Թուրքմենստանը մեծ կարևորություն է տալիս տարբեր ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմանը. Բատիր Ամանով
Թուրքմենստանի նախարարների կաբինետի նախագահի տեղակալ Բաթիր Ամանովը հայտարարել է, որ Աշգաբաթը մեծ կարևորություն է տալիս Երևանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցության և գործընկերության զարգացմանն ու խորացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին թուրքմեն պաշտոնյան հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի ընթացքում։
Նա հայտարարել է, որ Թուրքմենստանը կարևոր նշանակություն է տալիս նաև տնտեսական համագործակցության հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին։
«Ցանկանում եմ նշել, որ միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստից հետո հայ-թուրքմենական կապերն ու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում ավելի են խորացել։ Թուրքմենստանի ռազմավարությունն ուղղված է տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ գործընկերության հետագա խորացմանը»,-նշել է Ամանովը։
Նա նաև շեշտել է, որ Հայաստանի ու Թուրքմենստանի միջև տարբեր ոլորտներում առկա գործընկերային հարաբերությունների մասշտաբը և մակարդակը հետզհետե աճում են։
«Թուրքմենստանից Հայաստան արտահանվող հիմնական ապրանքները տեքստիլ ապրանքներն ու թեթև արդյունաբերական արտադրանքներն են։ Հայաստանից Թուրքմենստան հիմնականում արտահանվում են քիմիական արդյունաբերության, դեղագործական արտադրության ապրանքներ, գյուղատնտեսական ապրանքներ, ինչպես նաև թանկարժեք մետաղներ»,-նշել է Ամանովը՝ վստահություն արտահայտելով, որ Հայաստանն ու Թուրքմենստանն ունեն բոլոր հնարավորությունները՝ մեծացնելու փոխադարձ առևտրաշրջանառության ծավալները։
Թուրքմենստանի նախարարների կաբինետի նախագահի տեղակալը նաև մատնանշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները Հայաստանի հետ զարգանում են նաև հումանիտար ոլորտներում, այդ թվում՝ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի ոլորտներում։
Նա նաև հայտնել է, որ Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կան թուրքմեն ուսանողներ։
Բատիր Ամանովն իր խոսքում ընդգծել է նաև հայ և թուրքմեն գիտնականների միջև համագործակցությունն ու գործընկերությունը մասնավորապես սեյսմոլոգիայի, ֆիզիկայի ոլորտներում։

Туркменистан придает большое значение углублению сотрудничества с Арменией в различных сферах - Батыр Аманов
Заместитель председателя кабинета министров Туркменистана Батыр Аманов заявил, что Ашхабад придает большое значение развитию и углублению сотрудничества и партнерства с Ереваном в различных сферах.
Как сообщает Арменпресс, об этом Батыр Аманов заявил в ходе 10-го заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Туркменистаном.
Он заявил, что Туркменистан придает большое значение работе армяно-туркменской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
«Хочу отметить, что после 9-го заседания межправительственной комиссии наблюдалось углубление армяно-туркменских отношений и сотрудничества в различных сферах. Стратегия Туркменистана направлена ​​на дальнейшее углубление партнерства с различными странами, в том числе с Арменией», - отметил Аманов.
Он также подчеркнул, что масштаб и уровень существующих партнерских отношений между Арменией и Туркменистаном в различных сферах постепенно возрастают.
«Основная продукция, экспортируемая из Туркменистана в Армению, –текстильная и легкой промышленности. Из Армении в Туркменистан в основном экспортируются химическая промышленность, фармацевтическая продукция, сельскохозяйственная, а также драгоценные металлы», - сказал Аманов, выразив уверенность, что Армения и Туркменистан имеют все возможности для увеличения объемов взаимной торговли.
Заместитель председателя кабинета министров Туркменистана также отметил, что двусторонние отношения с Арменией развиваются также в гуманитарных сферах, включая образование, науку, спорт и культуру.
Он также сообщил, что в высших учебных заведениях Армении обучаются туркменские студенты.
В своем выступлении Батыр Аманов также подчеркнул сотрудничество и партнерство между армянскими и туркменскими учеными, в частности, в области сейсмологии и физики.