Քոչարյանի գործով դատական նիստի ժամանակ դատախազի և պաշտպանի միջև միջադեպ գրանցվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում նոյեմբերի 26-ին դատական նիստի ընթացքում Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ ՀԱՊԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի և մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի միջև միջադեպ գրանցվեց:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, պաշտպան Պողոսյանը ներկայացնում էր մեղադրող դատախազ Կարեն Բիշարյանի բացարկի հիմքերը, որի ընթացքում դատախազ Բաղդասարյանը առարկեց կողմի գործողությունները, որից հետո լեզվակռիվ տեղի ունեցավ դատախազի և պաշտպանի միջև:
Ստեղծված իրավիճակից ելնելով, դատավոր Դանիբեկյանը հայտարարեց ընդմիջում:
Ընդմիջումից հետո դատարանը արձանագրեց, որ պաշտպան Միհրան Պողոսյանի և դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի կողմից թույլ են տրվել դատական նիստի կարգը խախտող գործողություններ, մեղադրողը և պաշտպանը չեն ենթարկվել այդ գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ դատարանի պահանջներին, ինչով անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերել դատարանի նկատմամբ:
«Այդ կապակցությամբ դատարանը Միհրան Պողոսյանին և Գևորգ Բաղդասարյանին հայտարարում է նկատողություն»,- ասաց Դանիբեկյանը:
Նոյեմբերի 26-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց մեղադրող դատախազ Կարեն Բիշարյանի նկատմամբ:
Ավելի վաղ, Երևանի առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նոյեմբերի 19-ին որոշում էր կայացրել մերժել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպաններ Հովհաննես Խուդոյանի ու Կարեն Մեժլումյանի միջնորդությունները` մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկ հայտնելու վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 12-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի միջնորդությունը դատավոր Աննա Դանիբեկյանի ինքնաբացարկի վերաբերյալ:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նաև մերժել էր ՀՀ երկրորդ նախագահին ազատ արձակել Սահմանադրական դատարանի սեպտեմբերի 4-ի որոշման հիմքով, ապա նաև մերժել էր պաշտպանների ներկայացրած գրավի միջնորդությունը:
Ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի հրապարակած մեղադրական եզրակացության՝ 2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

Во время судебного заседания по делу Кочаряна между прокурором и защитником произошел инцидент
В суде общей юрисдикции Еревана 26 ноября в ходе судебного заседания между защитником бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова Миграном Погосяном и обвинительным прокурором Геворком Багдасаряном произошел инцидент.
Как сообщает «Арменпресс», адвокат Погосян представил основания для отвода прокурора Карена Бишаряна, в ходе которого прокурор Багдасарян возразил против действий стороны защиты, после чего произошла словесная перепалка между прокурором и защитником.
Исходя из сложившейся ситуации, судья Данибекян объявила перерыв.
После перерыва суд констатировал, что защитником Миграном Погосяном и прокурором Геворгом Багдасаряном были допущены действия, нарушающие порядок судебного заседания, обвинитель и защитник не подчинились требованиям суда о прекращении этих действий, чем проявили неуважительное отношение к суду.
“В связи с этим суд объявляет выговор Миграну Погосяну и Геворгу Багдасаряну”, - сказала Данибекян.
Судья суда первой инстанции Еревана Анна Данибекян 19 ноября приняла решение отклонить ходатайства второго президента Армении Роберта Кочаряна и защитников экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна Ованеса Худояна и Карена Межлумяна об отводе прокурора Петроса Петросяна.
12 ноября суд общей юрисдикции Еревана отклонил ходатайство адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованеса Худояна об отводе судьи Анны Данибекян.
Судья Анна Данибекян также отказала второму президенту Армении в освобождении на основании решения Конституционного суда от 4 сентября, а затем отклонила представленное защитниками ходатайство о залоге.
Согласно обвинительному заключению, опубликованному судебной информационной системой на основании достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА о событиях 1-2 марта 2008 года, 26 июля 2018 года экс-президенту Армении Роберту Кочаряну за свержение конституционного порядка Республики Армения по предварительному сговору с другими лицами было предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА.