2019-ի ընթացքում Հայոց բանակում զոհերի պատմական մինիմում է արձանագրվել. Փաշինյան. ԼՐԱՑՎԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականի ընթացքում Հայոց բանակում զոհերի պատմական մինիմում է արձանագրվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքը անգին է, կորուստը անամոքելի: Բայց քանի որ բանակում արձանագրված ամեն մահ կրկնակի ցավ ու կսկիծ է պատճառում բոլորիս, հարկ եմ համարում կիսվել մի լուրով: 2019 թվականի ընթացքում Հայոց բանակում (բոլոր պատճառներով) զոհերի պատմական մինիմում է արձանագրվել:Այսինքն, մեր բանակում երբեք ավելի քիչ զոհ չի եղել, քան 2019 թվականին: Աստված պահապան մեր զինվորներին»,- գրել է վարչապետը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ 2019 թվականին Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերում զինծառայողների մահվան դեպքերը նվազել են 22 տոկոսով: ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդականը հայտնել է, որ ՀՀ զինված ուժերում և ԱՀ պաշտպանության բանակում 2019 թվականի ընթացքում արձանագրվել է 49 զինծառայողի մահվան դեպք, որոնցից 14-ը՝ ժամկետային զինծառայող, 22-ը՝ պայմանագրային զինծառայող, 5-ը՝ ենթասպա և 8 սպա:
«49 զինծառայողներից 20-ի մահվան դեպքերը կապված են եղել զինվորական ծառայություն անցնելու հետ, 29-ինը՝ տեղի է ունեցել զինվորական ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում: Մասնավորապես՝ զինվորական ծառայություն անցնելու հետ կապված մահվան դեպքերը՝ ըստ պատճառների՝ 4-ը՝ հակառակորդի կողմից կատարված սպանության հետևանքով, 7-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու հետևանքով,1-ը՝ զենքի օգտագործման կանոնների խախտման հետևանքով,1-ը՝ հիվանդությունից, 4-ը՝ սպանության հետևանքով, 2-ը դժբախտ պատահարից,1-ը՝ ծառայության հետ կապված ավտովթարներից: Զինվորական ծառայություն անցնելու հետ չկապված 29 մահվան դեպքերը՝ ըստ պատճառների՝14-ը՝ ծառայության հետ չկապված ավտովթարներից,12-ը՝ հիվանդությունից, 3- ինքնասպանություն կամ ինքնասպանության հասցնելու»,- գրել է Աբրահամյանը:
Աբրահամայանը համեմատության համար նշել է, որ 2018 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում և ԱՀ ՊԲ-ում արձանագրվել էր 63 զինծառայողի մահվան դեպք, որոնցից 27-ը՝ ժամկետային զինծառայող, 23-ը՝ պայմանագրային զինծառայող, 2-ը՝ ենթասպա և 11 սպա:
«Ընդհանուր առմամբ վերջին տարիներին արձանագրվում է ՀՀ և ԱՀ զինված ուժերում զինծառայողների մահվան դեպքերի էական նվազման կայուն միտում. եթե 2017թ. արձանագրվել է 76 դեպք, իսկ 2018 թվականին՝ 63, ապա 2019-ին՝ արձանգրվել է 49 դեպք, ինչը փաստում է, որ 2017-ին համեմատ 2019-ին զինծառայողների մահվան դեպքերը նվազել են 35.5 տոկոսով»,- գրել է Աբրահամայանը:

В 2019 году в армянской армии зарегистрирован исторический минимум потерь. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Жизнь каждого гражданина Армении драгоценна, потеря непоправима. Но поскольку каждая смерть в армии причиняет двойную боль и печаль всем нам, я считаю, что стоит поделиться этими данными. В 2019 году в армянской армии зафиксирован исторический минимум человеческих жертв (по всем причинам). То есть в нашей армии никогда не было меньше жертв, чем в 2019 году. Боже, храни наших солдат», - написал премьер.
Советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян написал на своей странице в Facebook, что случаи гибели военнослужащих в Вооруженных силах Армении и Арцаха в 2019 году снизилась на 22%. Он отметил, в 2019 году в Вооруженных силах Армении и Армии обороны Республики Арцах было зарегистрировано 49 смертей, из которых 14 были срочными военнослужащими, 22 - контрактниками, 5 - прапорщиками, а 8 - офицерами.
«20 из 49 случаев гибели были связаны с военной службой, а 29 произошли при обстоятельствах, не связанных с военной службой. В частности, связанные с военной службой причины гибели: 4 случая - в результате выстрелов со стороны противника, 7 случаев - самоубийство или доведение до самоубийства, 1 случай - нарушение правил использования оружия, 1 случай - в результате болезни, 4 случая - убийство, 2 случая - несчастный случай, 1 случай - ДТП, связанное со службой.
Не связанные с военной службой причины гибели: 14 случаев - ДТП, не связанные со службой, 12 случаев - в результате болезни, 3 случая - самоубийство или доведение до самоубийства”, - написал Абрамян.
Для сравнения Абрамян привел также данные 2018 года. В 2018 году в Вооруженных силах Армении и Армии обороны Республики Арцах было зарегистрировано 63 случая смерти, из которых 27 были срочными военнослужащими, 23 - контрактниками, 2 - прапорщиками, а 11 - офицерами.
“В целом, в последние годы неуклонно снижается число погибших военнослужащих в Вооруженных силах Республики Армения и Армии обороны Республики Арцах. В 2017 году было зарегистрировано 76 случаев, в 2018 году - 63 случая, в 2019 году - 49 случаев, что свидетельствует о том, что в 2019 году число смертей военнослужащих сократилось на 35,5% по сравнению с 2017 годом”, - написал Абрамян.