ՊԲ-ն պարզաբանել է սպայի կողմից զինծառայողների ծանրոցները պատուհանից դուրս նետելու լուրերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանել է լրատվամիջոցների տարածած տեղեկատվությունն այն մասին , որ ՊԲ զորամասերից մեկի ստորաբաժանման հրամանատարը երկրորդ հարկի պատուհանից դուրս է նետել ժամկետային զինծառայողների ծնողների ուղարկած սնունդը:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պարզաբանումը.
«Դեկտեմբերի 26-ին տարբեր լրատվամիջոցներ տարածել են տեղեկատվություն այն մասին, որ ՊԲ զորամասերից մեկի ստորաբաժանման հրամանատարը երկրորդ հարկի պատուհանից դուրս է նետել ժամկետային զինծառայողների ծնողների ուղարկած սնունդը: Հարկ ենք համարում նշել, որ նախքան տվյալ հրապարակումը, միջադեպի իսկությունը ստուգելու համար անհապաղ նշանակվել էր ծառայողական քննություն, որի արդյունքներով պարզվել են միջադեպի բոլոր հանգամանքները:
Զինծառայողներին ծանրոցներ ուղարկելու կարգը սահմանված է ՊԲ հրամանատարի կարգադրությամբ: Զինվորական ծառայության անվտանգության ապահովման և զինծառայողների առողջությունը պահպանելու նկատառումներից ելնելով` սահմանված են այն առարկաներն ու պարենը, որոնց առաքումը զորամաս կտրականապես արգելվում է, այդ թվում արգելվում է նաև ծանրոցներում շուտ փչացող սննդամթերքի և ալկոհոլային խմիչքի առկայությունը:
Ստորաբաժանման հրամանատարը, հայտնաբերելով, որ, չնայած նախկինում իր հնչեցրած բազմաթիվ զգուշացումներին, զինծառայողների ծանրոցներում առկա են ալկոհոլային խմիչք և փչացած սննդամթերք, ցուցաբերել է անհարկի տաքարյունություն և արգելված ապրանքները սահմանված կարգով ոչնչացնելու փոխարեն, դրանք դուրս է նետել պատուհանից:
Հաշվի առնելով ստորաբաժանման հրամանատարի կողմից դրսևորած ոչ պատշաճ վերաբերմունքը տեղ գտած դեպքի կապակցությամբ, վերջինս՝ զորամասի հրամանատարի որոշմամբ, ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության:
ՊԲ հրամանատարությունը կատարվածի առիթով համապատասխան ցուցումներ է տվել ենթակա օղակի բոլոր հրամանատարներին հետագայում նման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ և հայցում է հանրության ներողամտությունը»:

В АО НКР разъяснили слухи об инциденте с посылками военнослужащих
Министерство обороны Республики Арцах пояснило распространенную СМИ информацию о том, как командир подразделения одной из воинских частей Армии обороны выбросил из окна второго этажа посылки с едой, отправленные родителями военнослужащих срочной службы.
«Арменпресс» представляет разъяснения Министерства обороны Республики Арцах:
“26 декабря различные СМИ распространили информацию о том, как командир подразделения одной из воинских частей Армии обороны выбросил из окна второго этажа еду, отправленную родителями военнослужащих срочной службы. Считаем необходимым отметить, что до данной публикации для проверки подлинности инцидента немедленно было назначено служебное расследование, по результатам которого были выяснены все обстоятельства инцидента.
Порядок отправки посылок военнослужащим установлен приказом командующего АО. В целях обеспечения безопасности военной службы и сохранения здоровья военнослужащих установлен список предметов и продовольствия, доставка которых в воинскую часть категорически запрещена, в том числе запрещено наличие в посылках скоропортящихся продуктов питания и алкогольных напитков.
Командир подразделения, обнаружив, что, несмотря на озвученные им ранее многочисленные предупреждения, в посылках военнослужащих содержатся алкогольные напитки и скоропортящаяся пища, проявил неуместную горячность и вместо того, чтобы уничтожать запрещенные товары в установленном порядке, выбросил их из окна.
Учитывая проявленное командиром подразделения ненадлежащее поведение в связи с произошедшим инцидентом, последний, по решению командира воинской части, был привлечен к дисциплинарной ответственности.
Командование Армии обороны в связи с произошедшим дало соответствующие указания всем командирам подчиненного звена в направлении исключения подобных случаев в будущем и приносит свои извинения”.