Լեյբորիստների առաջնորդը Ջոնսոնին մեղադրել Է փաստերի խեղաթյուրման մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը դեկտեմբերի 6-ին ներկայացրել Է կառավարական գաղտնի զեկույց, որի համաձայն՝ Brexit-ից հետո Մեծ Բրիտանիայի հիմնական մասի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միջեւ մաքսային սահման կհայտնվի: Քորբինի ելույթը, որը տեղի Է ունեցել դեկտեմբերի 12-ին նախատեսված վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունների արշավի շրջանակներում, ուղիղ եթերով ցուցադրել Է Sky News հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քորբինն ասել Է, թե իրականությանը չի համապատասխանում Ջոնսոնի այն հայտարարությունը, որ իր կնքած գործարքի պայմաններով ստուգումներ չեն լինելու Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ մնացած Բրիտանիայի միջեւ, որ ապահովվելու Է ապրանքների անարգել տեղաշարժ: Իրականում, նրա խոսքով՝ կիրառվելու են մաքսային հայտարագրեր ու կատարվելու են ստուգումներ:
Քաղաքական գործիչը մեջբերում Է արել զեկույցից, որտեղ, նրա պնդումներով, ասված Է, որ «գործարքը վերին աստիճանի ավերիչ կլինի Հյուսիսային Իռլանդիայի տնտեսության համար», իսկ դրա հետեւանքները զուգադրելի կլինեն տարածաշրջանում ձեռք բերվող ապրանքների 30 տոկոս սակագների կիրառման հետ: Մասնավորապես, Քորբինի տեղեկատվությամբ՝ կառավարությունը կանխատեսում Է մանրածախ գների բարձրացում:
«Խոսքը չի վերաբերում սոսկ Հյուսիսային Իռլանդիային, գործարքը, մեջբերում եմ անում զեկույցից, կարող Է «զգալի ազդեցություն գործել Շոտլանդիայի եւ Ուելսի տնտեսության վրա»,- ասել Է Քորբինը՝ նշելով, ուր Հյուսիսային Իռլանդիան կառավարական փաստաթղթում անվանվում Է «Բրիտանիայի շուկա առանց մաքսերի վճարման ապրանքների ներկրման զարտուղի ճանապարհ»:

Лидер лейбористов обвинил Джонсона в искажении фактов
Лидер оппозиционной Лейбористской партии Джереми Корбин представил в пятницу секретный правительственный доклад, согласно которому после Brexit между основной частью Великобритании и Северной Ирландией появится таможенная граница. Выступление Корбина, которое прошло в рамках кампании к намеченным на 12 декабря досрочным парламентским выборам, показывал в прямом эфире телеканал Sky News, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Политик процитировал доклад, в котором, по его утверждениям, говорится о том, что "сделка будет в высшей степени разрушительна для экономики Северной Ирландии", а последствия от нее будут сопоставимы с применением тарифов на 30% товаров, приобретаемых в регионе. В частности, по информации Корбина, правительство предсказывает повышение розничных цен.
"Речь идет не об одной лишь Северной Ирландии, сделка, процитирую доклад, может оказать "значительное воздействие на экономику Шотландии и Уэльса", - сказал Корбин, заметив, что Северная Ирландия в правительственном документе называется "черным ходом для завоза товаров на британский рынок без уплаты пошлин".