Սևանի ավազանում գտնված եզակի հնագիտական նմուշները ներկայացվեցին «Էրեբունի» թանգարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում կայացավ հայ ականավոր հնագետ Աշխարհբեկ Քալանթարի հիշատակին նվիրված «ՈՒԵԴՈՒՐԻԷԹԻՈՒՆԻ երկրի հնագիտական ժառանգությունը» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության հանդիսավոր բացումը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը նշեց, որ ցուցադրությունում ներկայացված են Սևանա լճի ավազանի տարածքում գտնված եզակի նմուշներ:
«Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ականավոր հնագետ, մտավորական Աշխարհաբեկ Քալանթարի հիշատակին: Այն ունի «ՈՒԵԴՈՒՐԻԷԹԻՈՒՆԻ երկրի հնագիտական ժառանգությունը» խորագիրը: Շատ քչերը գիտեն, որ մեր լեռնաշխարհում եղել է նման երկրամաս Սևանի հարավ-արևմտյան մասից մինչև հարավային մասն ընկած հատվածում: Հետաքրքիրն այն է, որ այսօրվա ՀՀ տարածքի զգալի մասը գտնվել է Էթիունի ցեղային համադաշնության կազմում, իսկ ուեդուրին հնդեվրոպական water արմատն է, նշանակում է` ջրային էթիունի: Այստեղ ներկայացված են կուր-արաքսից մինչև ուշ միջնադարի ժամանակաշրջաններին վերաբերող նյութեր, որոնց մեծ մասը երբեք ցույց չեն տրվել: Սրանք անգնահատելի և եզակի զարդեր են»,- ասաց Բադալյանը:
Ցուցադրությունը կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հետ համատեղ:
«Էրեբունի թանգարանն իր ֆոնդերում ունի մեծ հավաքածու, և ցավալի է, որ այդ հավաքածուն չէր ցուցադրվում, վերջին տարիներին նաև այդ հավաքածուն համալրվեց, և քանի որ դրանք պեղել են մեր գործընկեր հնագետները, շատ տրամաբանական էր, որ ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հետ համատեղ եղավ շատ հետաքրքիր մի նախագիծ, որի արդյունքն այս ցուցադրությունն էր»,- նշեց արգելոց-թանգարանի տնօրենը:
Ցուցադրությունը հագեցվել է լուսանկարների ու մեկնաբանությունների վահանակներով, որոնք ավելի մատչելի են դարձնում ներկայացված նյութին ծանոթությունը:
Հայ ականավոր հնագետ Աշխարհբեկ Քալանթարի հիշատակին նվիրված «ՈՒԵԴՈՒՐԻԷԹԻՈՒՆԻ երկրի հնագիտական ժառանգությունը» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունն այցելուների համար բաց կլինի մինչև մարտի 20-ը:

В музее “Эребуни” представлены найденные в бассейне Севана эксклюзивные археологические экспонаты
В зале временной экспозиции историко-археологического музея-заповедника “Эребуни” состоялось открытие временной экспозиции под названием “Археологическое наследие страны УЕДУРИЭТИУНИ”, посвященной памяти археолога Ашхарабека Калантара. В беседе с Арменпресс директор заповедника “Эребуни” Микаел Бадалян отметил, что на выставке представлены уникальные экспонаты, найденные в бассейне озера Севан.
«Мало кто знает, что в нашем высокогорье в юго-западной части Севана был такой регион - УЕДУРИЭТИУНИ. Интересно, что большая часть территории современной Армении была частью племенного союза этиуни, а уэдури является индоевропейским корнем water, что означает “водный этиуни”. Здесь представлены бесценные и уникальные украшения”, - сказал Бадалян.
Выставка организована в сотрудничестве с Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения.
“Музей “Эребуни” имеет большую коллекцию в своих фондах, и жалко было, что эта коллекция не экспонировалась. В последние годы эта коллекция также была расширена, и, поскольку они были обнаружены нашими археологами, было очень логично, что в сотрудничестве с Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Армении мы решили осуществить такой интересный проект”, - сказал директор музея-заповедника.
Выставка оснащена панелями для фотографий и комментариев, которые делают презентацию более доступной.Выставка продлится до 30 марта.