Հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետևանքով տուժած զինծառայողները փոխհատուցում կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքի փոփոխություններին, ըստ որի զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման դեպքերում շարքում ներառվում է հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետեւանքով տեղի ունեցած դեպքերը:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ զինված ուժերի գործունեության ընթացքում առկա են եղել դեպքեր, երբ հակառակորդի կողմից զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը վնասը պատճառվել է այնպիսի պայմաններում, երբ տեղի չեն ունեցել անմիջական մարտական գործողություններ կամ զինծառայողները չեն գտնվել մարտական հերթապահության մեջ կամ չեն կատարել հատուկ առաջադրանք: «Նման դեպքեր տեղի են ունեցել հակառակորդի հեռահար հրետակոծության կամ առաջնագծից երկրի խորք ընկած տարածքում դիվերսիոն-հետախուզական խմբի գործողության արդյունքում: 2008 թվականից սկսած հակառակորդի նախահարձակ գործողության հետևանքով թվով 10 զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառվել է վնաս: Նման դեպքերում զինծառայողի կարգավիճակը սահմանվել է որպես ծառայողական պարտականությունների կատարման շրջանակներում տեղի ունեցած դեպք, ինչը սակայն, ըստ էության, չի բնորոշում համապատասխան դեպքի իրական հանգամանքը եւ սոցիալական պաշտպանվածության առումով չի ապահովում որոշակիորեն համարժեք վիճակ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Դավիթ Տոնոյանի խոսքով՝ սրանով լուծվում է անարդարությունը: «Հոգաբարձուների խորհուրդը համապատասխան որոշում կկայացնի և կտարածի կարգավորումը մինչև 1998 թվականը ընկած դեպքերի վրա»,- ասաց նա:

Военнослужащие, пострадавшие в результате действий противника, получат компенсацию
Правительство одобрило изменения в Законе РА “О возмещении ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите РА", согласно которым в случаи возмещения ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих, включаются и случаи, имевшие место в результате наступательных действий противника.
Как сообщает «Арменпресс», министр обороны Давид Тоноян отметил, что в истории Вооруженных сил бывали случаи, когда ущерб жизни или здоровью военнослужащих со стороны противника был причинен не в условиях непосредственных боевых действий, не на боевом дежурстве, или не при выполнении специального задания. Подобные случаи имели место в результате дальнего обстрела противника или действий диверсионно-разведывательной группы в глубине страны. Начиная с 2008 года, вследствие наступательных действий противника жизни или здоровью 10 военнослужащих был нанесен ущерб. В подобных случаях ранение военнослужащего определено как случай, произошедший в рамках выполнения служебных обязанностей, что, по сути, не характеризует реальное обстоятельство соответствующего случая и в плане социальной защищенности не обеспечивает адекватного состояния”, - сказал министр.
По словам Давида Тонояна, это несправедливо. “Совет попечителей примет соответствующее решение и распространит урегулирование на случаи от 1998 года”,- сказал он.