Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը Թոմ Հենքսին Հունաստանի պատվավոր քաղաքացու կոչում է շնորհել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը ստորագրել է հրամանագիր ամերիկացի օսկարակիր կինոդերասան Թոմ Հենքսին պատվավոր քաղաքացիություն շնորհելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Daily Mail-ը:
Համաձայն հունական օրենքի՝ պատվավոր քաղաքացու կոչում կարող է շնորհվել այն անձանց, «ովքեր բացառիկ ծառայություն են մատուցել երկրին կամ ում քաղաքացիություն շնորհելը ծառայում է հանրության շահերին»:
Հենքսը բազմիցս հայտարարել է, որ Հունաստանի մեծ երկրպագու է: «Ես 110 տոկոսով հույն եմ… Ավելի հույն, քան հենց հույնը»,- ժամանակին ասել է նա: Դերասանը տուն ունի հունական Անտիպարոս կղզու վրա, որտեղ հաճախ իր՝ ազգությամբ հույն կնոջ հետ անցկացնում է ամառային արձակուրդները:

ПрокописПавлопулос присвоил Тому Хэнксу звание почетного гражданина Греции
Президент Греции ПрокописПавлопулос подписал указ о предоставлении почетного гражданства американскому киноактеру, оскароносцу Тому Хэнксу.
Какпередает Арменпресс, об этом сообщает DailyMail.
Согласно греческому законодательству, звание почетного гражданина может быть предоставлено лицам, «которые оказали исключительную услугу стране или чье гражданство служит интересамобщества».
Хэнкс неоднократно заявлял, что он большой поклонник Греции. «Я на 110 процентов грек ... больше грек, чем сами греки», - сказал он однажды. У актера есть дом на греческом острове Антипарос, где он часто проводит летние каникулы со своей женой – гречанкой по происхождению.