Առողջապահության նախարարության աշխատանքային խումբը Մարալիկում կհանդիպի բուժանձնակազմի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատանքային խումբը մեկնել է Մարալիկ՝ հանդիպելու տեղի առողջության կենտրոնի և ծննդաբերական բաժանմունքի բուժանձնակազմի հետ, որոնք փակել են ճանապարհը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց նախարարի մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանը:
Նրա վստահեցմամբ՝ նախարարությունը հետևում է Մարալիկում ծավալվող իրադարձություններին, որտեղ ծննդատան և հիվանդանոցի աշխատակիցները փակել են ճանապարհը:
Շիրակի մարզի Անի խոշորացված համայնքի բնակիչները հունվարի 8-ինառավոտից փակել են Գյումրի-Երևան ճանապարհի՝ Մարալիկի հատվածը: Բնակիչները պահանջում են չեղյալ համարել Մարալիկի առողջության կենտրոնի ծննդաբերական բաժանմունքը փակելու որոշումը: Տարեվերջին Գյումրի կատարածայցի ժամանակ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, անդրադառնալով Մարալիկի առողջության կենտրոնին և, մասնավորապես, ծննդատան գործունեությանը, նշել էր, որ Մարալիկում, ամենայն հավանականությամբ, իրականացվելու է միայն առողջության առաջնային պահպանում:
Հարցի վերաբերյալ նախարարության պարզաբանումը հետևյալն է՝ ծննդօգնության ծառայությունը չունի վիրահատող մանկաբարձ-գինեկոլոգ, անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ և նեոնատոլոգ, ինչը ինքնին պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում ծննդկանի և նորածնի համար, քանի որ ցանկացած ծննդաբերություն՝ նույնիսկ չբարդացած, կարող է ունենալ անկանխատեսելի ընթացք և պահանջում է համապատասխան որակավորում ունեցող մասնագիտացված բուժանձնակազմի անհապաղ միջամտություն։ «Հաշվի առնելով նշվածը՝ բնակչի համար շատ ավելի անվտանգ է ի սկզբանե դիմել կամ շտապօգնության ծառայության միջոցով տեղափոխվել շուրջօրյա հերթապահություն իրականացնող, մասնագիտական ներուժ և սարքավորումային բարձր կարողություն ունեցող մոտակա բուժհաստատություն, ինչը կնպաստի մայրական և նորածնային մահացության նվազեցմանն ուղղված առողջապահության նախարարության քաղաքականությանը»,- հայտնել էին նախարարությունից:
Բացի այդ, համաձայն առողջապահության նախարարի 2018 թվականի հուլիսի 30-ի թիվ 1941-Ա հրամանով հաստատված ծննդօգնության բժշկական կազմակերպությունների գնահատման չափանիշների՝ առաջին մակարդակի ծննդատան գործունեության համար անհրաժեշտ է տարեկան առնվազն 150 ծննդի ապահովում, այնինչ Մարալիկի առողջության կենտրոնի մանկաբարձական ծառայության պարագայում այդ թիվը 2018 թվականին կազմել է 126, իսկ 2019-ին ծնունդների անկման միտումը շարունակվել և հասել է 105-ի:
«Սահմանված թիվը պատահական չէ, քանի որ ավելի պակաս ծնունդների դեպքում ծննդօգնություն իրականացնող կազմակերպության գործունեությունը արդարացված չէ ծախս-արդյունավետության և, ինչն առավել կարևոր է, մայրական և նորածնային մահացության և հիվանդացության կանխարգելման տեսանկյունից, քանի որ փորձը ցույց է տալիս՝ ծնունդների փոքր թիվը ժամանակի ընթացքում անխուսափելիորեն հանգեցնում է նաև անձնակազմի մասնագիտական որակավորման կորստի»,- հայտնել էին նախարարությունից՝հավելելով, որ դա վերաբերում է բոլոր այն ծննդատներին, որոնք չեն բավարարել այդ պահանջներին, բացառությամբ որոշների՝ պայմանավորված աշխարհագրական դիրքով։
17 գյուղական համայնքներ սպասարկող Մարալիկի առողջության կենտրոնի ծննդատունը հունվարից չի ֆինանսավորվում, ինչն էլ ոչ միայն ծննդատան 12 աշխատակիցների, այլ նաև հարակից համայնքների բնակիչների դժգոհությունն է առաջացրել: Բնակիչների հետ հանդիպման է գնացել նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը:

Рабочая группа Министерства здравоохранения Армении в Маралике встретится с медперсоналом
Рабочая группа Министерства здравоохранения РА выехала в Маралик, чтобы встретиться с медперсоналом местного центра здоровья и родильного отделения, которые перекрыли дорогу. Об этом в беседе с Арменпресс сообщила пресс-секретарь министерства Алина Никогосян.
По ее заверению, министерство следит за событиями в Маралике, где сотрудники роддома и больницы перекрыли дорогу.
Жители укрупненной общины Ани Ширакской области с утра 8 января перекрыли участок дороги Гюмри-Ереван-Маралик. Жители требуют отменить решение о закрытии родильного отделения в Центре здоровья Маралика. Во время визита в Гюмри в конце года министр здравоохранения Арсен Торосян, коснувшись Центра здоровья Маралика и, в частности, деятельности роддома, отметил, что в Маралике, по всей вероятности, будет осуществляться только первичная охрана здоровья.
Разъяснение Министерства по этому вопросу заключается в следующем: служба родовспоможения не имеет оперирующего акушера-гинеколога, анестезиолога-реаниматолога и неонатолога, что само по себе представляет потенциальную опасность для рожениц и новорожденных, так как любые роды, даже не осложненные, могут иметь непредсказуемый ход и потребовать немедленного вмешательства специализированного медперсонала с соответствующей квалификацией. “Учитывая вышесказанное, жителям гораздо безопаснее обратиться к службе скорой помощи и перевезти роженицу в ближайшее медучреждение, осуществляющее круглосуточное дежурство, имеющее высокий профессиональный потенциал и оборудование, что будет способствовать политике Министерства здравоохранения, направленной на снижение материнской и младенческой смертности”, - сообщили в министерстве.
Кроме того, согласно критериям оценки медицинских организаций роддомов первого уровня, утвержденным приказом министра здравоохранения от 30 июля 2018 года № 1941-а, для деятельности роддома первого уровня необходимо обеспечение как минимум 150 родов в год, в то время как в акушерской службе Центра здоровья Маралика это число в 2018 году составило 126, а в 2019 году тенденция снижения рождений продолжилась и достигла 105.
‘Установленная цифра не случайна, поскольку в случае меньшего числа родов деятельность организации, осуществляющей родовспоможение, неоправдана с точки зрения затрат-эффективности и, что более важно, профилактики материнской и неонатальной смертности и заболеваемости, поскольку опыт показывает, что небольшое число родов с течением времени неизбежно приводит к потере профессиональной квалификации персонала”, - сообщили в министерстве, добавив, что это касается всех тех роддомов, которые не соответствовали этим требованиям, за исключением некоторых, обусловленных географическим положением.
Роддом Мараликского центра здоровья, обслуживающий 17 сельских общин с января не финансируется, что вызвало недовольство не только 12 сотрудников роддома, но и жителей близлежащих общин. На встречу с жителями выехал и губернатор Ширака Тигран Петросян.