Քաղաքագետը ԼՂ կոնֆլիկտի հարցում առաջընթաց է նկատում իշխանության նոր մոտեցումների արդյունքում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Հայաստանի նոր իշխանության նոր տրամաբանության, մոտեցումների արդյունքում հայկական կողմը կարողանում է դիվանագիտական դաշտում հակահարվածներ տալ Ադրբեջանին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ղևոնդյանը նման տեսակետ հայտնեց Երևանում դեկտեմբերի 14-ին ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպված քաղաքական հավաքի ընթացքում, որին մասնակցում են հեղափոխության օրակարգը պաշտպանող քաղաքական, հասարակական միավորներ և անհատներ։
Ղևոնդյանի համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում նախկին իշխանությունների մոտեցումներն այնքան էլ ընդունելի չեն եղել: «Նոր իշխանությունը 1.5 տարի փոխել է տրամաբանությունը, և մենք տեսնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում արդեն իսկ ունենք որոշակի գործընթացներ, որոնք դեպի բանակցային դաշտ են ներս բերել կանխարգելիչ հարվածների տրամաբանություն: Դրա արդյունքում մենք այսօր Ադրբեջանին կարողանում ենք դիվանագիտական դաշտում հակահարվածներ տալ, չենք խոսում միայն խաղաղությունից, խոսում ենք նաև, օրինակ, նոր պատերազմ-նոր տարածքներ կոնցեպտից»,-ասաց Ղևոնդյանը:
Նրա կարծիքով՝ հեղափոխությունից, ԼՂ հակամարտության հարցում նոր տրամաբանությունից հետո Հայաստանի՝ դիրքերը զիջելու, հողեր տալու և այլ շահարկումներն անիմաստ են: Այնուամենայնիվ, քաղաքագետը շեշտեց՝ իշխանությունը չպետք է զոհ գնա այդ շահարկումներին և ոչ մի դեպքում չփոխի իր գործողությունների տրամաբանությունը: «Հեղափոխական փոփոխությունները, որոնք պարտադիր են բոլոր ոլորտներում, պարտադիր են նաև այս հարցում: Պարտադիր է Հայաստանի կոշտ քաղաքականությունը, պարտադիր է կարմիր գծեր քաշելը, որի մասին խոսեց մեր արտգործնախարարը: Պահանջելու ենք ՀՀ իշխանություններից, որպեսզի հակամարտության հարցում հետևողականությունը, հեղափոխական արժեքային տրամաբանությունը պահպանվեն, և Հայաստանում ներքին ժողովրդավարական փոփոխությունները և ավտորիտարիզմի մերժումը բերեն Ղարաբաղի հարցում մեր դիրքերի ամրապնդմանը»,-նշեց նա:

Political scientist sees progress in NK conflict thanks to new approaches of Armenia’s leadership
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Political scientist Robert Ghevondyan says the Armenian side manages to give counterattacks to Azerbaijan in the diplomatic field as a result of the new logic and approaches of Armenia’s new leadership on the Nagorno Karabakh conflict.
At a political meeting convened today by MP Arman Babajanyan, the political scientist said for him the approaches of the former leaderships of Armenia on the NK conflict have not been so acceptable. “The new leadership has changed the logic, and we see that we already have certain processes in the NK conflict which brought a logic of preventive attacks to the negotiation field. As a result today we are capable of giving counterattacks to Azerbaijan in the diplomatic field, we are not only talking about peace, but, for instance about the new war-new territories concept”, Ghevondyan said.
He stated that the leadership should in no case change the logic of its actions. “The revolutionary changes, that are mandatory in all spheres, are mandatory also in this field. Armenia’s tough policy is mandatory, drawing red lines is mandatory which was stated by our foreign minister”, he said, adding that they will demand the leadership of Armenia to keep the consistency, the logic of revolutionary values in the conflict.