Virgin Galactic-ը տիեզերական զբոսաշրջիկներ դառնալ ցանկացողների թվաճ Է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի միլիարդատեր Ռիչարդ Բրենսոնի Virgin Galactic ընկերությունը կանոնավոր տուրիստական ենթաուղեծրային թռիչքների համար SpaceShipTwo շարքի տիեզերանավերում հայտնվել ցանկացողների թվի կայուն աճ Է արձանագրում: Մինչեւ 2023 թվականը պլանավորվում Է կառուցել հինգ նման սարք: Այդ մասին CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնել Է Virgin Galactic-ի գլխավոր տնօրեն Ջորջ Ուայթսայդսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ապագա տորմիղի կառուցումը հսկայական նշանակություն ունի: Երեկ հայտարարվել Է (նախագծի իրագործման) կարեւորագույն փուլանիշի՝ կոնստրուկցիայի հիմնական բաղադրիչների հավաքումն ավարտելու մասին»,-նշել Է ընկերության գլխավոր տնօրենը:
«Մենք պլանավորում ենք հինգ տիեզերանավ կառուցել մինչեւ 2023 թվականը եւ ձգտում ենք զգալի առաջընթացի հասնել այդ նպատակին տանող ճանապարհին»,-նշել Է Ուայթսայդսը, հիշեցնելով, որ ներկայում ձեռնարկության հիմնական ջանքերն ուղղված են SpaceShipTwo-ին փոխարինողի՝ Unity-ի փորձարկումներն ավարտելուն: Ենթաուղեծիր շրջագայության ուղեւորվել ցանկացողների թիվը «յուրաքանչյուր ամիս շարունակում Է աստիճանաբար ավելանալ», նշել Է Virgin Galactic-ի գլխավոր տնօրենը:
«Մենք (կանոնավոր թռիչքների) տոմսերի վաճառքը կվերսկսենք այս տարի ավելի ուշ»,-տեղեկացրել Է նա: Բանն այն Է, որ Բրենսոնի ընկերությունը 603 հայտ Էր ստացել ապագա տուրիստական թռիչքների համար, սակայն ստիպված Է եղել ամրագրումը կասեցնել օբյեկտիվ հանգամանքների պատճառով: 2014 թվականի հոկտեմբերին աղետի Էր ենթարկվել Enterprise առաջին փորձարարական տիեզերաթիռներից մեկը, որն այդպես Է կոչվել «Աստղային ճանապարհ» հեռուստասերիալից տիեզերանավի օրինակով, ընդ որում օդաչուներից մեկը զոհվել Էր, երկրորդն ուսի ծանր վնասվածք Էր ստացել պարաշյուտով վայրԷջք կատարելիս:
Այդ ժամանակվանից Virgin Galactic-ը տիեզերանավի երկու հաջող փորձնական թռիչք Է իրականացրել հինգ փորձարարների մասնակցությամբ: Ընկերությունը, հրապարակելով 2019 թվականի երրորդ եռամսյակի հաշվետվությունը, տեղեկացրել Է ենթաուղեծիր թռիչքների համար տեղեր ձեռք բերելու հարցում շահագրգռված մասնավոր անձանցից 3557 ծանուցում ստանալու մասին:
Ուայթսայդսը, Morgan Stanley բանկի կողմից կազմակերպված պրոֆիլային համաժողովում զրուցելով հնարավոր ներդրողների հետ, հայտարարել Է, որ պահանջարկի այս աճն ընկերությանը թույլ կտա զգալիորեն բարձրացնել տոմսի արժեքը, որն այժմ մեկ մարդու համար կազմում Է 250 հազար դոլար: Unity-ը մեկնարկում Է 16 կիլոմետր բարձրության վրա, բաժանվելով թափառքի ինքնաթիռից: Այն թռիչքում անցկացնում Է ավելի քան երկու ժամ եւ կարող Է վերցնել մինչեւ վեց ուղեւոր: Նրանց հնարավորություն Է տրվում Երկիրը դիտել 10 կիլոմետր բարձրությունից եւ անկշռելիության վիճակում լինել մի քանի րոպե, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Virgin Galactic рассказала о росте числа желающих стать космическими туристами
Компания Virgin Galacticбританского миллиардера Ричарда Брэнсона фиксирует стабильный рост числа желающих попасть на регулярные туристические суборбитальные полеты на борту космолетов серии SpaceShipTwo. К 2023 году планируется построить пять таких аппаратов.Как передает Арменпресс, об этом сообщилв интервью телеканалуCNBCгенеральный директор Virgin Galactic Джордж Уайтсайдс.
"Строительство будущего флота имеет огромное значение. Вчера было объявлено о важнейшей вехе [в реализации проекта] - завершении сборки основных элементов конструкции", - отметил гендиректор компании. "Мы планируем построить пять космических кораблей к 2023 году и добиваемся значительного прогресса на пути к этой цели", - отметил Уайтсайдс, напомнив о том, что в настоящий момент основные усилия предприятия направлены на завершение испытаний преемника SpaceShipTwo - Unity.
Число желающих отправиться в тур на суборбиту "продолжает постепенно возрастать каждый месяц", заметил гендиректор Virgin Galactic. "Мы возобновим продажу билетов [на регулярные полеты] позднее в этом году", - информировал он.
Дело в том, что компания Брэнсона набрала 603 заявки на будущие туристические полеты, однако была вынуждена приостановить бронирование по объективным обстоятельствам. В октябре 2014 года один из первых экспериментальных космолетов Enterprise, названный по аналогии с космическим кораблем из телесериала "Звездный путь", потерпел крушение, один из пилотов при этом погиб, второй получил тяжелую травму плеча при спуске на парашюте. С тех пор Virgin Galactic осуществила два успешных испытательных полета космолета при участии пяти испытателей.
Компания, опубликовав отчет за третий квартал 2019 года, информировала о получении 3557 уведомлений от заинтересованных частных лиц в приобретении мест на полеты на суборбиту. Уайтсайдс, разговаривая с потенциальными инвесторами на профильном форуме, организованномбанком Morgan Stanley, заявил, что такой рост спроса позволит компании зримо поднять стоимость билета, составляющую сейчас $250 тыс. на человека.
Unity стартует на высоте 16 км, отделяясь от самолета-разгонщика, проводит в полете более двух часов и способен брать на борт до шести пассажиров. Им представляется возможность увидеть Землю с высоты 100 км и испытать состояние невесомости в течение нескольких минут.