Ambassador conveys UAE President's invitation to President Khachaturyan for 'Annual Investment Forum' in Abu Dhabi
The President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates to Armenia, Nariman Mohammed Sharif Al Mulla.
According to the Presidential Office, at the outset of the meeting, the Ambassador conveyed to the President the invitation of the President of the UAE, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, to participate in the “Annual Investment Forum” in Abu Dhabi.
The President of the Republic, welcoming the Ambassador, expressed gratitude for the invitation and noted that the United Arab Emirates has become one of Armenia’s important partners in recent years, with cooperation between the two countries continuing to develop and expand in various directions.
According to the source, the President of Armenia commended the efforts made by both countries' leaderships in enhancing cooperation and lauded the personal effective work of the Ambassador. Ambassador Al Mulla expressed gratitude for the opportunity to meet and for the warm words, noting that she is investing her abilities to the fullest extent possible in strengthening cooperation between the two countries.
The meeting focused on further promoting multi-sectoral cooperation between the two countries. The parties attached importance to promoting current joint projects and further expanding future cooperation in the economic, alternative energy, and other sectors.
According to the source, the importance of continuing steps to improve the investment environment for both business circles and private sector representatives of both countries was emphasized.
At the meeting, thoughts were exchanged on regional developments and the general situation.
The President of the Republic emphasized Armenia’s commitment to achieving stable and lasting peace in the South Caucasus. In this context, Ambassador Nariman Al Mulla reaffirmed the UAE's readiness to contribute to the process of establishing stable peace in the region, which is in the interests of all parties.