«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Թուրքիան կարող է հայտնվել լարվածության նոր կիզակետում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Թուրքիան այսօր հայտարարում է, թե անհանգստացած է տարածաշրջանում ամերիկա-իրանական լարվածության սրմամբ: Անգամ նշել են, թե «Իրաքը հակամարտության գոտի վերածելը կվնասի ինչպես Իրաքի, այնպես էլ տարածաշրջանի խաղաղությանը եւ կայունությանը»: Ապա կոչ է արվում բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ առաջնահերթություն տալ դիվանագիտական կարգավորմանը:
Ինչպես ասում են, այս կոչը շատ զվարճալի կլիներ, եթե իրավիճակը վտանգավոր չլիներ: Անհանգստություն ցուցադրող Թուրքիան անվարան բացում է եւս մեկ հակամարտ ճակատ՝ իր զինուժը Լիբիա ուղարկելով: Իհարկե, էլի ձեւականորեն, Թուրքիայի նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ-ի նախագահի հետ, որի ժամանակ քննարկվել են տարածաշրջանային մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ Լիբիայում եւ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները: Այսինքն՝ Անկարան անգամ այս լարված պահին, երբ կարող է պատերազմ բռնկվել ԱՄՆ-ի եւ ԻԻՀ-ի միջեւ, քննարկում է իր ծավալապաշտական հնարավորությունները:
Այս տարվա հունվարի սկզբին Թուրքիայի խորհրդարանը հավանության է արժանացրել մի օրինագիծ, որով նախատեսվում է թուրք զինվորականներին ուղարկել Լիբիա (509 պատգամավորից 184-ը դեմ են քվեարկել, 325-ը՝ կողմ): Նշվել է, որ ավելի վաղ Լիբիան պաշտոնապես խնդրել էր Թուրքիային «օդային, ցամաքային ու ծովային աջակցություն տրամադրել, որպեսզի հետ մղեն արեւելյան ուժերի գրոհը մայրաքաղաք Տրիպոլիից»: Թուրքիայի նախագահն իր հերթին հայտարարել էր, որ ցանկանում է բանակ ուղարկել՝ Լիբիայի նախագահին աջակցելու համար, որը պայքարում է գեներալ Հաֆթար Խալիֆայի դեմ:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Турция может оказаться в новой точке напряженности
“Турция сегодня заявляет, что обеспокоена обострением американо-иранской напряженности в регионе. Даже было заявлено, что “превращение Ирака в зону конфликта повредит миру и стабильности как в Ираке, так и в регионе”. Затем прозвучал призыв ко всем заинтересованным сторонам сделать приоритет дипломатическому урегулированию.
Как говорится, этот призыв был бы очень забавным, если бы ситуация не была столь опасна. Турция, демонстрирующая беспокойство, тем не менее, открывает еще один фронт конфликта, направив свои вооруженные силы в Ливию. Конечно, формально, президент Турции провел телефонный разговор с президентом США, в ходе которого был обсужден ряд региональных вопросов, в частности, события в Ливии и Сирии. То есть, Анкара даже в этот напряженный момент, когда может вспыхнуть война между США и ИРИ, обсуждает свои расширяющиеся возможности.
В начале января этого года парламент Турции одобрил законопроект, предусматривающий отправку турецких военных в Ливию (184 из 509 депутатов проголосовали против, 325 - за). Было отмечено, что ранее Ливия официально попросила Турцию “оказать воздушную, сухопутную и морскую помощь, чтобы отразить атаку восточных сил из столицы Триполи”. В свою очередь президент Турции заявил, что хочет отправить в Ливию армию для поддержки ее президента, который борется с генералом Хафтар Халифой.