«Արմենպրես»-ը Թբիլիսիի Թումանյանի տուն-թանգարանին փոխանցեց բացառիկ լուսանկարներ
ԹԲԻԼԻՍԻ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Թբիլիսիի Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանին փոխանցեց բացառիկ լուսանկարներ: Վրաստանի մշակույթի նախարարությունում  կազմակերպված Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված «Տասը հեքիաթ», «Թումանյան-150» (երկուսն էլ`հայերեն և վրացերեն զուգադիր) և «Թումանյան լուսեղեն» (վրացերեն) գրքերի շնորհանդեսի ժամանակ այս մասին ասաց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արան Անանյանը:
«Շատ հեշտ է խոսել այն ժամանակ, երբ Թումանյանի նման մեծին բոլոր գնահատականները տրված են, և, միևնույն է, այդ գնահատականները քիչ են: Երբ այս տարի` սեպտեմբերի 11-ին նմանատիպ ցուցահանդես բացեցինք, մեր նպատակը և փոքրիկ երազանքն էր, որ ցուցահանդեսը ներկայացնենք Դսեղում, վերջում բերել Թբիլիսի և թողնել այստեղ` մշակութային կենտրոնում, որը ձևավորվել է Թումանյանի տանը: Ես իմ խոստումը կկատարեմ, որ տվել եմ այդ տան բացման օրը: Մենք Թումանյանի բնակարանին կփոխանցենք ցուցահանդեսի լուսանկարները»,- նշեց Անանյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենն ընդգծեց, որ լուսանկարչությունն էլ լուսեղեն արվեստ է` լույսի միջոցով պահի, պատկերի, ժամանակի հավերժացումն է, և այս  ցուցահանդեսն իր մեջ կրում է Թումանյանի հավերժության խորհուրդը:
«Երբ մի քանի տարի առաջ մենք արխիվացնում էինք «Արմենպրես»-ի նեգատիվները, հրաշալի, հանճարեղ լուսանկարների կողքին գտանք այս ցուցահանդեսը, որը պատրաստվել էր 50 տարի առաջ: Հիսուն տարվա խորապատկերում տեսնում ենք , թե իսկապես ինչքան հավերժ է Թումանյանը, որովհետև տասնամյակներ անց մատուցման ձևերը փոխվում են, բայց բովանդակությունը մնում է անփոփոխ: Համոզված եմ, որ տասնամյակներ անց նույն բովանդակությունը Թումանյանի հավերժական և մշտական ներկայությունը լինելու է մեզանում»,- նշեց Անանյանը:
Նրա խոսքով՝ Թումանյանը եղել ու միշտ լինելու է հարազատ, մեծ, պայծառ ու վառ՝ որպես «Հովհաննես լուսեղեն»։ ««Արմենպրես»-ի, թանգարանի և «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ի մեր գործընկերների շնորհիվ, ում ես շատ շնորհակալ եմ, Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում այս համեստ հետահայացը, հույսով որ այն ձեզ նույնպես դուր կգա»,-ընդգծեց Արամ Անանյանը:

"Арменпресс" передал тбилисскому Дому-музею Туманяна эксклюзивные фотографии
Информационное агентство «Арменпресс» передало тбилисскому Дому-музею Ованеса Туманяна эксклюзивные фотографии. В Министерстве культуры Грузии во время презентации книг  “Десять сказок”, “Туманян – 150”  (текст параллельный – армянский и  грузинский), “Светлый Туманян” (на грузинском языке), посвященных 150-летию со дня рождения Ованеса Туманяна об этом сказал директор Информационного агентства “Арменпресс” Арам Ананян.
“Очень легко говорить тогда, когда такой величине как Туманян даны все оценки, но этих оценок все равно – мало. Когда в этом году, 11 сентября, мы открывали подобную выставку в Ереване, у нас была цель и маленькая мечта - представить выставку в Дсехе, и в конце привезти ее в Тбилиси и оставить здесь, в культурном центре, который образован в Доме Туманяна. Я выполню свое обещание, данное в день открытия этого Дома. Мы передадим Дому Туманяна фотографии этой выставки”, - отметил Ананян.
Директор Информационного агентства “Арменпресс” подчеркнул, что фотография - световое искусство, сохранение света, увековечивание образа, времени, и эта выставка - символ вечности Туманяна.
“Несколько лет назад мы архивировали негативы “Арменпресс”, и наряду с прекрасными, гениальными фотографиями обнаружили и фотографии этой выставки, которая была подготовлена еще 50 лет назад. На портретах 50-летней давности мы видим, насколько вне времени Туманян, потому что в течение десятилетий меняются формы подачи, но чувства остаются неизменными. Уверен, что и спустя десятилетия у нас будут те же самые чувства -  чувства вечности и постоянного присутствия Туманяна”, - заключил Ананян.