Ուզում ենք Ամանորը դարձնել հանրային տոն. Վարչապետն անդրադարձավ 270 մլն դրամ հատկացնելու որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ ամանորյա միջոցառումների համար 270 մլն դրամ հատկացնելու որոշմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Վարչապետը նշեց, որ որոշման հիմքում երկու հայեցակարգային որոշում է դրված: «Առաջինը՝ մենք պայմանավորվել ենք, որ մեր քաղաքականությունը պետք է միտված լինի հնարավորություններ ստեղծելուն և ընդլայնելուն: Այս առումով մենք պետական միջոցների ծախսման առավել երկար հետագիծ պետք է կարողանանք որդեգրել, որպեսզի ծախսված միջոցներն ավելի մեծ ավելացված արժեք բերեն: Երկրորդ՝ մենք խնդիր ենք դնում, որ Ամանորը նշելու մթնոլորտը որոշակի փոփոխություն կրի: Վերջին տարիներին թրենդ էր դառնում, որ մարդիկ նախընտրում էին Ամանորը նշել Հայաստանից դուրս, որովհետև Ամանորը նշելու այն պայմանները, որ կան Հայաստանում, մարդկանց համար ստեղծում են բազմաթիվ անհարմարություններ»,- նշեց Վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ իրենք ուզում են Ամանորը դարձնել իրոք հանրային տոն, որտեղ հանրությունը միասին նշելու հարթակ ունի: «Նաև Ամանորը ավելի շատ տրամադրության տոն դարձնել, քան ուտելիքի, որը հետո վերածվում է որոշակի դեպրեսիվ վիճակների: Մենք աշխատել ենք, որ տոնի մշակութային մասը լինի բավական աշխույժ: Ամանորից առաջ մեր ընտանիքները կանգնում են երկընտրանքի առջև, թե ինչի վրա ծախսեն գումարը: Այս երշիկից գնել, թե չգնել կամ որքան գնել: Ես առաջարկում եմ այս մտածումների փուլում ուղղակի որոշում կայացնել և Ամանորի առիթով հարազատներին, ընկերներին, բարեկամներին (մշակութային միջոցառումների-խմբ.) տոմս նվիրել, տոմս գնել և նվիրել»,- ասաց Վարչապետը:

Мы хотим сделать Новый год общественным праздником: премьер-министр о выделенных 270 млн драмов
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства коснулся решения о выделении 270 млн драмов на новогодние мероприятия.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр отметил, что в основе решения лежат два концептуальных принципа. "Во-первых, мы договорились, что наша политика должна быть направлена на создание и расширение возможностей. В этом плане мы должны брать более долгие расчеты расходов государственных средств, чтобы потраченные средства приносили бы большую добавленную стоимость. Во-вторых, мы поставили задачу, чтобы атмосфера празднования Нового года претерпела определенные изменения. В последние годы есть тренд, люди предпочитают отмечать Новый год за пределами Армении, поскольку празднование Нового года в Армении, создает людям множество неудобств”, - отметил премьер.
По словам Никола Пашиняна, они хотят сделать Новый год действительно общественным праздником, где у общественности будет площадка для совместного празднования. Также сделать Новый год праздником настроения, а не еды, который приводит в депрессивное состояние. Мы постарались, чтобы культурная часть праздника была достаточно оживленной. Перед Новым годом в семьях появляется дилемма - на что потратить деньги. Купить эту колбасу или нет, и сколько? Я предлагаю на этапе этих размышлений принять следующее решение - по случаю Нового года родным, друзьям, родственникам подарить билеты (на культурные мероприятия. ред.), купить билет и подарить”,- сказал премьер-министр.