ԱԺ-ն ընդունեց նոր ուղղություններով չվերթով մեկնող անձանց օդի տուրքից ազատելու օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի մշակած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է օդի տուրքից ազատել նոր ուղղություններով չվերթով մեկնող անձանց:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 4-ի խորհրդարանի նիստում օրենքի նախագիծն ընդունվեց 108 կողմ և 1 դեմ ձայներով:
«Այս օրենքով առաջարկում ենք օդային տրանսպորտով մեկնող այն ֆիզիկական անձանց, որոնք սույն կետով սահմանված արտոնության ժամկետներում կմեկնեն նոր ուղղությամբ թռիչքներով, այդ մարդկանց մենք կազատենք օդի տուրքից: Ինչ է նշանակում նոր ուղղություն. IATA կոդով օդանավակայանները դասակարգվում են, և, եթե այդ օդանավակայաններ մինչ այդ մեր օդանավակայանից թռիչքներ չեն եղել, և դա կդասակարգվի, որպես նոր ուղղություն, ապա կընկնի այս արտոնության տակ: Այդ ավիաընկերությունները դեպի այդ նույն օդանավակայաններ չվերթեր պետք է իրականացնեն ամառային և ձմեռային ժամանակաշրջանում: Սույն կետով նախատեսված արտոնության ժամկետը տրամադրվում է 36 ամսով (24 ամսով երկարաձգելու հնարավորությամբ), որը հաշվարկվում է ամիսների նվազման կարգով՝ սկսած տվյալ ուղղությամբ արտոնության տրամադրման հիմք հանդիսացող պայմաններին բավարարող առաջին ավիաընկերության առաջին թռիչքի մեկնարկից: Սույն կետով արտոնությունների կիրառման համապատասխան ժամկետների, այդ թվում՝ երկարաձգման, ավիափոխադրողի, չվերթերի հաճախականության պահանջների եւ չսպասարկվող ուղղության վերաբերյալ, ինչպես նաև այլ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը հրապարակվում է Կառավարության սահմանած կարգով»,- Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում նշել էր Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Նախարարի տեղակալը հավելել էր, թե արտոնությունը կնպաստի, որ Հայաստանի օդային շուկան լրացվի նոր ավիաընկերություններով ու թռիչքային ուղղություններով, որը հնարավորություն կտա ՀՀ քաղաքացիներին ավելի մատչելի ձևով կապել այլ երկրների հետ:
Նախագծի զեկուցողն առաջարկել էր հարցը քննարկել 24-ժամյա ռեժիմով, որովհետև նախատեսվող կարգավորումներով չվերթներ իրականացնելու ցանկություն են հայտնել մի շարք ավիաընկերություններ, որոնք չվերթներ են իրականացնելու դեպի Կալուգա, Բեռլին, Հռոմ և եվրոպական այլ քաղաքներ:
Նոյեմբերի 29-ին տեղի ունեցած ՀՀ Ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում նախագիծը ստացել էր դրական եզրակացություն:

Парламент Армении принял законопроект об освобождении от пошлины, вылетающих по новым направлениям
Национальное собрание РА приняло в первом чтении проект закона, разработанный Комитетом гражданской авиации, которым предлагается освободить от пошлины лиц, вылетающих по новым направлениям.
Как передает Арменпресс, на заседании парламента 4 декабря законопроект был принят 108 голосами “за” и 1 ”против”.
“Этим проектом мы предлагаем освобождение от пошлины лиц, вылетающих по новым направлениям, которые совершат полеты в установленные настоящим пунктом сроки. Что означает новое направление? Аэропорты с кодом IATA классифицированы, направления в эти аэропорты, которые ранее не совершались из нашего аэропорта, будут классифицироваться как новые, они попадут под эту льготу. Авиакомпании должны осуществлять полеты в эти  аэропорты и в летний и в зимний периоды. Предусмотренный настоящим пунктом срок льготы предоставляется на 36 месяцев (с возможностью продления на 24 месяца), который исчисляется в порядке убывания месяцев, начиная с начала первого полета первой авиакомпании, отвечающей условиям, являющимся основанием для предоставления льготы в данном направлении. Согласно данному пункту, соответствующие сроки применения льгот, в том числе продление, требования к авиаперевозчику, частоте рейсов и не обслуживаемому направлению, а также другая необходимая информация публикуется в установленном правительством порядке”, - отметил на заседании постоянной комиссии по экономическим вопросам заместитель министра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертерян.
Замминистра добавил, что привилегия будет способствовать тому, чтобы воздушный рынок Армении пополнился новыми авиакомпаниями и летными направлениями, что позволит гражданам Армении доступнее летать в другие страны.
Докладчик проекта предложил обсудить вопрос в 24-часовом режиме, так как в планируемом порядке некоторые авиакомпаний уже изъявили желание осуществлять рейсы, это рейсы в Калугу, Берлин, Рим и в другие европейские города.
29 ноября на заседании постоянной комиссии НС по экономическим вопросам проект получил положительное заключение.