Ֆրանսիայում բողոքներն առավել մեծ չափերի են հասել 2010 թվականից ի վեր. «Մոնդ»
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի «Մոնդ» թերթը նշում Է բողոքի ցույցերի մասնակիցների շատ բարձր ակտիվությունն ամբողջ երկրում, ընդհուպ մինչեւ ոչ մեծ քաղաքները, որոնք Ֆրանսիայում տեղի ունեցան դեկտեմբերի 5-ին համազգային գործադուլի շրջանակներում: Ավելի քան 800 հազար մարդ Է մասնակցել կենսաթոշակային բերենորոգման դեմ ցույցերին Ֆրանսիայի 100-ից ավելի քաղաքներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դա շատ ուժեղ մոբիլիզացում Է ինչպես պետական, այնպես Էլ մասնավոր հատվածում»,- մեջբերում Է անում հրատարակությունը Ֆրանսիայի խոշորագույն արհմիության՝ Աշխատանքի համընդհանուր համադաշնության գլխավոր քարտուղար Ֆիլիպ Մարտինեզի խոսքից:
Ֆրանսիայի մյուս խոշոր արհմիութենական միավորման՝ «Ֆորս ուվրիեր»-ի առաջնորդ Իվ Վեյրիեի կարծիքով՝ այս ակտիվությունը «բացառիկ թափ Է առել, ինչը չի եղել 2010 եւ 1995 թվականներից ի վեր»:
«Մոնդը» բերում Է երկրի մի շարք քաղաքներում բողոքավոր ֆրանսիացիների քանակի՝ իշխանության պաշտոնական գնահատումների օրինակներ: Շուրջ 65 հազարը դուրս Է եկել Փարիզի փողոցներ, 33 հազարն ակցիաներին մասնակցել Է Թուլուզում, 25 հազարը՝ Մարսելում, 20 հազարը՝ Բորդոյում, 19 հազարը՝ Նանտում, 15 հազարը՝ Կլերմոն Ֆերանում, 12-ից մինչեւ 13 հազարը՝ Լիլ, Ռուան, Գրենոբլ քաղաքներում:
Արդյունքում դեկտեմբերի 5-ին տնտեսության ամբողջ հատվածներ եւ վարչակազմի տարբեր մակարդակներ աշխատել են խիստ արգելակված ռեժիմով, տրանսպորտում երթեւեկությունը լրջորեն խախտվել Է, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Протесты во Франции приобрели наибольший масштаб с 2010 года
Парижская "Монд" отмечает очень высокую в целом по стране, вплоть до небольших городов, активность участников протестных манифестаций, прошедших во Франции в четверг в рамках общенациональной забастовки.
Более 800 тыс. человек участвовали в манифестациях против пенсионной реформы в более чем 100 городах Франции.
"Это очень сильная мобилизация как в государственном секторе, так и в частном", - приводит издание слова генерального секретаря крупнейшего профсоюза Франции - Всеобщей конфедерации труда - Филиппа Мартинеза,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По мнению лидера другого крупного французского профсоюзного объединения "Форс увриер" Ива Вейрье, такая активность представляется "редким размахом, невиданным уже с 2010 и 1995 годов".
"Монд" приводит примеры официальных оценок властями количества протестовавших французов в ряде городов страны.
Около 65 тыс. вышло на улицы Парижа. 33 тыс. участвовали в акции в Тулузе, 25 тыс. - в Марселе, 20 тыс. в Бордо, 19 тыс. - в Нанте, 15 тыс. - в Клермон-Ферране, от 12 до 13 тыс. - в городах Лилль, Руан, Гренобль.
В итоге целые сектора экономики и разные уровни администрации работали в четверг в сильно заторможенном режиме, а транспортное движение было сильно нарушено.