Բրիտանացի լեյբորիստների առաջնորդը չի գլխավորի կուսակցությունը հաջորդ ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը հայտարարել Է, որ չի գլխավորի կուսակցությունը հաջորդ ընտրություններում: Այդ մասին նա ասել Է դեկտեմբերի 12-ին կայացած վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններից հետո ձայների շարունակվող հաշվարկի ժամանակ: Այս պահին լեյբորիստները ջախջախիչ պարտություն են կրում կառավարող Պահպանողական կուսակցությունից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես չեմ գլխավորի կուսակցությունն ապագա ընտրություններում»,- ասել Է Քորբինը: Ընդսմին քաղաքական գործիչը չի հայտարարել իր անհապաղ հրաժարականի մասին: «Ես իրադրությունը կքննարկեմ իմ կուսակցության հետ, որպեսզի մտածումների գործընթաց գործարկվի այս արդյունքի եւ այն քաղաքականության շուրջ, որը կուսակցությունը կորդեգրի շարժվելով առաջ: Եվ ես կգլխավորեմ կուսակցությունն այդ ընթացքում»,- հայտնել Է Քորբինը:
«Սա, իհարկե, խիստ հիասթափեցնող գիշեր Էր Լեյբորիստական կուսակցության համար»,- հավելել Է նա՝ նման արդյունքի պատճառը համարելով Brexit-ը, «որն այսչափ շատ բաժանեց երկիրը»:
Քորբինն իր համար երաշխավորել Է խորհրդարանում վերընտրվելը: Ընտրությունների արդյունքներով նա ապահովել Է 34,6 հազար ընտրողների աջակցությունը, ինչը նրան հաղթող Է դարձրել Լոնդոնի Հյուսիսային Իսլինգթոնի ընտրատարածքում:
Ընտրությունների նախնական արդյունքների համաձայն՝ լեյբորիստները պետք Է ստանան 191 մանդատ, ինչը 71-ով պակաս Է, քան երկու տարի առաջ: Այս արդյունքի հաստատվելու դեպքում այն կուսակցության համար վատթարագույնը կդառնա 1935 թվականից ի վեր: Համոզիչ հաղթանակ Է կանխատեսվում կառավարող պահպանողականների համար՝ 368 տեղ 650-ից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Лидер британских лейбористов объявил, что не будет возглавлять партию на следующих выборах
Лидер британской оппозиционной Лейбористской партии Джереми Корбин заявил о том, что не будет возглавлять партию на следующих выборах. Об этом он сказал в пятницу на фоне продолжающегося подсчета голосов после состоявшихся 12 декабря досрочных парламентских выборов. На данный момент лейбористы терпят разгромное поражение от правящей Консервативной партии.
"Я не буду возглавить партию на будущих всеобщих выборах", - сказал Корбин. При этом политик не объявил о своей немедленной отставке. "Я обсужу [положение дел] со своей партией, чтобы гарантировать, что будет запущен процесс размышлений по поводу этого результата и политики, которую партия возьмет на вооружение, двигаясь вперед. И я буду возглавлять партию в это время", - сообщил Корбин,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это, конечно, очень разочаровывающая ночь для Лейбористской партии", - добавил он, назвав в качестве причины такого результата Brexit, "который столь сильно разделил страну".
Корбин гарантировал себе переизбрание в парламент. По итогам состоявшихся 12 декабря досрочных парламентских выборов Корбин заручился поддержкой более 34,6 тыс. избирателей, что сделало его победителем в лондонском округе Северный Ислингтон.
Согласно предварительным результатам волеизъявления, лейбористы должны получить 191 мандат, что на 71 меньше, чем два года назад. Будучи подтвержденным, этот результат станет наихудшим для партии с 1935 года. Убедительная победа прогнозируется для правящих консерваторов - 368 место из 650.