Փոխնախարար Սմբատյանը պարզաբանել է ծննդօգնության մարզային որոշ բաժանմունքների պետպատվերի մերժումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը պարզաբանել է առողջապահական մարզային մի շարք կազմակերպությունների ծննդօգնության բաժանմունքների պետական պատվերի տեղադրման մերժման մասով ստեղծված իրավիճակը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Բժշկական ծառայությունների, այդ թվում՝ ծննդօգնության ծառայության կազմակերպման վերաբերյալ որոշումներ ընդունելիս առողջապահության նախարարությունը բացառապես առաջնորդվում է իր կանոնադրական նպատակների և խնդիրների իրագործմամբ`տվյալ դեպքում՝ մոր և մանկան առողջության պահպանմամբ և հիվանդացության, մահացության ցուցանիշների նվազմամբ:
Հենց այս նպատակների իրագործման համատեքստում թվով 9 մարզային առողջության կենտրոնների մասով 2020 թվականի համար պետական պատվերի տեղադրման հանձնաժողովի կողմից (որի նախագահը հանդիսանում եմ ես) կայացվել է մերժման որոշում մանկաբարձագինեկոլոգիական ծառայությունների մասով, որը զեկուցվել է նախարարին և հանձնաժողովի որոշումների հիմքով արձակվել են նախարարի համապատասխան հրամանները:
Այսպես, 2018 թվականին, Հայաստանում նորածնային (0-27 օրական երեխաներ) մահերը 182-ն են, մեռելածինները` 623: Ցավով պետք է նշեմ, որ 2019-ին արձանագրվել է 13 մայրական մահ:
Կոչ եմ անում մարզային տվյալ հաստատությունների աշխատակիցներին չշահարկել այն, թե իրենց մոտ մայրական մահ չի արձանագրվել: Ոլորտի ցանկացած մասնագետի համար պարզ է, որ հղիության ժամանակ բարդությունների առաջացման և դրանց իդենտիֆիկացման դեպքում ծննդկաններն ուղղորդվում են Երևանում տեղակայված 3ա և 3բ մակարդակ ունեցող ծննդատներ, որտեղ ինչպես թվերը ցույց են տալիս, ոչ միշտ է հնարավոր լինում փրկել մոր և մանկան կյանքը և առողջությունը:
Պատճառները բազմաթիվ են և դրանց թվին է դասվում նախածննդյան շրջանում բարդությունների, պաթոլոգիաների ուշացած հայտնաբերումը, ոչ ճիշտ ժամանակին ուղղորդումը դեպի նեղ մասնագիտացված կենտրոններ: Չստորադասելով և չնվազեցնելով յուրաքանչյուր բժիշկի մասնագիտական ներուժն ու որակները՝ անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել, որ ընդունած ծնունդների փոքր թիվը ժամանակի ընթացքում անխուսափելիորեն հանգեցնում է նաև անձնակազմի մասնագիտական որակավորման կորստի։
Աչաջրի առողջության կենտրոնում 2018-ին ընդունվել է թվով 88 ծնունդ, իսկ 2019-ի առաջին 11 ամիսների ընթացքում 75 ծնունդ։ Այստեղից պարզ է դառնում, որ 4-5 օրը մեկ ընդունվում է 1 ծնունդ: Ավելին` կենտրոնում չկա վիրահատարան, չկա ինտենսիվ թերապիայի ծառայություն, չկա անեսթեզիոլոգ և նեոնատոլոգ:
Սա ինքնին պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում թե ծննդկանի, թե նորածնի համար, քանի որ ցանկացած ծննդաբերություն՝ նույնիսկ չբարդացած, կարող է ունենալ անկանխատեսելի ընթացք, և պահանջում է համապատասխան որակավորում ունեցող մասնագիտացված բուժանձնակազմի անհապաղ միջամտություն։ Տվյալ կենտրոնի օրինակով ծառայությունը չպետք է գործեր դեռևս 2019-ին, սակայն կազմակերպությանը տրվել է 1,5 տարի ժամանակ՝ բարձրացնելու ծնունդների թիվը և ծննդօգնության կազմակերպման համար կենսական անհրաժեշտություն ներկայացնող պայմաններ ապահովել:
Առանձնահատուկ նշեմ, որ պետությունը ի դեմս առողջապահության նախարարության որևէ ֆինանսական տնտեսում չի իրականացնում տվյալ որոշումների պարագայում, քանի որ ցանկացած ծննդօգնության դեպք փոխհատուցվում է և շարունակվելու է փոխհատուցվել Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար: Այսինքն, նույն Աչաջրի բնակիչը երբ ծննդօգնություն է ստանում հանրապետության որևէ կենտրոնում, այսպես թե այնպես պետությունը փոխհատուցում է տվյալ կենտրոնին համապատասխան գումարը:
Ավելին` միայն առողջապահական բաղադրիչի ապահովման մասով դեմոգրաֆիկ ցուցանիշները խթանելու, ծնելիության մակարդակը բարձրացնելու համար կառավարությունը 2020-ի համար առողջապահական բնագավառին հատկացրել է հավելյալ 1,9 մլրդ դրամի միջոցներ, որի շնորհիվ իրականացվելու են մի շարք առողջապահական համալիր միջոցառումներ՝ ծնելիության բարձրացմանն ուղղված:
Ինչ վերաբերում է տվյալ 9 կենտրոնների ծննդօգնության ծառայություններին, պետք է արձանագրել, որ դրանք ֆինանսական առումով ավելի քան ծախսարդյունավետ չեն, այսինքն՝ պետությունից ստացված ծննդօգնության փոխհատուցման գումարները նման փոքր ծավալների դեպքում չեն բավարարի նույնիսկ պատշաճ կադրային և տեխնիկական ապահովվածություն ունենալու համար:
Նման կենտրոններին առաջարկում եմ զարգացնել շտապ բժշկական օգնության ծառայությունը` հենց նույն ծննդկաններին առավել մասնագիտացված ծննդօգնության ծառայություն ունեցող կենտրոններ հասցնելու նպատակով, որի դիմաց բոլոր կենտրոնները ստանում են և կստանան անհրաժեշտ պետական ֆինանսավորում:
Ամփոփելով վերոգրյալը, խնդրում եմ հանրության և հասարակության բոլոր ներկայացուցիչներին չշահարկել, չքաղաքականացել և չխեղաթյուրել իրականությունը, քանի որ խոսքը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների` մայրերի և երեխաների կյանքի և առողջության մասին է: Ինչ վերաբերում է համապատասխան բժշկական անձնակազմին, ապա առողջապահության նախարարությունը հայտնում է իր պատրաստակամությունը՝ փորձելու օգնել այլ բժշկական կենտրոններում և/կամ/ միջին բուժանձնակազմի մասով նույն կենտրոնի այլ ծառայությունում աշխատանք գտնելու հարցում»,- նշված է պարզաբանման մեջ:

Замминистра Смбатян объяснил отмену госзаказа в некоторых областных медучреждениях
Заместитель министра здравоохранения РА Артём Смбатян прояснил ситуацию с отказом от размещения госзаказа в некоторых областных родильных домах.
Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства здравоохранения РА.
«Принимая решения об организации медицинских услуг, включая охрану материнства, Министерство здравоохранения руководствуется исключительно реализацией своих уставных целей и задач, в данном случае — поддержка здоровья матери и ребенка и снижение показателя заболеваемости и смертности.
В контексте реализации этих целей Государственная комиссия по размещению госзаказов на 2020 год (председателем которой являюсь я) приняла решение об отказе от акушерских и гинекологических услуг, о чем было доложено министру, и на основании решений Комиссии приняты соответствующие министерские решения.
Так, в 2018 году в Армении было зарегистрировано 182 случая смерти младенцев (в возрасте 0-27 дней) и 623 мертворождения. С сожалением отмечаю, что в 2019 году было 13 материнских смертей.
Я настоятельно призываю сотрудников этих региональных учреждений не спекулировать тем фактом, что материнской смерти у них не было. Для любого специалиста в данной области очевидно, что в случае осложнений во время беременности и их выявления, роженицы направляются в роддома уровня 3a и 3b, расположенные в Ереване, где цифры показывают, что не всегда возможно спасти жизнь и здоровье матери и ребенка.
Причин множество, в том числе позднее выявление осложнений, патологии в дородовом периоде, несвоевременное направление в специализированные центры. Не умаляя профессиональный потенциал и квалификацию каждого врача, я считаю необходимым подчеркнуть, что небольшое количество родов и практики с течением времени неизбежно ведет к потере профессиональной квалификации.
Медицинский центр в Ачаджуре отметил 88 родов в 2018 году и 75 - в первые 11 месяцев 2019 года. Из этого становится ясно, что каждые 4-5 дней принимались 1 роды. Кроме того, здесь нет хирургического центра, отделения интенсивной терапии, анестезиолога и неонатолога.
Это само по себе представляет потенциальный риск как для ребенка, так и для роженицы, поскольку любые роды, даже несложные, могут протекать непредсказуемым образом и требуют немедленного вмешательства квалифицированного медицинского специалиста. На примере этого центра, служба не должна была функционировать в 2019 году, но организации было предоставлено 1,5 года для увеличения числа рождений и обеспечения необходимых условий для организации родов.
Я хотел бы особо отметить, что государство в лице Министерства здравоохранения не делает никакой финансовой экономии при таких решениях, так как любой случай родовспоможения будет компенсирован и будет продолжать выплачиваться всем гражданам Армении. То есть, когда житель того же Ачаджура получает родовспоможение в любом центре республики, государство компенсирует сумму, соответствующую этому центру.
Более того, правительство выделило дополнительно 1,9 млрд драмов на сектор здравоохранения к 2020 году - для повышения демографических показателей и стимулирования рождаемости, что позволит принять ряд комплексных мер по укреплению здоровья.
Что касается услуг по охране материнства в этих 9 центрах, следует отметить, что они не являются финансово эффективными, а это означает, что финансируемое государством возмещение расходов по беременности и родам в таких небольших объемах будет недостаточным даже для обеспечения надлежащего персонала и технической поддержки.
Я предлагаю создать в таких центрах службу скорой помощи, чтобы иметь возможность своевременно доставлять рожениц в специализированные родильные дома, на что все центры получают необходимое государственное финансирование.
Подводя итог, я прошу всех представителей общественности и общественности не злоупотреблять, не политизировать и не искажать реальность, поскольку речь идет о жизни и здоровье граждан Республики Армения - матерей и детей. Что касается соответствующего медицинского персонала, Министерство здравоохранения выражает готовность оказать помощь в поиске работы в других медицинских центрах и/или/ и в других службах того же центра», - говорится в разъяснении.