Նիկոլ Փաշինյանը և Հարլեմ Դեզիրը մտքեր են փոխանակել լրատվամիջոցների անկախության հարցի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 26-ին ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի այցը Հայաստան և մասնակցությունը ՄԻՊ հաստատության 15-ամյա գործունեությանը նվիրված միջազգային համաժողովին: Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը մարդու իրավունքների, ներառյալ՝ ազատ խոսքի իրավունքի պաշտպանության ոլորտում և ընդգծել, որ ներկայում ՀՀ-ում մամուլի ազատությունը, արտահայտվելու ազատությունը գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակում, ինչի վկայությունը նաև միջազգային կառույցների գնահատականներն են: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանում համացանցում խոսքի  ազատությանը և նշել, որ այդ ցուցանիշով Հայաստանն այսօր աշխարհում 8-րդ տեղն է զբաղեցնում: Վարչապետի խոսքով՝ սա ցույց է տալիս ՀՀ կառավարության հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին ու իրավունքներին, որոնց շարքում խոսքի և մամուլի ազատությունը հիմնարար նշանակություն ունի:
Հարլեմ Դեզիրը գոհունակություն է հայտնել ՄԻՊ գործունեության 15-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողովին մասնակցելու կապակցությամբ և կարևորել Հայաստանի կառավարության, ՀՀ համապատասխան պետական գերատեսչությունների հետ համագործակցությունը: ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը բարձր է գնահատել մեր երկրում մամուլի, խոսքի ազատության մակարդակը և ողջունել դրա ապահովման ուղղությամբ կառավարության աշխատանքը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ոլորտում թե՛ տեղական, թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ միջազգային մակարդակով առկա մարտահրավերներին և այդ համատեքստում մտքեր փոխանակել կեղծ լուրերի (fake news), ապատեղեկատվության, ատելության խոսքի հետ կապված իրավիճակի, դրան հակազդելու քայլերի շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը խոսել է անցյալ շաբաթ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի լրագրողների փոխայցերի մասին, որը կարող է ծառայել փոխադարձ վստահության ձևավորմանը և ատելության խոսքի նվազեցմանը: ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը ողջունել է նախաձեռնությունը և կարևորել դրա շարունակականությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հարլեմ Դեզիրը մտքեր են փոխանակել նաև լրատվամիջոցների անկախության՝ որպես մամուլի ազատության կարևոր երաշխիքի, հանրություն-կառավարություն երկխոսության գործում ԶԼՄ-ների անաչառ և համակողմանի լուսաբանման կարևորության, էլեկտրոնային հարթակների և սոցիալական ցանցերի դերի շուրջ: Քննարկվել են նշված և մի շարք այլ ուղղություններով ևս համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի հետ համագործակցությունը՝ Հայաստանում խոսքի և մամուլի ազատության ոլորտում առաջընթաց արձանագրելու ուղղությամբ: Հարլեմ Դեզիրը նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է շարունակել գործակցությունը փորձի փոխանակմանը միտված նախաձեռնությունների, թրեյնինգների և խորհրդատվական օժանդակության ապահովմամբ:

Премьер-министр Армении принял представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлема Дезира.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал визит представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ в Армению и его участие в международной конференции, посвященной 15-летию деятельности офиса защитника прав человека. Никол Пашинян подтвердил приверженность правительства Армении в области прав человека, в том числе защиты права на свободу слова, и подчеркнул, что свобода прессы и свобода выражения мнений в Армении в настоящее время находятся на самом высоком уровне, о чем свидетельствуют также оценки международных организаций. Глава правительства коснулся свободы слова в интернете в Армении и отметил, что по этому показателю Армения сегодня занимает 8-е место в мире. По словам премьер-министра, это показывает приверженность правительства демократическим ценностям и правам, среди которых свобода слова и прессы имеет важное значение.
Арлем Дезир выразил удовлетворение участием в международной конференции, посвященной 15-летию деятельности деятельности офиса защитника прав человека, и подчеркнул важность сотрудничества с правительством Армении и соответствующими государственными ведомствами Республики Армения. Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ высоко оценил уровень свободы прессы и слова в нашей стране и приветствовал работу правительства по ее обеспечению.
Собеседники коснулись проблем сферы как на местном, региональном, так и на международном уровнях и обменялись мнениями по поводу фейк-ньюс, дезинформации, разжигания ненависти и контрмер в этом контексте. Премьер-министр Пашинян рассказал о взаимных визитах журналистов из Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана на прошлой неделе, которые могут способствовать укреплению взаимного доверия и снижению ненавистнической речи. Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ приветствовал эту инициативу и подчеркнул важность ее продолжительности.
Никол Пашинян и Арлем Дезир также обменялись мнениями о независимости СМИ как важной гарантии свободы прессы, важности беспристрастного и всестороннего освещения в СМИ диалога между обществом и правительством, роли электронных платформ и социальных сетей. Были также обсуждены вопросы, связанные с развитием сотрудничества в этих и ряде других областей.
Премьер-министр подчеркнул важность работы с представителем ОБСЕ по вопросам свободы СМИ для достижения прогресса в области свободы слова и прессы в Армении. Арлем Дезир отметил, что ОБСЕ готова и впредь сотрудничать в реализации инициатив по обмену опытом, тренингов и предоставлении консультационной помощи.