Մեղադրող կողմը առարկեց դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի բացարկի միջնորդության դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեղադրող Պետրոս Պետրոսյանը անկողմնակալ է և իրականացրել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների քրեական գործով լրիվ օբյեկտիվ, բազմակողմանի քննությունը ապահովող հսկողություն:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 19-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այս մասին ասաց մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը՝ առարկելով պաշտպանների կողմից մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի բացարկի միջնորդության դեմ:
«Պաշտպանների կողմից ներկայացված փաստարկները բացարկի ինստիտուտի հետ որևէ կապ չունեն: Պաշտպանները չեն ցանկանում Պետրոս Պետրոսյանին հակառակ կողմում տեսնել այն պատճառով, որովհետև նա նույն կարծիքը չունի իրենց հետ: Եվրոպական դատարանը շատ հստակ արձանագրել է, որ սեփական դատավարական դիրքորոշումը մյուսի կողմից չկիսելը, չի կարող բավարար պատճառ դառնալ ինքնին մյուսին վարույթից հեռացնելու համար»,- ընդգծեց Բաղդասարյանը:
Նախորդ դատական նիստում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել: Քոչարյանի մյուս պաշտպանները ևս միացել էին միջնորդությանը:
Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը ևս առանձին  բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին:
2008 թվականի մարտի 1-2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

Обвинение возразило против ходатайства об отводе прокурора Петроса Петросяна
Обвинитель Петрос Петросян беспристрастен и осуществил контроль, обеспечивающий объективное и всестороннее расследование по уголовному делу Роберта Кочаряна и других.
Как передает Арменпресс, об этом в суде общей юрисдикции Еревана 19 ноября заявил прокурор Геворг Багдасарян, возражая против ходатайства адвокатов об отводе прокурора Петроса Петросяна.
“Аргументы, представленные защитниками, не имеют никакого отношения к институту отвода. Защитники не хотят видеть Петроса Петросяна на противоположной стороне по той причине, что у него нет общего мнения с ними. Европейский суд очень четко сформулировал, что неразделение   собственной процессуальной позиции с другой стороной, не может стать достаточной причиной для исключения из производства”, - подчеркнул Багдасарян.
На предыдущем судебном заседании адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян представил ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна. Другие защитники Кочаряна также присоединились к ходатайству.
Адвокат Сейрана Оганяна Карен Межлумян также  представил ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна.
На основании достаточной совокупности доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА о событиях 1-2 марта 2008 года, 26 июля 2018 года экс-президенту Республики Армения Роберту Кочаряну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА за то, что он по предварительному сговору с другими лицами свергнул конституционный порядок Республики Армения.