ՀՀ ներկայացուցիչները մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործունեության շրջանակում անցկացվող «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական միջազգային մրցույթում Հայաստանի Հանրապետության 2 ներկայացուցիչների աշխատանքները 20 հազար տեսահոլովակների և պաստառների շարքում արժանացել են երկրորդ մրցանակի «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգերում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժննից:
«Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել  Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողներ Աննա Սարուխանյանի և Լուիզա Մելքոնյանի համատեղ ներկայացրած «Որտեղ խոսում է փողը, այնտեղ լռում է խիղճը» աշխատանքը, որը երկրորդ տեղը կիսել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ներկայացուցիչների հեղինակած հոլովակների հետ: Այս անվանակարգում լավագույնն  է ճանաչվել Բելառուսի ներկայացուցչի աշխատանքը:
Իսկ «Լավագույն պաստառ» անվանակարգում երկրորդ պատվավոր տեղն զբաղեցրել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողուհի Ոսկեհատ Թադևոսյանի «Վերջ կոռուպցիային» աշխատանքը, որն ընդամենը մեկ միավորով է զիջել Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցչի հեղինակած պաստառին:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա Մոսկվայում, դեկտեմբերի սկզբին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առթիվ:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ Հայաստանից ներկայացված աշխատանքները նման արդյունքներ են ապահովել միջազգային սույն մրցույթին մասնակցած 10 երկրներից ներկայացված ընդհանուր առմամբ ավելի քան 20 000 տեսահոլովակների և պաստառների պայմաններում: Ինչպես արդեն տեղեկացվել է 2019թ. «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական միջազգային մրցույթում ներգրավված են եղել ոչ միայն ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ երկրները՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը, այլ նաև BRICS-ի անդամ երկրները՝ Հնդկաստանը, ՉԺՀ-ն, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը և Բրազիլիան:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հանդես է գալիս որպես նշված մրցույթի համակազմակերպիչ:
Մրցույթի շրջանակներում 14-ից մինչև 35 տարեկան քաղաքացիները, երիտասարդական ստեղծագործական խմբերը պետք է պատրաստեին և ներկայացնեին սոցիալական գովազդի պաստառներ և տեսահոլովակներ՝ դրանցում յուրօրինակ, ինքնատիպ, դիպուկ և տպավորիչ կերպով արտացոլելով իրենց պատկերացումները կոռուպցիայի՝ իբրև անհանդուրժելի սոցիալական, հասարակական երևույթի և դրա դեմ պայքարի, ամենատարբեր ոլորտներում դրա դրսևորումների, բացասական հետևանքների, ինչպես նաև այս ոլորտում միջազգային համագործակցության վերաբերյալ:

Представители Армении в конкурсе “Вместе против коррупции” заняли призовые места
Работа двух представителей Республики Армения на международном молодежном конкурсе антикоррупционной социальной рекламы на тему “Вместе против коррупции”, проводимом в рамках деятельности Межгосударственного совета по противодействию коррупции СНГ, среди 20 тысяч видеороликов и плакатов удостоилась второго приза в номинациях “Лучший плакат” и “Лучший видеоклип”. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении.
В номинации “Лучший видеклип” премии удостоилась работа студентов Армяно-Российского университета Анны Саруханян и Луизы Мелконян “Там, где говорят деньги, совесть молчит”, которая поделила второе место с видеороликами представителей Южно-Африканской Республики и Китайской Народной Республики. Лучшей в этой номинации была признана работа белорусского представителя.
А в номинации “Лучший плакат” второе почетное место заняла работа студентки Ереванской государственной академии художеств Воскеат Тадевосян “Конец коррупции”, которая всего на одно очко уступила плакату представителя Российской Федерации.
Торжественная церемония награждения состоится в Москве в начале декабря по случаю Международного дня борьбы с коррупцией.
Примечательно то обстоятельство, что представленные работы обеспечили подобные результаты при более чем 20 000 видеороликах и плакатах из 10 стран, принявших участие в этом международном конкурсе. Как уже сообщалось в международный молодежный конкурс антикоррупционной социальной рекламы на тему “Вместе против коррупции” в 2019 году были вовлечены не только страны-члены Межгосударственного совета по противодействию коррупции СНГ - Армения, Беларусь, Российская Федерация, Казахстан, Киргизия и Таджикистан, но и страны-члены БРИКС - Индия, КНР, ЮАР и Бразилия.
Генеральная прокуратура РА выступает в качестве соорганизатора указанного конкурса.
В рамках конкурса лица от 14 до 35 лет, молодежные творческие группы должны были подготовить и представить плакаты социальной рекламы и видеоролики, своеобразно, метко и впечатляюще отражающие свои представления о коррупции,  как о неприемлимом социальном, общественном явлении,  и о борьбе с ней, о ее проявлениях в самых разных сферах, о негативных последствиях, а также о международном сотрудничестве в этой сфере.