Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Ալբանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բրատիսլավայում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 5-ին  հանդիպել է Ալբանիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Գենտ Ցակային: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է Ալբանիայի իր գործընկերոջը՝ ԵԱՀԿ նախագահության առաջիկա ստանձնման կապակցությամբ՝ վերահաստատելով հայկական կողմի աջակցությունը ալբանական նախագահության առաջնահերթություններին:
ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել  ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցերի, կազմակերպության  առջև ծառացած խնդիրների և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի առաջնայնությունները, որոնք ժամեր առաջ ներկայացրել է ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովին ունեցած իր ելույթում:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում նախարար Մնացականյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Ալբանիայի հետ տարբեր մակարդակներում և ձևաչափերով հարաբերությունների զարգացմանը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստանի և Ալբանիայի միջև առկա է համագործակցության խթանման մեծ ներուժ, և անհրաժեշտ է համատեղ ջանքերով աշխատել այն լիարժեք օգտագործելու ուղղությամբ: Ուրվագծվել են երկկողմ օրակարգի հարստացման և քաղաքական երկխոսության ակտիվացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:

Зограб Мнацаканян встретился с и.о. министра иностранных дел Албании
Министр иностранных дел Зохраб Мнацаканян, находящийся с рабочим визитом в Братиславе, встретился с исполняющим обязанности министра иностранных дел Албании Гентом Зачаком. Об этом «Арменпресс» сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Министр Мнацаканян поздравил своего албанского коллегу с предстоящим председательством в ОБСЕ, подтвердив поддержку армянской стороны приоритетам албанского председательства.
Министры иностранных дел обменялись мнениями по вопросам сотрудничества в рамках ОБСЕ, стоящим перед организацией проблемам и шагам по их решениям.
В ходе встречи глава МИД РА представил последние развития вокруг мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы, подтвердив приоритеты Армении в процессе мирного урегулирования, которые он несколько часов назад представил в своем выступлении на Министерской конференции ОБСЕ.
В контексте двусторонних отношений министр Мнацаканян отметил, что Армения придает большое значение развитию отношений с Албанией на разных уровнях и форматах. Обе стороны подчеркнули, что между Арменией и Албанией существует большой потенциал для стимулирования сотрудничества, и необходимо совместными усилиями работать в направлении его полноценного использования. Были намечены шаги по обогащению двусторонней повестки и активизации политического диалога.