Turkish Consul General pays visit to Armenian Consulate in Aleppo
The Consul General of Turkey in Aleppo, Muammer Hakan Cengiz, and Vice Consul Erin visited the Consulate General of the Republic of Armenia in Aleppo, the Armenian Consulate General has said in a statement.
Welcoming the guests, Armenia’s Consul General in Aleppo, Ara Avetisyan, congratulated Muammer Hakan Cengiz on the reopening of the Turkish Consulate after a long break, his appointment to the position, and the occasion of Ramadan.
Avetisyan informed that the Consulate General of the Republic of Armenia has been operating in Aleppo for over 30 years and has never ceased its activities since its establishment, even during the siege and war in Aleppo.
Avetisyan expressed gratitude for the Turkish side's support in the recent transfer of humanitarian aid from Armenia to Syria and the unhindered passage of the convoy through Turkey.
The Consul General of Armenia wished his Turkish counterpart success in his challenging mission. At the end of the meeting, Cengiz expressed his warm gratitude for the reception and invited Ara Avetisyan to the opening of the Turkish Consulate General.
The invitation was accepted, and the parties agreed to continue the cooperation.