Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը Թոմ Հենքսին Հունաստանի պատվավոր քաղաքացու կոչում է շնորհել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը ստորագրել է հրամանագիր ամերիկացի օսկարակիր կինոդերասան Թոմ Հենքսին պատվավոր քաղաքացիություն շնորհելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Daily Mail-ը:
Համաձայն հունական օրենքի՝ պատվավոր քաղաքացու կոչում կարող է շնորհվել այն անձանց, «ովքեր բացառիկ ծառայություն են մատուցել երկրին կամ ում քաղաքացիություն շնորհելը ծառայում է հանրության շահերին»:
Հենքսը բազմիցս հայտարարել է, որ Հունաստանի մեծ երկրպագու է: «Ես 110 տոկոսով հույն եմ… Ավելի հույն, քան հենց հույնը»,- ժամանակին ասել է նա: Դերասանը տուն ունի հունական Անտիպարոս կղզու վրա, որտեղ հաճախ իր՝ ազգությամբ հույն կնոջ հետ անցկացնում է ամառային արձակուրդները:

YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Academy Award-winning Hollywood actor Tom Hanks has been awarded the Honorary Citizenship of Greece by the country’s President Prokopis Pavlopoulos, according to the Associated Press.
Under Greek law, honorary naturalisation may be granted to people 'who have provided exceptional services to the country or whose naturalisation serves the public interest'.
Hanks frequently spends his summer holiday on the Greek island of Antiparos and his wife, actress and producer Rita Wilson, is of Greek and Bulgarian ancestry, Daily Mail reported.
Hanks once said that he feels '110 per cent Greek... I'm more Greek than a Greek is' by being married to Wilson, producer of My Big Fat Greek Wedding.