Մակրոնը ԵՄ-ի եւ ՌԴ-ի հարաբերությունների վերաբեռնման հարցերով հատուկ դեսպանորդ Է նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նշանակել Է հատուկ պատվիրակ, որը կզբաղվի նաեւ Ռուսաստանի հետ Եվրամիության հարաբերությունների ակտիվացմամբ: Ինչպես Bloomberg-ին հայտնել Է Ելիսեյան պալատի ներկայացուցիչը, այդ պաշտոնն զբաղեցրել Է ԱՄՆ-ում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Պիեռ Վիմոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տվյալների համաձայն, Մակրոնն անհրաժեշտ Է համարում Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը կիբեռանվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտներում: Մասնավորապես, նա նոյեմբերին արդեն Մոսկվա Էր ուղարկել թվային իրավունքի հարցերով ներկայացուցիչ Անրի Վերդիեին:
Bloomberg-ը հիշեցնում Է, որ այս ամսին ավելի վաղ Մակրոնն արդեն հայտարարել Էր Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները բարելավելու իր ցանկության մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Макрон назначил спецпосланника по перезагрузке отношений ЕС и России
Президент Франции Эммануэль Макрон назначил спецпосланника, который займется в том числе активизацией отношений Евросоюза с Россией. Как сообщил Bloomberg представитель Елисейского дворца, эту должность занял бывший посол Франции в США Пьер Вимон.
По данным агентства, Макрон считает необходимым вести сотрудничество с Россией в сферах кибербезопасности и обороны. В частности, он уже посылал в Москву в ноябре представителя по вопросам цифрового права Анри Вердье, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ранее в этом месяце Макрон уже заявлял о своем желании улучшить отношения с Россией, напоминает Bloomberg.