Շվեյցարիայում անտառային կատուն 2020 թվականի կենդանի Է հայտարարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի Pro Natura բնության պաշտպանների կազմակերպությունն անտառային կատվին (լատ. - Felis silvestris) հայտարարել Է 2020 թվականի կենդանի: Այդ քայլը կոչված Է ուշադրություն հրավիրելու Շվեյցարիայում կենդանական աշխարհի պահպանության խնդրի վրա: Գիշատիչը կլինի վայրի անտառների «դեսպանը»՝ խորհրդանշելով բնության արդյունավետ պաշտպանությունը, հայտարարել Է Pro Natura-ն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անտառային կատուն գտնվում Էր անհետացման եզրին, բայց վերջին տարիներին այդ կենդանու նկատմամբ վերաբերմունքը փոխվել Է դեպի լավը. նրա տարածագոտին ընդլայնվել Է: Հատումից պահպանվող անտառային զանգվածները տարածություն են տրամադրում այդ կենդանուն որսի եւ սերնդի վերարտադրության համար: Անտառային կատուն, որին նաեւ եվրոպական կատու են անվանում, բնակվում Է Եվրոպայում, Ասիայի հյուսիսում եւ Աֆրիկայում: Նա միայնակ ապրելակերպ Է վարում որոշակի տարածքում:
Շվեյցարիայում կա շուրջ 1,6 միլիոն ընտանի կատու: Դրանցից շատերը վարժվել են «ինքնուրույն զբոսնելուն», մի մասն Էլ վայրենացել Է, եւ դրանց նույնպես կարելի Է հանդիպել անտառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Швейцарии лесной кот объявлен животным 2020 года
Швейцарская организация защитников природы Pro Natura объявила лесного кота (лат. - Felis silvestris) животным 2020 года. Этот шаг призван привлечь внимание к проблеме охраны фауны в Швейцарии. Хищник будет "послом" диких лесов, символизируя эффективную защиту природы, заявила Pro Natura.
Лесной кот находился на грани исчезновения, но в последние годы ситуация в отношении этого животного изменилась к лучшему - его ареал расширился. Охраняемые от вырубки лесные массивы предоставляют этому животному пространство для охоты и воспроизводства потомства. Лесной кот, которого называют также европейским котом, обитает в Европе, на севере Азии и в Африке. Он ведет одиночный образ жизни на определенной территории, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В Швейцарии насчитывается около 1,6 млн домашних котов и кошек. Многие из них привыкли "гулять сами по себе", а некоторые одичали, и их тоже можно встретить в лесу.