Պետք չէ տոնակատարությունն անցկացնել սննդի դեպրեսիվ սեղանների շուրջ. վարչապետի կոչը՝ քաղաքացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակակից աշխարհում ծխելուց ոչ պակաս վտանգավոր երևույթ է սխալ սնվելը, ինչն ամանորյա շրջանում մեզ համար խնդիր է: Այդ մասին կառավարության նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ քաղաքացիներին ուզում եմ կոչ անել, ներողություն եմ խնդրում ինձ նման իրավունք վերապահելու համար, բայց կարծում եմ, որ պետք չէ բոլոր հյուրերին ստիպել, որ ուտեն խոզի բդից, հետո սեղանի վրա եղած ամեն ինչից փորձել, ընդ որում, վիրավորվելու տրամաբանությամբ՝ բա այսքանը պատրաստել ենք, որ վերջում փչանա՞», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ քաղաքացիների ուտելու կարողությունները սահմանափակ են և պետք է դա հաշվի առնել, առավել ևս ոչ առաջին թարմության մթերքի:
«Մենք ուզում ենք, որ մարդիկ, տնային տնտեսուհիները դեկտեմբերի 31-ի ամբողջ օրը չանցկացնեն տոլմա փաթաթելու և այլ պրոցեսների վրա: Որովհետև տոլման ու մնացած ամեն ինչը պետք է ուտել թարմ վիճակում: Չի կարելի մի օրում պատրաստել 5 օրվա ուտելու մթերք, որովհետև դա բոլոր դեպքերում վնասակար է: Մեր ամենահարազատներին ստիպում ենք ՝ պիտի սա էլ ուտես, սա էլ, սա էլ՝ 3 օրվա ստալիչնի սալաթը, 4 օրվա բլինչիկը, 15 օրվա խուզի բուդը, մի՛ արեք: Պատրաստեք այնքան, որքան իրական է ուտելը: Պետք չէ տոնակատարությունն անցկացնել սննդի դեպրեսիվ սեղանների շուրջ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

You don’t have to spend holidays around depressive food tables, PM tells citizens
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. An unhealthy diet is not a least harmful thing than smoking in the modern world, PM Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting, addressing citizens ahead of New Year holidays.
“I’d like to call on our citizens, and I apologize for reserving such right onto myself, but I think you don’t need to force all guests to eat the pork roast, then to make them try everything on the table, moreover with an insulting logic – did we prepare this all to let it go bad?”
“We want people, housewives, not to spend the entire day on December 31st on making dolma or other processes. Because one ought to eat dolma and other meals when they are fresh. You can’t make food for 5 days in a single day, because in any case this is harmful. We force our family members – you must eat this too, this too, and that, the three-day old salad, the 4-day old blini, the 15 day-old pork roast….don’t do that. Prepare as much as it is consumable. You don’t have to spend the celebrations around depressive food tables,” Pashinyan said.