Շվեյցարիայում ստեղծել են թեթեւ ոսկի պլաստմասսայի հատկություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցյուրիխի Դաշնային պոլիտեխնիկական դպրոցի (ETH Zurich) մասնագետները ստեղծել են պլաստմասսա հիշեցնող 18-կարատանոց ոսկի, որի խտությունը գրեթե 10 անգամ փոքր Է, քան սովորական ոսկունը: Այդ գյուտը նոր հնարավորություններ Է բացում ժամացույցի ինդուստրիայի համար՝ թույլ տալով Էապես նավազեցնել քրոնոմետերերի կորպուսի կշիռը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես իր կայքում նշել Է ETH Zurich-ը, «ոչ ոք չի ցանկանում ծանր ժամացույց կրել դաստակին, չԷ որ ժամանակի ընթացքում դա սկսում Է գրգռել»: Սովորական 18-կարատանոց ոսկին, որը երեք քառորդով բաղկացած Է ոսկուց եւ մեկ քառորդով պղնձից, ունի մեկ խորանարդ սանտիմետրի հաշվով 15 գրամ խտություն, իսկ ցյուրիխցի գիտնականների ստեղծած մետաղի խտությունը կազմում Է 1,7 գրամ մեկ խորանարդ սանտիմետրի հաշվով, ըստ որում այն մնում Է 18-կարատանոց ոսկի: Իրենց հետազոտությունների արդյունքների մասին մասնագետները հայտնել են Advanced Functional Materials ՚ YouTube/ETH ZՖrich՚ հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
Ինչպես լրագրողներին հայտարարել Է ETH Zurich-ի պրոֆեսոր Ռաֆայելե Մացենգան, այն կարող Է կիրառում գտնել ինչպես ժամացույցի ինդուստրիայի եւ զարդերի արտադրության, այնպես Էլ Էլեկտրոնիկայի, ատոմային եւ քիմիական արդյունաբերության բնագավառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Швейцарии создали легкое золото со свойствами пластмассы
Специалисты Федеральной политехнической школы Цюриха (ETH Zurich) создали напоминающее пластмассу 18-каратное золото, плотность которого почти в 10 раз меньше, чем у обычного золота. Это изобретение открывает новые возможности для часовой индустрии, позволяя существенно снизить вес корпуса хронометров.
Как отметилаETH Zurichна своем сайте, "никто не хочет носить на запястье тяжелые часы, ведь со временем это начинает раздражать". Обычное 18-каратное золото, состоящее на три четверти из золота и на четверть из меди, имеет плотность 15 гр на кубический сантиметр, а у металла, который создали цюрихские ученые, плотность составляет 1,7 гр на кубический сантиметр, при этом он остается 18-каратным золотом. Итогами своих изысканий специалисты поделились в статье, опубликованной в журналеAdvanced Functional Materials.
Как заявил журналистам профессор ETH Zurich Рафаэле Мацценга, оно может найти применение как в часовой индустрии и в производстве украшений, так и в электронике, атомной и химической промышленности,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.