Շուրջ 45 ձեռներեց վերապատրաստման դասընթաց կանցնի Սիլիկոնյան հովտում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Սիլիկոնյան հովտի մասնաճյուղի հետ համագործակցությամբ հաջորդ տարի շուրջ 45 ձեռներեցների 3-5 շաբաթ տևողությամբ վերապատրաստման դասընթացների կուղարկի Սիլիկոնյան հովիտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 18-ին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Ծրագրերի կազմումը կատարվել է ոլորտի մասնագետների գործուն մասնակցությամբ: Հստակ մատնանշվել է կրթական, վերապատրաստման կարիքը։ Մենք նախատեսում ենք 2020-ին Երևանից և մարզերից 3000-ական մասնագետների կրթության դասընթացներ անցկացնել: Երկրորդ ուղղությունը ձեռներեցության զարգացումն է: Շուրջ 45 ձեռներեցների 3-5 շաբաթ տևողությամբ վերապատրաստման դասընթացների կուղարկենք Սիլիկոնյան հովիտ»,-ասաց Արշակյանը:
Նախարարությունն այս ուղղությամբ արդեն իսկ ունի պայմանավորվածություններ: Ծրագիրն իրականացվում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Սիլիկոնյան հովտի մասնաճյուղի և գլխամասի հետ համատեղ:

Почти 45 предпринимателей пройдут курсы переподготовки в Силиконовой долине
Министерство высокотехнологичной промышленности в сотрудничестве с филиалом Всеармянского благотворительного союза в Силиконовой долине в следующем году направит в Силиконовую долину около 45 предпринимателей на 3 - 5-недельные курсы переподготовки. Как передает Арменпресс, об этом на итоговой пресс-конференции 18 декабря заявил министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян.
“Составление программ осуществлено при деятельном участии специалистов сферы. Мы планируем в 2020 году провести курсы для 3000 специалистов из Еревана и областей. Второе направление - развитие предпринимательства. 45 предпринимателей отправим на 3-5-недельные курсы переподготовки в Силиконовую долину”, - сказал Аршакян.
По этому вопросу министерство уже имеет договоренности. Программа реализуется совместно с филиалом и штаб-квартирой Всеобщего армянского благотворительного союза в Силиконовой долине.