Արցախի խորհրդարանին է ներկայացվել 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովում նոյեմբերի 22-ին տեղի է ունեցել «Արցախի Հանրապետության 2020թ-ի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի ներկայացումը խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներին և խմբակցություններին: Նիստը վարել է ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, ներկայացնելով երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը՝ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ 2020թ-ի բյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է լինելու տնտեսական աճի խթանման և տնտեսությունում աճի ներուժի աստիճանական բարձրացմանը:
Մինչ 2020թ-ին նախատեսվող ֆինանսական ցուցանիշները ներկայացնելը՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ 2019թ-ի մակրոտնտեսական ցուցանիշների զարգացումները, մասնավորապես՝ ինը ամսվա արդյունքներով արձանագրված10,4%տնտեսական աճը, թույլ են տալիս ընթացիկ տարում ակնկալել ավելի բարձր տնտեսական աճի տեմպ, քան պլանավորված էր 2019թ-ի պետական բյուջեի նախագծով:
Անդրադառնալով 2020թ-ի ֆինանսական փաստաթղթին՝ Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ 2020թ-ին կանխատեսվող համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կկազմի375,6մլրդդրամ՝ ապահովելով8%իրական աճ, գնաճը՝ շուրջ3%:
«Եկամուտները գալիք տարում կկազմեն 120մլրդ 906,5մլն դրամ, ծախսերը՝ 120մլրդ 775,6մլն դրամ: Հավելուրդը (պրոֆիցիտ) նախատեսվում է 130,9մլն դրամ, որը կուղղվի նախկինում ներգրավված փոխառու միջոցների մարմանը»,-հայտնել է ֆինանսների նախարարը:
2020թ-ին, ընթացիկ տարվա համեմատ,2,6մլրդդրամով կնվազեն պետական բյուջեի սեփական եկամուտները՝ կազմելով55,1մլրդդրամ: Անկումը, ըստ նախարարի, պայմանավորված է հանքարդյունաբերության ոլորտից ակնկալվող հարկային եկամուտների նվազմամբ, որի հիմնական պատճառը պղնձի միջազգային գների և հանքաքարում պղնձի պարունակության նվազման միտումն է:
Ծախսերը կկազմեն120մլրդ 775,6մլն դրամ, որն ավել է ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծախսից6,4մլրդդրամով:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ կավելանա սոցիալական ոլորտին հատկացվող գումարը, ինչը պայմանավորված է 2020թ-ի հունվարի 1-ից կենսաթոշակների բարձրացմամբ: Հիմնական բազային կենսաթոշակի չափը կհաշվարկվի18000 դրամ,2019-ի16000դրամիփոխարեն: Նախատեսվում է բարձրացնել նաև նվազագույն ամսական աշխատավարձի մակարդակը՝68000դրամ, 2019թ.-ի55000 դրամիփոխարեն:
2020թ-ի բյուջեով հունվարի 1-ից10%-ով կբարձրանան նաև հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում աշխատող ուսուցիչների աշխատավարձերը:
Երկրի կենսագործունեությունն ապահովող բոլոր ոլորտների ֆինանսական կանխատեսումները ներկայացնելուց հետո ֆինանսների նախարարը պատասխանել է պատգամավորներ Հայկ Խանումյանի, Գագիկ Բաղունցի, Ալյոշա Գաբրիելյանի և Արթուր Թովմասյանի առաջադրած հարցերին:
Նիստին մասնակցել են նաև ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և գործադիր իշխանության պատասխանատուներ:

В парламенте представлен проект государственного бюджета на 2020 год
Согласно заранее утвержденному графику, в Национальном собрании Арцаха 22-го ноября постоянным комиссиям и фракциям был представлен проект закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2020 год". Заседание вел председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Арцаха, представляя главный финансовый документ страны, министр финансов Артур Арутюнян отметил, что бюджетная политика 2020 года будет направлена на стимулирование экономического роста и постепенное повышение потенциала роста в экономике.
Перед тем как представить финансовые показатели, предусмотренные на 2020 год, министр финансов отметил, что развития макроэкономических показателей 2019 года, в частности, экономический рост в 10,4 %, зафиксированный по итогам девяти месяцев, позволяют ожидать более высокий темп экономического роста, чем было запланировано проектом государственного бюджета на 2019 год.
Возвращаясь к финансовому документу 2020 года, Артур Арутюнян отметил, что в 2020 году валовый внутренний продукт (ВВП) составит 375,6 млрд драмов, что обеспечит 8% реальный рост, инфляция составит около 3%.
"Доходы в будущем году составят 120 млрд 906,5 млн драмов, расходы – 120 млрд 775,6 млн. Профицит составит 130,9 млн драмов, который будет направлен на погашение привлеченных ранее заемных средств", - сообщил министр финансов.
В 2020 году, по сравнению с прошлым годом, на 2,6 млрд драмов снизятся собственные доходы государственного бюджета, составив 55,1 млрд драмов. Спад, по словам министра, обусловлен снижением налоговых поступлений от горнорудной промышленности, основной причиной чего является тенденция снижения международных цен на медь и содержание меди в руде.
Расходы составят 120 млрд 775,6 млн драмов, что на 6,4 млрд драмов больше запланированных расходов на текущий год.
По словам министра финансов, увеличится сумма, выделяемая социальной сфере, что обусловлено повышением пенсий с 1-го января 2020 года. Размер базовой пенсии составит 18000 тыс драмов, вместо 16000 тыс драмов в 2019 году. Также предусматривается повышение уровня минимальной месячной заработной платы, который составит 68000 тыс драмов, вместо 55000 тыс драмов в 2019 году.
По проекту бюджета на 2020 год заработная плата учителей, работающих в общеобразовательных учебных заведениях, повысится на 10%.
После представления финансовых прогнозов во всех сферах, обеспечивающих жизнедеятельность страны, министр финансов ответил на вопросы депутатов Айка Ханумяна, Гагика Багунца, Алеши Габриеляна и Артура Товмасяна.
На заседании присутствовали также председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, государственный министр Григорий Мартиросян и ответственные лица исполнительной власти.