Մայր Աթոռը ամանորյա հանդիսության շրջանակներում հյուրընկալել է հատուկ կարիքներով երեխաների
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով դեկտեմբերի 25-ի երեկոյան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին են այցելել «Արևներ» դաունի սինդրոմով երեխաների աջակցության կենտրոնի սաները, «Մարի Իզմիրլյան» մանկատան հատուկ կարիքավոր երեխաները, «Ջերմիկ անկյուն» կազմակերպության 18 տարին լրացած մտավոր և ֆիզիկական սահմանափակումներ ունեցող անդամները և Արգավանդի Ս. Սարգիս եկեղեցու հովանու ներքո գտնվող անապահով ընտանիքների զավակները` գլխավորությամբ Արարատյան Հայրապետական թեմի հոգևոր սպասավորներ Արժանապատիվ Տ. Գրիգոր քահանա Հովհաննիսյանի և Տ. Գրիգոր քահանա Գրիգորյանի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, շուրջ 250 մանուկների ու պատանիների և նրանց ծնողների ու խնամակալների այցելության կապակցությամբ Մայր Աթոռի Սոցիալական ծառայությունների գրասենյակն ու «Հրաչ և Սյուզան Թուֆայան» Հայորդյաց տունը կազմակերպել էին հանդիսություն, որին ներկա է գտնվել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` կիսելով երեխաների ուրախությունը:
Հանդիսության ավարտին Մայր Աթոռի Սոցիալական ծառայությունների գրասենյակի տնօրեն Արժանապատիվ Տ. Մարկոս քահանա Մանգասարյանը, Տ. Գրիգոր քահանա Հովհաննիսյանը և Տ. Գրիգոր քահանա Գրիգորյանն իրենց խորին երախտագիտությունն են հայտնել Հայոց Հայրապետին` հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխաների նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքի և հոգենորոգ տոների առիթով նրանց ուրախություն պարգևելու համար: «Արևներ» դաունի սինդրոմով երեխաների աջակցության կենտրոնի պատասխանատու Գրիգոր քահանան մասնավոր շնորհակալություն է հայտնել Նորին Սրբությանը` հանդիսության մասնակիցներին տեղեկացնելով, որ վերջերս Մայր Աթոռի կողմից Երևան քաղաքում անհրաժեշտ տարածք է հատկացվել կենտրոնի գործունեության համար:
Այնուհետև ներկաներին իր հայրական օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն է փոխանցել Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` շնորհավորելով գալիք տոների առիթով և մաղթելով լավատեսական ոգով հայացքը ուղղել դեպի նոր տարին` հավատքով, որ Աստված Իր առատ օրհնությունները կհեղի նրանց կյանքից ներս:
«Այս գեղեցիկ առիթով կուզեմ իմ գնահատանքի խոսքն արտահայտել այն ծնողներին ու խնամակալներին, որոնք սիրով, հանձնառությամբ, զոհաբերության ոգով և բարձր գիտակցությամբ ամեն ջանք ի գործ են դնում, որ մեր զավակներին ուրախություն պարգևեն և լիարժեք կյանքի մասնակից դարձնեն նրանց», - ասել է Նորին Սրբությունը՝ կարևորելով նման կարիքներ ունեցող երեխաների հետ տարվող աշխատանքը:
Վեհափառ Հայրապետն իր գնահատանքն է ուղղել քահանա հայերին, որոնց իրենց հովվական առաքելության մեջ մասնավոր ուշադրություն են դարձնում հատուկ խնամքի կարիք ունեցող երեխաների և նրանց ընտանիքների նկատմամբ՝ իրենց աշխատանքով ջանալով զորացնել նրանց հավատը և լավատեսության ոգին: Նորին Սրբությունն իր օրհնությունն է բերել նաև գեղեցիկ միջոցառման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին համար:
Բարի Ամանոր մաղթելով բոլոր մանուկներին, ներկա ծնողներին ու ընտանիքներին` Հայոց Հովվապետը հայցել է Երկնավոր Տիրոջից, որ Սուրբ Ծննդյան շնորհները զարդարեն նրանց կյանքի ընթացքը և շարունակեն ապրել Աստծով զորացած: «Իմացեք, որ Եկեղեցին ձեր կողքին է և ձեզ հետ է: Ձեր քայլերը միշտ ուղղեք դեպի եկեղեցի, որտեղ օրհնությունն է, որտեղ հրաշքն է գործում Աստծո միջոցով և հավատքի զորությամբ: Վստահ ենք, որ Աստված ձեր կյանքում նույնպես այդ հրաշքները պիտի կատարի», - պատգամել է Հայոց Հայրապետը:

На новогоднем торжестве Первопрестольный Святой Эчмиадзин принял детей с особыми потребностями
По приглашению Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго по случаю праздников Нового года и Святого Рождества вечером 25 декабря Первопрестольный Святой Эчмиадзин посетили воспитанники Центра содействия детям с синдромом Дауна “Аревнер” (“Солнышки”), дети с особыми потребностями детского дома “Мари Измирлян”, члены организации “Джермик анкюн” (“Теплый уголок”), достигшие 18 лет, обладающие умственными и физическими ограничениями и воспитанники Аргавандского детского дома “Дети из необеспеченных семей”, находящегося под патронатом церкви Св. Саркиса во главе с духовными служителями Араратской патриаршей епархии, владыкой О. Абраамяном, преподобным Григором Ованнисяном, священником Григор Григоряном и др.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Первопрестола, в связи с посещением около 250 детей и юношей, их родителей и опекунов офис социальных услуг Первопрестола и “Айордац Тун Грач и Сюзан Туфаян” организовали торжество, на котором присутствовал и Католикос Всех Армян, разделивший радость детей.
В конце церемонии достопочтенный отец Преподобный Маркос Мангасарян, преподобный Григор Ованнисян и священник Григор Григорян выразили глубокую благодарность Патриарху Армении за заботу о детях, нуждающихся в особой заботе, и за их веселый отдых.
Ответственный Центра содействия детям с синдромом Дауна “Аревнер” отец Григор выразил благодарность Его Святейшеству, сообщив участникам торжества, что недавно Первопрестол для деятельности центра в Ереване выделил необходимую территорию.
Затем Католикос Всех Армян Гарегин Второй передал всем присутствующим свое отцовское благословение и добрые пожелания, поздравив с наступающими праздниками и пожелав с оптимизмом устремить взгляд на Новый год с верой в то, что Бог благословит их жизнь.
“По этому прекрасному поводу хочу выразить слова признательности тем родителям и опекунам, которые с любовью, обязательством, духом жертвенности и высоким сознанием прилагают все усилия, чтобы подарить нашим детям радость и полноценную жизнь”, - сказал Его Святейшество, подчеркнув важность работы с такими детьми.
Верховный Патриарх высоко оценил священников, которые в своей пастырской миссии уделяют личное внимание детям, нуждающимся в особом уходе, и их семьям, своей работой стараясь укрепить их веру и дух оптимизма. Его Святейшество благословил также и организаторов и участников этого прекрасного мероприятия.
Пожелав доброго Нового года всем детям, их родителям и семьям, армянский Пастырь попросил Небесного Господа, чтобы дары Святого Рождества украшали их жизнь. “Знайте, что церковь всегда с вами. Всегда направляйте свои шаги в церковь, где дается благословение, где через веру в Бога и силой веры совершается чудо. Мы уверены, что Бог в вашей жизни совершит эти чудеса”, - завершил армянский патриарх.