Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ նախարարական 26-րդ համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 6-ին հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Անդրադարձ կատարելով երկկողմ համագործակցության ընդարձակ օրակարգին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը մտքեր փոխանակեցին հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին և ձեռնարկվելիք առաջիկա քայլերին։
Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեց ամերիկյան կողմի շարունակական աջակցությունը մի շարք ծրագրերին և նախաձեռնություններին:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով գործող տեղակալը մտքեր փոխանակեցին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի օրակարգային հարցերի շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադաձան նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը կարծիքներ փոխանակեցին Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպման և դրանից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարության շուրջ։ Այդ համատեքստում զրուցակիցները կարևորեցին խաղաղության նպաստավոր միջավայրի ձևավորումը՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ամրապնդման, ինչպես նաև ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստման վերաբերյալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման միջոցով:

Зограб Мнацаканян встретился с заместителем помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии
6 декабря министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, принимающий участие в 26-й министерской конференции ОБСЕ в Братиславе, встретился с заместителем помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филиппом Рикером.
Об этом Арменпресс сообщили в Управлении  информации и  общественной  дипломатии    Министерства иностранных дел   Республики Армения.
Говоря о широкой повестке дня двустороннего сотрудничества, ЗохрабМнацаканян и Филипп Рикер обменялись мнениями о реализации договоренностей, достигнутых в рамках армяно-американского стратегического диалога, и о предстоящих шагах.
В контексте реформ, осуществляемых правительством Армении, министр иностранных дел Армении высоко оценил постоянную поддержку американской стороной ряда программ и инициатив.
Министр иностранных дел Армении и заместитель помощника госсекретаря США по европейским и евразийским делам обменялись мнениями по повестке дня министерской конференции ОБСЕ.
Собеседники также затронули ряд вопросов международной и региональной повестки.
Зограб Мнацаканян и Филипп Рикер также  обменялись мнениями о встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана 4 декабря, состоявшейся  при посредничестве сопредседателей Минской группы,  и последующем заявлении глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этом контексте собеседники подчеркнули важность создания благоприятных условий для мира – посредством поддержания и укрепления прекращения огня, а также осуществления соглашений, достигнутых в отношении подготовки мира народов.