД СССР Ю. В. Шаталина, в упомянутых населенных пунктах жертв нет.
Как уже сообщалось, в последние дни ряд военнослужащих, защищая в Азербайджане армянское население, были ранены из огнестрельного оружия. В.В. Спиридонов госпитализирован в Научно-исследовательском институте травматологии и переломов Минздрава Армянской ССР, где и ему была проведена сложная операция. Состояние его здоровья удовлетворительно”.
ЗЖД решила прекратить железнодорожное сообщение с Арменией.
Народный фронт Азербайджана, организовавший погромы армян в Баку, в эти дни заявил о решении приостановить на месяц железнодорожное сообщение с Арменией. В номере от 14 января газеты “Советакан Айастан” были опубликованы комментарии первого замначальника Ереванского отделения ЗЖД А. Арояна корреспонденту Арменпресс Э. Шахназаряну.
ПОЛОЖЕНИЕ НА ЖЕЛЕЗНОЙ ДОРОГЕ
Народный фронт Азербайджана заявил, что он принял решение на месяц приостановить железнодорожное сообщение с Арменией.
Первый замначальника отделения г. Еревана А. Ароян корреспонденту Арменпресс Э. Шахназаряну сообщил, что радикальные силы соседней республики таким образом в очередной раз прибегли к недопустимым методам оказания силового давления на нашу республику.
Этот беспрецедентный акт холодной войны был предпринят в то время, когда на приграничной с Азербайджаном территории постоянно совершаются провокации, происходят случаи угона скота, похищения мирных жителей и убийства людей. Начав новую блокаду Армянской ССР в Азербайджане, наверное, забыли гарантии данные на второй сессии Верховного Совета СССР 28 ноября 1989 г. председателем Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР. Есть постоянная эскалация напряженности, которая чревата непредвиденными последствиями. Ароян…”.
В номере газеты “Советакан Айастан” от 14 января нашли место также и сведения о выстрелах со стороны азербайджанцев на территории Нагорного Карабаха, о восстановлении исторической справедливости, выступлении Михаила Горбачева в Вильнюсе и даже о мирной жизни армянского народа.
30 лет назад благодаря трудной и патриотической работе журналистов, работавших в горячих точках, в условиях советской цензуры, в страницы истории были вписаны эти важные сведения из жизни армянского народа.