ԱԺ-ն վերսկսեց ՀՀ 2020թ. բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկումը. ներկա է ՀՀ վարչապետը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը վերսկսեց «ՀՀ 2020թ. բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 5-ին խորհրդարանում ընթացող քննարկմանը ներկա են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կառավարության անդամները:
«Հայաստանում 2020-ին բյուջեի նախագծով նախատեսվում է ունենալ 4.9 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշ, ինչը թույլ կտա ունենալ կառավարելի ռիսկեր: Հարկային եկամուտները հաջորդ տարի կլինեն 0.3 տոկոսով ավելի: 2020-ին հարկային եկամուտների մասով կանխատեսվում է 1 տրլն 602 մլն դրամի չափ մուտք, որը 0.3 տոկոսային կետով բարելավում է: Եվ ըստ էության այս տարի սպասվող 1 տրլն 464 մլրդ դրամ հարկային եկամուտների փոխարեն ակնկալվում է, որ եկող տարի կունենանք ավելի բարձր հարկային եկամուտներ: Ընթացիկ ծախսերը ենթադրվում է, որ մի փոքր կնվազեն այս տարվա սպասվող մեծության համեմատությամբ: Սպասվում է, որ այս տարվա 21.7 տոկոս ընթացիկ ծախսեր-ՀՆԱ հարաբերակցության փոխարեն կլինի 21.5 տոկոս: Ենթադրվում է, որ 2020-ին կունենանք պակասուրդի 2.6 տոկոս ցուցանիշ»,- բյուջեի նախագծի ներկայացման ընթացքում նշել էր ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարել է, որ այս բյուջեն հեղափոխական չէ, և իրենք դեմ են քվեարկելու 2020թ. պետական բյուջեի նախագծին:

Parliament resumes debate of 2020 state budget draft, PM in attendance
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The Armenian Parliament resumed the debate of the 2020 state budget draft.
The debate is also attended by Prime Minister Nikol Pashinyan and the Cabinet members.
“According to the 2020 budget draft it is expected to have 4.9% economic growth which will allow to have manageable risks. The tax revenues next year will be more by 0.3%. In 2020 entries of 1 trillion 602 million AMD in tax revenues are expected, which is an improvement by 0.3 percentage point. And in fact, instead of the expected 1 trillion 464 billion AMD tax revenues this year, it is expected that next year we will have higher tax revenues. The current expenditures will decrease to some extent compared to the great extent expected this year. In 2020 deficit is expected to be 2.6%”, finance minister Atom Janjughazyan said during the debate of the budget draft.
Earlier the opposition Prosperous Armenia faction announced that they will against the 2020 state budget draft, considering it as non-revolutionary.