Վարչապետն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավար Նաթան Պորտերին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԱՄՀ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Յուլյա Ուստյուգովան: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորելով Նաթան Պորտերին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ վարչապետը կարևորել է ԱՄՀ հետ գործընկերությունը և ՀՀ կառավարության տնտեսական օրակարգին ԱՄՀ շարունակական օժանդակությունը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ ընթացիկ տնտեսական իրավիճակին և նշել, որ այս տարի կանխատեսվում է ավելի քան 7 տոկոս տնտեսական աճ, ինչը լավատեսական նախադրյալներ է ստեղծում՝ հաջորդ տարի էլ ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրելու և հավակնոտ ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Տարբեր ուղղություններով՝ ինստիտուցիոնալ, կապիտալ ներդրումների, պետական գնումների բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԱՄՀ հետ գործակցությունը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության նոր ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի և ԱՄՀ միջև ձևավորվել է ամուր, փոխշահավետ գործակցություն, և ինքը պատրաստ է ջանքեր ներդնել՝ այն էլ ավելի սերտացնելու ու խորացնելու համար: Նաթան Պորտերը ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները և ընդգծել, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ տնտեսության զարգացման օրակարգի կյանքի կոչման գործում:
Վարչապետը և ԱՄՆ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը մտքեր են փոխանակել գործընկերության օրակարգի, համատեղ ծրագրերի, ինչպես նաև կրթական ոլորտի բարեփոխումների, կարողությունների զարգացման հնարավորությունների և անելիքների շուրջ:

Премьер-министр принял нового руководителя Армянской миссии Международного валютного фонда
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял нового руководителя Армянской миссии Международного валютного фонда Натана Портера. На встрече присутствовала и руководитель Армянского офиса МВФ Юлия Устюгова. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Поздравив Натана Портера со вступлением в должность, премьер-министр отметил важность партнерства с МВФ и постоянного содействия МВФ экономической повестке правительства Армении. Никол Пашинян коснулся текущей экономической ситуации в Армении и отметил, что в этом году прогнозируется экономический рост более 7%, что создает оптимистические предпосылки для достижения в следующем году еще более высокого показателя и реализации амбициозных программ. В контексте эффективной реализации реформ институциональных, капитальных инвестиций, государственных закупок глава правительства отметил важное значение сотрудничества с международными партнерскими структурами, в том числе и с МВФ.
Новый руководитель Армянской миссии МВФ отметил, что между Арменией и МВФ сформировалось прочное взаимовыгодное сотрудничество, и он готов приложить все усилия для еще его большего укрепления и углубления. Натан Портер приветствовал осуществляемые правительством Армении реформы и подчеркнул, что МВФ продолжит содействовать правительству Армении в деле реализации повестки развития экономики.
Премьер-министр и глава армянской миссии обменялись мнениями вокруг повестки партнерства, совместных программ, а также реформ в образовательной сфере, вопросов развития возможностей и других задач.