ՀՀ կառավարությունը գիտության ֆինանսավորումը ավելացնելու է 1 մլրդ 351 մլն դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարությունը 1 մլրդ 351 մլն դրամով ավելացնելու է գիտությանը տրամադրվող գումարները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Հաշվի առնելով Կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարԱրայիկ Հարությունյանի հետ վերջին շրջանի մի շարք աշխատանքային քննարկումները, ԱԺ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի ու Հովհաննես Հովհաննիսյանի առաջարկները, ինչպես նաև գիտական հանրույթի դիմումները, կառավարությունը կավելացնի գիտությանը տրամադրվող գումարները:
Այսպես, 2020թ․բյուջեից հավելյալ ֆինանսավորման ներգրավման, ինչպես նաև նախարարությանը հատկացվելիք միջոցների վերաբաշխման ճանապարհովգիտությանֆինանսավորումը ավելանալու է 1 մլրդ 351 մլն դրամով»,- ասվում է Ավինյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
Փոխվարչապետը նշել է, որ լրացուցիչ միջոցները հիմնականում կուղղվեն արհեստական բանականության ու տվյալագիտության, կենսատեխնոլոգիաների, ռոբոտատեխնիկայի ոլորտներին:

Правительство увеличит финансирование науки на 1млрд351 млн драмов
«Учитывая недавние рабочие дискуссии с министром образования, науки, спорта и культуры Араика Арутюняна, предложения депутатов Мхитара Айрапетяна и ОванесаОваннисяна, а также заявки научного сообщества, правительство увеличит средства, выделяемые на науку.
Итак, в 2020 году путем  дополнительное финансирования из бюджета, а также перераспределения средств, финансирование науки увеличится на 1 миллиард 351 миллион драмов», - говорится в сообщении Авиняна.
Вице-премьер-министр отметил, что дополнительные средства будут направлены в основном в области искусственного интеллекта и информатики, биотехнологии, робототехники.