Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Ալբանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրատիսլավայում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 5-ին  հանդիպել է Ալբանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Գենտ Ցակային: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է Ալբանիայի իր գործընկերոջը՝ ԵԱՀԿ նախագահության առաջիկա ստանձնման կապակցությամբ՝ վերահաստատելով հայկական կողմի աջակցությունը ալբանական նախագահության առաջնահերթություններին:
ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել  ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի, կազմակերպության  առջև ծառացած խնդիրների և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի առաջնայնությունները, որոնք ժամեր առաջ ներկայացրել է ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովին ունեցած իր ելույթում:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում նախարար Մնացականյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ալբանիայի հետ տարբեր մակարդակներում և ձևաչափերով հարաբերությունների զարգացմանը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստանի և Ալբանիայի միջև առկա է համագործակցության խթանման մեծ ներուժ, և անհրաժեշտ է համատեղ ջանքերով աշխատել այն լիարժեք օգտագործելու ուղղությամբ: Ուրվագծվել են երկկողմ օրակարգի հարստացման և քաղաքական երկխոսության ակտիվացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:

Armenian FM meets with acting Albanian FM in Bratislava
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who is in Bratislava on a working visit, met with acting Foreign Minister of Albania Gent Cakaj, the Armenian MFA told Armenpress.
The Armenian FM congratulated his Albanian counterpart on assuming the upcoming OSCE chairmanship, reaffirming the support of the Armenian side to the priorities of the Albanian chairmanship.
The officials exchanged views on the cooperation issues within the OSCE, the problems faced by the organization and the actions to be taken to address these issues.
The Armenian FM introduced the recent developments in the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict, reaffirming Armenia’s priorities in the peace settlement process.
In the context of the bilateral relations the minister said Armenia attaches great importance to the development of relations with Albania at different levels and formats. Both stated that there is a great potential to boost the cooperation between Armenia and Albania.